Radio Białystok | Białoruś | Baszko: Zastanawiamy się nad sensem istnienia Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej

Baszko: Zastanawiamy się nad sensem istnienia Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej

autor: Marcin Mazewski

25.05.2021, 07:46, akt. 11:18

Porwanie samolotu i aresztowanie Protasiewicza odbija się szerokim echem w polskiej polityce.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka
Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Polsko-Białoruska Grupa Parlamentarna liczy 40 posłów

W obliczu ostatnich wydarzeń na Białorusi, zastanawiamy się nad sensem dalszego istnienia w Sejmie Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej - mówi jej przewodniczący, poseł Mieczysław Baszko.

To niedopuszczalne zdarzenie, jakie podjęły władze białoruskie. Wielki z naszej strony jest sprzeciw. Zastanawiamy się, czy nadal grupa powinna być w Sejmie. Czy takimi w ogóle sprawami się dalej zajmować. To muszą być też nasze drastyczne działania. Wiem, że ludzie, którzy są w biznesie, chcą tej współpracy, ale Łukaszenka zrobił wielki błąd 

- dodaje Mieczysław Baszko.

Na początku czerwca mają zapaść decyzje w sprawie dalszej współpracy.

Poprosiłem MSZ o spotkanie z prezydium grupy polsko-białoruskiej i na początku czerwca prezydium spotka się z wiceministrem od spraw stosunków wschodnich i też będziemy przedstawiać, że należy jednak podjąć pewne decyzje na szczeblu parlamentarnym 

- dodaje poseł.

Polsko-Białoruska Grupa Parlamentarna liczy 40 posłów (w tym pięciu z Podlasia) i 3 senatorów. Jej zadaniem jest utrzymywanie relacji z władzami Białorusi.


Unijna przestrzeń powietrzna zamknięta dla białoruskich linii lotniczych

Przywódcy UE na szczycie w Brukseli zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na ten wschodnioeuropejski kraj. Unijna przestrzeń powietrzna ma zostać zamknięta dla białoruskich linii lotniczych.

Sprawa zmuszenia do lądowania w Mińsku w niedzielę z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie samolotu Ryanair relacji Ateny-Wilno była pierwszym punktem rozpoczętego w poniedziałek (24.05) wieczorem szczytu UE w Brukseli.

Po dyskusji na ten temat przywódcy przyjęli konkluzje, w których potępili zmuszenie przez Białoruś do lądowania samolotu oraz zatrzymanie przez białoruskie władze dziennikarza Ramana Pratasiewicza oraz Sofii Sapiegi, jak również wezwali do ich uwolnienia.

Zgodnie z decyzją szczytu, kolejni przedstawiciele reżimu białoruskiego mają zostać objęci sankcjami i ma się to stać tak szybko, jak to możliwe. Przywódcy podjęli też decyzje o nałożeniu nowych, sektorowych sankcji gospodarczych na ten wschodnioeuropejski kraj.

Zdecydowali również o wprowadzeniu zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE oraz zaapelowali do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.

Unijni liderzy wezwali Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do pilnego zbadania sprawy zmuszenia do lądowania samolotu w Mińsku.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


prof. Daniel Boćkowski

24.05.2021, 08:04

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".


Białoruskie władze wymusiły lądowanie samolotu - aresztowano Romana Protasiewicza

24.05.2021, 09:08

W niedzielę na lotnisku w Mińsku lądował awaryjnie samolot linii Ryanair, lecący z Aten do Wilna, jak się później okazało z czterema suwalczankami na pokładzie. Przyczyną lądowania była informacja o bombie na pokładzie – podał portal Onliner.by. Informacja ta po sprawdzeniu samolotu nie potwierdziła się.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok