Radio Białystok | Białoruś | Białoruś: liderom opozycji grozi do 12 lat więzienia za ekstremizm

Białoruś: liderom opozycji grozi do 12 lat więzienia za ekstremizm

21.12.2020, 19:18, akt. 19:21

Prokuratura Generalna Białorusi poinformowała o wszczęciu spraw karnych wobec liderów opozycji. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności za stworzenie "ekstremistycznej formacji" i antypaństwowy spisek.

Fotolia.com
Fotolia.com

Członków i prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej, która powstała na fali protestów po sierpniowych wyborach prezydenckich, oskarża się o ekstremizm oraz o "spisek mający na celu niekonstytucyjne przejęcie władzy państwowej". Wśród oskarżonych jest przebywająca na Litwie była kandydatka na prezydenta Swiatłana Cichanouska, przebywający w Polsce były dyrektor Teatru Narodowego Pawieł Łatuszka, przetrzymywana w białoruskim areszcie opozycyjna aktywistka Marija Kalesnikowa i inne osoby.

Prokuratura nie uściśliła, ilu dokładnie osobom postawiono zarzuty. Portal internetowy "TUT.by" zwraca uwagę, że do głównego składu Koordynacyjnej Rady należy 60 osób, a do rozszerzonego składu ponad 5,5 tys. ludzi. Tym samym wszyscy oni zostali objęci sprawą karną - ocenia portal internetowy.

źródło: IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś: Nowe zarzuty wobec aktywistów opozycji, jeden z nich ogłosił głodówkę

15.12.2020, 19:28

Wobec działacza opozycji białoruskiej Mikoły Statkiewicza i administratora opozycyjnego kanału na komunikatorze Telegram Ihara Łosika wysunięto nowe oskarżenia - podał portal Tut.by. Zarzuty dotyczą "przygotowania masowych zamieszek". Łosik ogłosił głodówkę.


Białoruś: ustalono nazwiska 312 sędziów skazujących opozycjonistów

15.12.2020, 18:24

Białoruska opozycja zebrała dotychczas nazwiska 312 sędziów, którzy mieli wydać 2846 niesprawiedliwych wyroków. Chodzi o wyroki skazujące uczestników opozycyjnych akcji protestu po wyborach prezydenckich, które odbyły się w sierpniu.


Maryja Kalesnikawa dla "Spiegla": ani przez chwilę nie żałowałam tego, co zrobiłam

30.11.2020, 18:23

W niemieckim tygodniku "Spiegel" ukazał się wywiad z białoruską opozycjonistką, Maryją Kalesnikawą. Osadzona w areszcie Maryja podyktowała odpowiedzi na pytania gazety swojej prawniczce. "Ani przez chwilę nie żałowałam tego, co zrobiłam" - mówi Kalesnikawa.


Białoruś: surowe kary dla uczestników demonstracji

20.11.2020, 15:01

Na Białorusi zapadają kolejne surowe wyroki sądowe wobec uczestników demonstracji. Największe kary otrzymują ci, oskarżeni o sprzeciwianie się funkcjonariuszom służb specjalnych w czasie protestów.


W parlamencie białoruskim ustawa o pozbawianiu obywatelstwa za ekstremizm

13.11.2020, 17:44

Parlament Białorusi szykuje się do drugiego czytania ustawy umożliwiającej pozbawiania obywatelstwa za "ekstremizm" – poinformowała w piątek (13.11) przedstawicielka Komisji Praw Człowieka Białoruskiej Izby Reprezentantów Maryja Wasilewicz.


Sąd w Mińsku odrzucił skargę na areszt Maryi Kalesnikawej

25.09.2020, 12:52

Sąd miejski w Mińsku orzekł w piątek (25.09), że wcześniejsza decyzja sądu rejonowego o aresztowaniu białoruskiej opozycjonistki Maryi Kalesnikawej była prawomocna – poinformowała agencja Interfax Zachód.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok