Radio Białystok | Białoruś | Łukaszenka: abp Kondrusiewicz na liście osób z zakazem wjazdu

Łukaszenka: abp Kondrusiewicz na liście osób z zakazem wjazdu

1.09.2020, 15:33, akt. 15:36

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz znajduje się na białorusko-rosyjskiej liście osób z zakazem wjazdu – oświadczył we wtorek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Zwierzchnik białoruskich katolików w poniedziałek nie został wpuszczony na Białoruś bez podania przyczyny.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk
Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

Łukaszenka powiedział, że abp Kondrusiewicz, który według informacji władz kościelnych przebywał w Polsce w podróży służbowej, „nagle wyjechał na konsultacje do Warszawy i otrzymał tam określone zadania”.

Prezydent oznajmił, że metropolita mińsko-mohylewski „trafił na listę osób z zakazem wjazdu, wspólną dla Rosji i Białorusi". „Nie on jedyny, po prostu on jest bardziej znaną osobą” – dodał.

Łukaszenka powiedział również, że „pojawiła się informacja, że Kondrusiewicz ma więcej niż jedno obywatelstwo”. „Nie powiem, że mam pełną informację, ona się ciągle zmienia. Obecnie bardzo dokładnie sprawdzamy wszystkich, którzy wjeżdżają do kraju i wyjeżdżają z niego” – powiedział prezydent, cytowany przez agencję BiełTA.

„Chcemy to zbadać. Jeśli wszystko jest zgodnie z prawem, to i my postąpimy zgodnie z prawem. Nie ważne, kim on jest: głównym katolikiem, głównym prawosławnym, czy głównym muzułmaninem” – oświadczył Łukaszenka.

„Powinien żyć według prawa. A jeśli ty jeszcze poszedłeś w politykę i pociągnąłeś za sobą wierzących, katolików, którzy są wspaniałymi ludźmi, to odpowiedzialność jest podwójna” – dodał.

Jak przekonywał białoruski prezydent władze nie zamierzają atakować żadnego z Kościołów, bo „wielowyznaniowość to duma Białorusi”.

„Popatrzcie, nie zamknęliśmy kościołów, nawet jeśli prowadziły propagandę antyłukaszenkowską, antypaństwową” – przekonywał. Jego zdaniem w mediach pojawił się fake news, „że ludzi nie wpuszczono do kościoła”.

Kilka dni temu OMON zablokował na niemal godzinę w popularnym w Mińsku Czerwonym Kościele uczestników pokojowego protestu. Prezydent oświadczył, że „OMON bronił przed tłumem mityngujących tych, którzy modlili się w świątyni”.

„Wszystko to minie, to chodzenie po ulicach, utrzymywanie, że jest nas pół miliona, milion, władza upadnie. Jeśli byłby milion, to nie rozmawialibyśmy tutaj” – powiedział Łukaszenka.

W poniedziałek funkcjonariusze straży granicznej Białorusi nie wpuścili do kraju arcybiskupa Kondrusiewicza, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Białorusi, który wracał z Polski – poinformowano w komunikacie na stronie Catholic.by. Przyczyn decyzji nie podano. Straż graniczna odmówiła komentarzy.

Metropolita mińsko-mohylewski jest obywatelem Białorusi. Z punktu widzenia prawa nie ma możliwości, by nie wpuścić na terytorium kraju jego obywatela – podkreślił portal TUT.by.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruscy studenci kontynuują protest w Mińsku; milicja potwierdza zatrzymania

1.09.2020, 15:25

Studenci mińskich uczelni kontynuują we wtorek (1.09) protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich na Białorusi i przemocy milicji, pomimo prób rozpędzenia akcji i zatrzymania co najmniej 24 osób. Milicja potwierdziła, że doszło do zatrzymań.


Białoruska straż graniczna bez podania przyczyny nie wpuściła do kraju arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza

31.08.2020, 19:12

Białoruska straż graniczna nie pozwoliła wrócić na Białoruś metropolicie mińskiemu Tadeuszowi Kondrusiewiczowi. Zwierzchnik kościoła katolickiego na Białorusi przez przejście Kuźnica Białostocka – Bruzhi wracał z tygodniowego odpoczynku w Polsce.


Michał Jańczuk

31.08.2020, 08:53

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok