Radio Białystok | Białoruś | Ponad 60 osób zatrzymano w trakcie niedzielnych protestów na Białorusi

Ponad 60 osób zatrzymano w trakcie niedzielnych protestów na Białorusi

20.12.2020, 16:42, akt. 16:45

Podczas niedzielnych antyprezydenckich akcji protestu na Białorusi zatrzymano 62 osoby – poinformowało po południu Centrum praw człowieka Wiasna. Białoruskie MSW podało, że ok. 100 osób zatrzymano w Mińsku.

fotolia.com
fotolia.com

Najwięcej osób aresztowano w stolicy, ale Wiasna ma też informacje o zatrzymanych w Grodnie, Borysowie i Salihorsku. Lista jest na bieżąco aktualizowana.

Według milicji w Mińsku zatrzymano ok. 100 osób. Pokojowe, uznawane przez władze za nielegalne akcje protestu, odbywają się w stolicy w różnych miejscach i o różnych porach. Jest to związane z represjami stosowanymi przez władze.

W sobotę na jednym z mińskich podwórek zatrzymano trójkę mężczyzn, którzy uczestniczyli - jak podał portal TUT.by - w piciu herbaty. Uczestnicy spotkania nie mieli przy sobie żadnej symboliki, ani nie wznosili haseł. Jednego z mężczyzn zabrano na komisariat z dwójką dzieci; został potem wypuszczony i ma otrzymać pisemne wezwanie. Drugi mężczyzna został zabrany przez milicję, chociaż stał na dworze z małym dzieckiem w wózku – podał TUT.by.

W niedzielę rzeczniczka MSW Białorusi poinformowała, że zatrzymano 18-latka z Mołodeczna, który miał być administratorem czatu w komunikatorze Telegram, gdzie publikowano dane pracowników struktur siłowych. Wszczęto sprawę karną za „podawanie nieprawdziwych i oczerniających informacji”.

Protesty na Białorusi trwają od 9 sierpnia, kiedy ogłoszono, że Alaksandr Łukaszenka zwyciężył w wyborach prezydenckich z wynikiem 80,1 proc.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rosyjska gwardia narodowa i MSW Białorusi zawarły umowę o współpracy

18.12.2020, 16:24

Rosyjska gwardia narodowa (Rosgwardia) i MSW Białorusi zawarły umowę o współpracy - podały w piątek media w Rosji, powołując się na oficjalny portal prawny Białorusi. Siły obu państw będą pomagać sobie wzajemnie "na rzecz przeciwdziałania przestępczości".


Białoruś: Nowe zarzuty wobec aktywistów opozycji, jeden z nich ogłosił głodówkę

15.12.2020, 19:28

Wobec działacza opozycji białoruskiej Mikoły Statkiewicza i administratora opozycyjnego kanału na komunikatorze Telegram Ihara Łosika wysunięto nowe oskarżenia - podał portal Tut.by. Zarzuty dotyczą "przygotowania masowych zamieszek". Łosik ogłosił głodówkę.


Białoruś: ustalono nazwiska 312 sędziów skazujących opozycjonistów

15.12.2020, 18:24

Białoruska opozycja zebrała dotychczas nazwiska 312 sędziów, którzy mieli wydać 2846 niesprawiedliwych wyroków. Chodzi o wyroki skazujące uczestników opozycyjnych akcji protestu po wyborach prezydenckich, które odbyły się w sierpniu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok