Radio Białystok | Białoruś | Baszko: Zastanawiamy się nad sensem istnienia Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej

Baszko: Zastanawiamy się nad sensem istnienia Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej

autor: Marcin Mazewski

25.05.2021, 07:46, akt. 11:18

Porwanie samolotu i aresztowanie Protasiewicza odbija się szerokim echem w polskiej polityce.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka
Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Polsko-Białoruska Grupa Parlamentarna liczy 40 posłów

W obliczu ostatnich wydarzeń na Białorusi, zastanawiamy się nad sensem dalszego istnienia w Sejmie Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej - mówi jej przewodniczący, poseł Mieczysław Baszko.

To niedopuszczalne zdarzenie, jakie podjęły władze białoruskie. Wielki z naszej strony jest sprzeciw. Zastanawiamy się, czy nadal grupa powinna być w Sejmie. Czy takimi w ogóle sprawami się dalej zajmować. To muszą być też nasze drastyczne działania. Wiem, że ludzie, którzy są w biznesie, chcą tej współpracy, ale Łukaszenka zrobił wielki błąd 

- dodaje Mieczysław Baszko.

Na początku czerwca mają zapaść decyzje w sprawie dalszej współpracy.

Poprosiłem MSZ o spotkanie z prezydium grupy polsko-białoruskiej i na początku czerwca prezydium spotka się z wiceministrem od spraw stosunków wschodnich i też będziemy przedstawiać, że należy jednak podjąć pewne decyzje na szczeblu parlamentarnym 

- dodaje poseł.

Polsko-Białoruska Grupa Parlamentarna liczy 40 posłów (w tym pięciu z Podlasia) i 3 senatorów. Jej zadaniem jest utrzymywanie relacji z władzami Białorusi.


Unijna przestrzeń powietrzna zamknięta dla białoruskich linii lotniczych

Przywódcy UE na szczycie w Brukseli zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na ten wschodnioeuropejski kraj. Unijna przestrzeń powietrzna ma zostać zamknięta dla białoruskich linii lotniczych.

Sprawa zmuszenia do lądowania w Mińsku w niedzielę z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie samolotu Ryanair relacji Ateny-Wilno była pierwszym punktem rozpoczętego w poniedziałek (24.05) wieczorem szczytu UE w Brukseli.

Po dyskusji na ten temat przywódcy przyjęli konkluzje, w których potępili zmuszenie przez Białoruś do lądowania samolotu oraz zatrzymanie przez białoruskie władze dziennikarza Ramana Pratasiewicza oraz Sofii Sapiegi, jak również wezwali do ich uwolnienia.

Zgodnie z decyzją szczytu, kolejni przedstawiciele reżimu białoruskiego mają zostać objęci sankcjami i ma się to stać tak szybko, jak to możliwe. Przywódcy podjęli też decyzje o nałożeniu nowych, sektorowych sankcji gospodarczych na ten wschodnioeuropejski kraj.

Zdecydowali również o wprowadzeniu zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE oraz zaapelowali do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.

Unijni liderzy wezwali Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do pilnego zbadania sprawy zmuszenia do lądowania samolotu w Mińsku.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


prof. Daniel Boćkowski

24.05.2021, 08:04

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".


Białoruskie władze wymusiły lądowanie samolotu - aresztowano Romana Protasiewicza

24.05.2021, 09:08

W niedzielę na lotnisku w Mińsku lądował awaryjnie samolot linii Ryanair, lecący z Aten do Wilna, jak się później okazało z czterema suwalczankami na pokładzie. Przyczyną lądowania była informacja o bombie na pokładzie – podał portal Onliner.by. Informacja ta po sprawdzeniu samolotu nie potwierdziła się.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok