Radio Białystok | Wiadomości | Białoruscy celnicy zawrócili polski konwój z pomocą dla strajkujących Białorusinów

Białoruscy celnicy zawrócili polski konwój z pomocą dla strajkujących Białorusinów

27.08.2020, 16:05, akt. 18:50

Służby białoruskie nie wpuściły do swego kraju ciężarówki z pomocą wysyłaną przez NSZZ "Solidarność". Pojazd formalnie wyjechał z Polski w środę wieczorem, ale został wtedy zatrzymany na terminalu w białoruskiej części przejścia. Obecnie ciężarówka ma przejechać do Białegostoku.

fot. Mateusz Kosiński/Tygodnik Solidarność
fot. Mateusz Kosiński/Tygodnik Solidarność

Informację o odesłaniu ciężarówki do Polski z białoruskiego terminala potwierdziła w czwartek (27.08) po południu podlaska Krajowa Administracja Skarbowa.

Natomiast przewodniczący podlaskiej "Solidarności" Józef Mozolewski powiedział, że związek będzie chciał obecnie przetransportować ładunek z pomocą do Białegostoku. Jak dodał, gdy ciężarówka tam dotrze zostaną podjęte dalsze decyzje.

NSZZ "Solidarność" przygotowała transport blisko 20 ton żywności, głównie konserw, który miał trafić do Mińska, do pracowników strajkujących zakładów. Adresatem był Białoruski Kongres Demokratycznych Związków Zawodowych.

W środę (26.08) wieczorem odprawa celna transportu, kwalifikowanego jako pomoc humanitarna, odbyła się w Białymstoku; zajęła ok. pół godziny.


- Wszystkie dokumenty dotyczące tego transportu, przedstawione w oddziale celnym uprawniały do zakończenia odprawy celnej i do wyjazdu ciężarówki z przejścia granicznego w Bobrownikach na Białoruś - mówił oficer prasowy podlaskiej KAS st. aspirant Maciej Czarnecki.


Ok. godz. 20:00 w środę samochód wyjechał z Polski przez most na rzece granicznej Świsłocz, na terminal w białoruskiej części przejścia, czyli do Bierestawicy. Tam nie został odprawiony na wjazd na Białoruś.

"Liczymy, że ta pomoc zostanie przyjęta. To jest pomoc humanitarna, żadna inna. My tutaj nie przemycamy w żaden sposób ani materiałów związkowych, ani nic. Zdecydowaliśmy, że sami nie wjeżdżamy na Białoruś, żeby nie dawać jakiegokolwiek pretekstu, że związkowcy z Solidarności próbują się dostać na stronę białoruską" - mówił w środę dziennikarzom w Bobrownikach zastępca przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Bogdan Biś.

Podkreślał, że akcja nie ma żadnego podtekstu politycznego. "Jeżeli to, że daje się komuś kromkę chleba jest pomocą polityczną, to ja współczuję tym, którzy tak myślą" – zaznaczał.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Józef Mozolewski

27.08.2020, 17:00

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.


NSZZ Solidarność pomaga Białorusi. Konwój z żywnością do Mińska utknął na granicy

26.08.2020, 11:45

NSZZ "Solidarność" przygotowała pierwszy transport z żywnością w ramach pomocy humanitarnej dla strajkujących pracowników na Białorusi. To ciężarówka z ładunkiem przede wszystkim konserw, wysyłana do Mińska. Związek podkreśla, że akcja nie ma żadnego podtekstu politycznego.


"To wszystko my" - reportaż Joanny Sikory i Źmiciera Kościna

25.08.2020, 00:00

Kiedy pięć lat temu zamieszkała w Białymstoku, nie sądziła, że zostanie liderką protestów. Marina Leszczewska pochodząca z Mińska od kilku tygodni walczy o wolną od dyktatury Aleksandra Łukaszenki Białoruś.


Marsz Solidarności z Białorusią w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

20.08.2020, 09:16

W ten sposób chcieli wesprzeć Białorusinów i zaprotestować przeciwko przemocy i dyktaturze w tym kraju. Ponad tysiąc osób wzięło udział w Marszu Solidarności z Białorusią, który przeszedł ulicami Białegostoku

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacjiźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok