Radio Białystok | Wiadomości | Białoruska straż graniczna bez podania przyczyny nie wpuściła do kraju arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza

Białoruska straż graniczna bez podania przyczyny nie wpuściła do kraju arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza

autor: Jarosław Iwaniuk

31.08.2020, 19:12, akt. 19:25

Białoruska straż graniczna nie pozwoliła wrócić na Białoruś metropolicie mińskiemu Tadeuszowi Kondrusiewiczowi. Zwierzchnik kościoła katolickiego na Białorusi przez przejście Kuźnica Białostocka – Bruzhi wracał z tygodniowego odpoczynku w Polsce.

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda

Nie podano żadnych powodów takiej decyzji. Ta wiadomość była dla nas bardzo szokująca – mówi w rozmowie z Radiem Białystok ks. Jury Sańko pełniący obowiązki rzecznika prasowego episkopatu katolickiego w Mińsku.

Po pierwsze metropolita jest naszym pasterzem dla wspólnoty wierzącej, ale on też jest obywatelem Białorusi. Jak może być obywatel niewpuszczony do swego kraju? 

- mówi ks. Jury Sańko.

Samochód, którym podróżował metropolita przejechał granicę. Sam arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz wrócił na terytorium Polski.

Jesteśmy wdzięczni Polakom, którzy z wielkim szacunkiem odnieśli się do niego, użyczyli swój służbowy samochód i oni odwieźli go z powrotem do Polski 

- dodaje ks. Jury Sańko.

Mińska Kuria Metropolitarna będzie się zwracać do Komitetu Pogranicznego Białorusi, a także do ministerstwa spraw wewnętrznych o podanie przyczyn niewpuszczenia arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza na Białoruś. Pełniący obowiązki rzecznika prasowego episkopatu katolickiego w Mińsku ks. Jury Sańko powiedział również, że o zaistniałej sytuacji poinformowany został również Watykan.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Konwój z żywnością dla strajkujących Białorusinów wrócił do Polski - Solidarność wciąż będzie próbowała pomóc

28.08.2020, 13:01

Cofnięty do Polski przez służby białoruskie transport żywności, wysłany przez NSZZ "Solidarność" z myślą o strajkujących pracownikach zakładów na Białorusi, odjechał w piątek wieczorem (28.08) z granicy. Wcześniej - zgodnie z regulacjami UE - musiał formalnie przejść polską kontrolę weterynaryjną i procedury związane z wjazdem do kraju.


Białoruscy celnicy zawrócili polski konwój z pomocą dla strajkujących Białorusinów

27.08.2020, 16:05

Służby białoruskie nie wpuściły do swego kraju ciężarówki z pomocą wysyłaną przez NSZZ "Solidarność". Pojazd formalnie wyjechał z Polski w środę wieczorem, ale został wtedy zatrzymany na terminalu w białoruskiej części przejścia. Obecnie ciężarówka ma przejechać do Białegostoku.


Koncert zespołów Czeremszyna i Dagadana w Białymstoku zadedykowano Białorusinom

22.08.2020, 22:42

Koncert Czeremszyny i Dagadany otwierają wiceminister kultury Jarosław Sellin i prof. Rafał Wiśniewski, dedykując ten wieczór naszym sąsiadom zza wschodniej granicy, Białorusinom - poinformowało w sobotę (22.08) po południu na Twitterze Narodowe Centrum Kultury.


Publiczne czytanie białoruskiego dramatu w ramach akcji solidarności z Białorusią [zdjęcia]

21.08.2020, 20:36

Chcieli w ten sposób wyrazić solidarność z walczącymi o wolność i demokrację na Białorusi. W piątek (21.08) białostoccy aktorzy czytali dramat białoruskiego autora Dmitrija Bogosławskiego "13 podstawowych zasad koszykówki opracowanych przez Jamesa Naismitha”.


Marsz Solidarności z Białorusią w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

20.08.2020, 09:16

W ten sposób chcieli wesprzeć Białorusinów i zaprotestować przeciwko przemocy i dyktaturze w tym kraju. Ponad tysiąc osób wzięło udział w Marszu Solidarności z Białorusią, który przeszedł ulicami Białegostoku

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok