Radio Białystok | Białoruś | Łukaszenka polecił znaleźć rozwiązanie sytuacji z Abp. Kondrusiewiczem

Łukaszenka polecił znaleźć rozwiązanie sytuacji z Abp. Kondrusiewiczem

22.12.2020, 15:34, akt. 15:41

Aleksander Łukaszenka polecił znalezienie rozwiązania sytuacji zwierzchnika białoruskich katolików. Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz pod koniec sierpnia nie został wpuszczony na Białoruś. Od tego czasu przebywa w Polsce.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk
Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej powiedział, że niedawno specjalny wysłannik Watykanu przywiózł Aleksandrowi Łukaszence list od papieża. Jak stwierdził, była tam prośba odnośnie osoby metropolity mińsko-mohylewskiego. Szef białoruskiej dyplomacji oznajmił, że "wychodząc z poczucia głębokiego szacunku" do papieża Franciszka i "dobrych osobistych relacji" Aleksander Łukaszenka "uznał za możliwe spełnienie prośby Papieża i wydanie odpowiedniego polecenia w celu znalezienia rozwiązania sytuacji, biorąc pod uwagę wszystkie istniejące mechanizmy prawne". Minister Makiej dodał, że dodatkowym argumentem dla podjęcia takiej decyzji są zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

Komentatorzy na Białorusi zwracali wcześniej uwagę, że niewpuszczenie do kraju arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza było wydarzeniem bez precedensu. Jest on obywatelem Białorusi i nie ma innego obywatelstwa. Natomiast miejscowi urzędnicy mówili, że trwa sprawdzanie jego obywatelstwa.

źródło: IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bp Kasabucki nie wyklucza wszczęcia przeciw niemu sprawy karnej

25.11.2020, 13:46

Wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej bp Juryj Kasabucki, który pod nieobecność abp. Tadeusza Kondrusiewicza kieruje Kościołem katolickim na Białorusi, nie wykluczył, że zostanie przeciw niemu wszczęta sprawa karna. Napisał o tym na Facebooku.


Abp Kondrusiewicz: na Białorusi trwa kryzys, który może się skończyć wojną domową

21.11.2020, 20:36

Na Białorusi trwa kryzys społeczno-polityczny, który może zakończyć się wojną domową – ostrzegł w sobotę (21.11) metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz, odprawiając mszę w ostrobramskim kościele św. Teresy w Wilnie.


Łukaszenka: abp Kondrusiewicz konsultował się w Polsce, jak zniszczyć Białoruś

2.11.2020, 13:43

Alaksandr Łukaszenka oznajmił w poniedziałek (2.11), że metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz konsultował się w Polsce, jak zniszczyć Białoruś. Miał mówić o tym na spotkaniu z prawosławnym egzarchą Białorusi, metropolitą mińskim i zasławskim Beniaminem.


Władze Białorusi unieważniły paszport abp. Kondrusiewicza

14.09.2020, 11:47

Pański paszport obywatela Białorusi został uznany za nieważny przez organy spraw wewnętrznych – poinformował Państwowy Komitet Graniczny w piśmie skierowanym do zwierzchnika białoruskich katolików, abp. Tadeusza Kondrusiewicza.


Bp Kasabucki: mamy do czynienia z prześladowaniem Kościoła na Białorusi

1.09.2020, 18:12

Dochodzi do prób wywierania nacisku na Kościół katolicki, a to oznacza, że ma miejsce prześladowanie Kościoła, chociaż nikt nie mówi o tym wprost – oświadczył we wtorek wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej bp Juryj Kasabucki.


abp Tadeusz Kondrusiewicz

1.09.2020, 16:24

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Łukaszenka: abp Kondrusiewicz na liście osób z zakazem wjazdu

1.09.2020, 15:33

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz znajduje się na białorusko-rosyjskiej liście osób z zakazem wjazdu – oświadczył we wtorek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Zwierzchnik białoruskich katolików w poniedziałek nie został wpuszczony na Białoruś bez podania przyczyny.


Białoruska straż graniczna bez podania przyczyny nie wpuściła do kraju arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza

31.08.2020, 19:12

Białoruska straż graniczna nie pozwoliła wrócić na Białoruś metropolicie mińskiemu Tadeuszowi Kondrusiewiczowi. Zwierzchnik kościoła katolickiego na Białorusi przez przejście Kuźnica Białostocka – Bruzhi wracał z tygodniowego odpoczynku w Polsce.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok