Radio Białystok | Białoruś | Łukaszenka: przeciw Białorusi rozpętano wojnę terrorystyczną

Łukaszenka: przeciw Białorusi rozpętano wojnę terrorystyczną

27.10.2020, 12:52, akt. 14:39

Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek (27.10), że przeciw Białorusi rozpętano wojnę terrorystyczną i należy temu położyć kres. Według niego uczestnicy protestów pod wieloma względami przekroczyli „czerwoną linię”.

Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]

Łukaszenka oznajmił, że organizatorzy protestów pokonali już „7-8 etapów” zgodnie z modelem kolorowych rewolucji.

Zostało już bardzo niewiele. Następny etap to radykalizacja. Ona już trwa. Rozpętano przeciw nam nie tylko informacyjną, ale i pod niektórymi względami terrorystyczną wojnę. Musimy temu położyć kres

 – oświadczył na naradzie poświęconej przygotowaniu Ogólnobiałoruskiego Zjazdu Ludowego.

Jego zdaniem przykładem tego może być automatyczne zamykanie torów kolejowych, które grozi poważnymi awariami na kolei. O tym, że w poniedziałek doszło do przypadków niezgodnego z prawdą sygnalizowania na kolei statusu zajęcia torów, informowało wcześniej białoruskie MSW.

„To działania zorganizowanych grup przestępczych o cechach terroryzmu” – powiedział Łukaszenka.

Jako inny przykład podał przecięcie przewodów do sygnalizacji świetlnej w kilku miejscach Mińska. „Rozbijają, niszczą to, co całe państwo tworzyło w Mińsku przez wiele dekad czy lat” – oznajmił.

Ocenił, że władza jest „coś warta”, jeżeli potrafi bronić siebie i swój naród, i dlatego „kiedy zostaje przekroczona czerwona linia, władza powinna reagować”.

Wspomniał o „apelach z Polski i Litwy o ultimata i strajki” i oznajmił, że jeśli ktoś nie chce pracować, to nie musi, ale takie przypadki są jednostkowe, a pozostałych pracowników trzeba uwolnić od tej „opłaconej” grupy.

Wiemy przecież, że chodzi o 10-12 osób w fabryce, które są opłacone, „im do tej pory płaci się z Polski i Litwy”

 – powiedział, dodając, że pieniądze są przekazywane „otwartymi i zamkniętymi kanałami”.

Łukaszenka oświadczył też, że studentów uczestniczących w akcjach protestacyjnych należy skreślać z listy na uczelniach.

Skoro studenci przyszli się uczyć, niech się uczą.(…) Ale ten, kto wyszedł (na ulicę), łamiąc prawo, traci prawo do bycia studentem. Proszę ich odesłać: jedni do wojska, inni na ulicę. Niech chodzą po ulicy. Ale powinni zostać skreśleni z listy studentów na uczelni

 – oznajmił.

Wezwał przy tym rodziców, żeby wpłynęli na swoje dzieci, by przestały wychodzić na nielegalne akcje protestacyjne, bo inaczej „będzie potem bolało”. „Z pozostałymi uporamy się z całą surowością prawa” – oświadczył.


źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 580 osób zatrzymano podczas akcji protestacyjnych na Białorusi

27.10.2020, 11:57

Ponad 580 osób zatrzymano w poniedziałek podczas akcji protestacyjnych na Białorusi – poinformowało we wtorek biuro prasowe białoruskiego ministerstwa spraw wewnętrznych na stronie internetowej resortu.


Zakończył się protest przeciw Łukaszence

26.10.2020, 20:33

Bez incydentów zakończył się w poniedziałek protest emerytów w Mińsku, do którego dołączyli także studenci. Kilka tysięcy demonstrantów przeszło ulicami stolicy, protestując przeciw Alaksandrowi Łukaszence.


Białoruś ściga Cichanouską za wzywanie do obalenia ustroju

16.10.2020, 14:06

Białoruś wysłała list gończy za byłą kandydatką opozycji na prezydenta Swiatłaną Cichanouską za apele do obalenia przemocą ustroju konstytucyjnego; poszukiwania mają charakter międzypaństwowy - poinformowało w piątek (16.10) MSW Rosji.


Swiatłana Cichanouska chce powtórzenia wyborów pod kontrolą międzynarodową

14.10.2020, 08:19

Na praskiej konferencji Forum 2000 liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedział we wtorek (13.10), że na Białorusi powinny odbyć się wybory prezydenckie pod kontrolą międzynarodową. "Nie może być w nich ograniczonej listy kandydatów" – podkreśliła.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego






Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok