Radio Białystok | Białoruś | Białoruska sportsmenka stara się w Tokio o polską wizę

Białoruska sportsmenka stara się w Tokio o polską wizę

2.08.2021, 12:20, akt. 13:09

Przedstawiciel białoruskiej grupy aktywistów powiedział, że sprinterka Kryscina Cimanouska stara się o polską wizę. Sportsmenka twierdzi, że białoruscy urzędnicy próbowali zmusić ją do powrotu z Japonii do kraju - podała agencja Associated Press.

Andrzej Tokarski - Fotolia.com
Andrzej Tokarski - Fotolia.com

Wadzim Krywaszejeu z Fundacji Solidarności Białoruskiego Sportu powiedział, że Cimanouska znajduje się w poniedziałek w ambasadzie RP w Tokio. Dodał, że wiza, o którą się stara, pozwoli jej ubiegać się o azyl polityczny w Polsce.

Krywaszejeu poinformował, że fundacja kupiła bilet dla Cimanouskiej z Tokio do Warszawy na 4 sierpnia.

W poniedziałek Cimanouska miała wystartować w biegu na 200 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Na swoim koncie na Instagramie skrytykowała białoruskich działaczy, którzy próbowali zmusić ją do opuszczenia Japonii.

Cimanouska kilka dni temu skrytykowała swoich trenerów za to, że z powodu ich zaniedbań do igrzysk nie dopuszczono trzech białoruskich biegaczek, a ona sama została zapisana do udziału w sztafecie 4x400 m, choć biega na krótsze dystanse – 100 i 200 m.

W niedzielę sportsmenka poinformowała, że jej opiekunowie próbują zmusić ją do powrotu na Białoruś, a jej starty, w tym poniedziałkowy na 200 m, zostały odwołane. Na lotnisku w Tokio, skąd miała decyzją białoruskich władz sportowych wylecieć do Stambułu, kobieta zgłosiła się na policję.

Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski zareagował komunikatem, w którym stwierdził, że „na podstawie decyzji lekarzy, w związku ze stanem emocjonalno-psychicznym sztab trenerski drużyny narodowej w lekkiej atletyce zadecydował o przerwaniu jej udziału w igrzyskach i biegach na 200 m oraz 4x400 m”.

Cimanouska natychmiast oświadczyła, że „to nieprawda”, a lekarze jej nie badali. W internecie w niedzielę pojawiło się nagranie, które ma być rozmową trenera ze sportsmenką. Mężczyzna mówi, że „przyszło polecenie”, że ma wrócić na Białoruś i nie komentować sytuacji, a wtedy będzie mogła kontynuować karierę sportową.

W sprawę zaangażował się MKOl, sportsmence udzielono pomocy w Tokio i jak poinformowano, zapewniono jej bezpieczeństwo.

Białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska w najbliższych dniach przyleci do Warszawy; jeszcze w poniedziałek ma otrzymać tzw. wizę humanitarną – poinformował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. 

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

REKLAMA
Plum Ekiden

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok