Radio Białystok | Białoruś | Maryja Kalesnikawa dla "Spiegla": ani przez chwilę nie żałowałam tego, co zrobiłam

Maryja Kalesnikawa dla "Spiegla": ani przez chwilę nie żałowałam tego, co zrobiłam

30.11.2020, 18:23, akt. 18:48

W niemieckim tygodniku "Spiegel" ukazał się wywiad z białoruską opozycjonistką, Maryją Kalesnikawą. Osadzona w areszcie Maryja podyktowała odpowiedzi na pytania gazety swojej prawniczce. "Ani przez chwilę nie żałowałam tego, co zrobiłam" - mówi Kalesnikawa.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


Kalesnikawa przebywa w areszcie pod Mińskiem

Kalesnikawa jest działaczką polityczną, jedną z liderek białoruskiej opozycji. We wrześniu próbowano ją wywieźć z Białorusi na Ukrainę, ale podarła swój paszport, uciekła z wiozącego ją samochodu przez okno i poszła w stronę białoruskiej granicy. Oskarżona o wzywanie do działań na szkodę bezpieczeństwa państwa, została osadzona w areszcie pod Mińskiem.

Tygodnik przypomniał, że Kalesnikawa przez dłuższy czas nie miała kontaktu ze swoją prawniczką Ludmiłą Kazak, a jako powód władze aresztu podały kwarantannę ze względu na koronawirusa.

Odmówiono mi prawa do obrony i możliwości nie tylko osobistego porozmawiania z moją adwokat, ale także napisania do niej. Ta fałszywa kwarantanna nie trwała (zalecane) 10 dni, ale trzy tygodnie. 22 października zostałam przesłuchana, a 24 października razem z innymi więźniami poddano mnie kwarantannie, niczego nie wyjaśniając. Nie pozwolono nam już wyjść. W ciągu tych trzech tygodni, tylko trzy razy zabrano nas z celi, abyśmy się umyły 

- mówi Kalesnikawa.

Opozycjonistka ocenia, że powodem zastosowania wobec niej izolacji może być fakt, że wymieniła w kilku listach nazwiska osób "odpowiedzialnych za przestępstwa wobec niej". 

Jeden lub więcej listów, w których szczegółowo opisuję, co mi zrobiono, mimo cenzury dotarł do adresatów tutaj, w więzieniu. Dzięki temu ludzie mogli dowiedzieć się, co się ze mną stało, kto mi to zrobił i kto za tym wszystkim stoi

 - podkreśliła.

Kalesnikawa: Widzę wokół siebie wiele bólu i niesprawiedliwości

Zapytana, jak znosi blisko trzymiesięczny już pobyt w areszcie, Kalesnikawa mówi: "Nic mi nie jest, jestem pełna energii. Po raz pierwszy od wielu lat znów śpię siedem do ośmiu godzin. To dla mnie dużo. Ciągle jestem zajęta, czytam, pracuję nad nowymi projektami. To, co dzieje się w więzieniu, postrzegam jako nowe, przydatne doświadczenie: uczę się, jak działa system od wewnątrz, dużo rozmawiam z innymi tutaj, dowiaduję się, co ich niepokoi. Widzę wokół siebie wiele bólu i niesprawiedliwości - relacjonuje opozycjonistka.

Na pytanie, jak uzyskuje informacje o wydarzeniach na Białorusi, Kalesnikawa odpowiada: "W naszej celi jest telewizja z siedmioma kanałami państwowymi i radio. Nie jest to dla mnie wygodne, ale czytam, książki to rekompensują, dają mi do myślenia". 

Kazak dodaje, że władze w areszcie niedawno z nieznanego powodu zabrały jej klientce książki. Zapowiedziała skargę w tej sprawie.

Opozycjonistkę próbowali wywieźć na Ukrainę 

Pytana o próbę wywiezienia jej we wrześniu na Ukrainę, opozycjonistka wspomina: "Byłam w szoku, było wielu mężczyzn, wsadzili mnie nocą do samochodu w lesie wbrew mojej woli. Byłam oburzona tą niesprawiedliwością i broniłam się najlepiej, jak mogłam. Trzymałam paszport, od razu stało się dla mnie jasne, co muszę zrobić, żeby ich plan się nie powiódł. Nie wahałam się i podarłam paszport".

Oczywiście, że się bałam, ale jeszcze bardziej obawiałam się, że nikt nie zdoła powstrzymać tych ludzi, że pozostaną anonimowi i ujdzie im to na sucho. Zmusiłam się do uspokojenia, obserwowałam ich zachowanie, mimikę, język, reakcje, intonację i ruchy - to były obrazy jak w złym śnie 

- dodaje Kalesnikawa

Zapytana, czy zdarza jej się wątpić w słuszność decyzji o pozostaniu w kraju, Maryja odpowiada: "Nie, ani przez chwilę nie żałowałam tego, co zrobiłam. To były dla mnie najtrudniejsze dni, ale pokazałam swoją wolę i dotrzymałam obietnicy walki z systemem przemocy i strachu. Nie mogłam odejść i zostawić moich współpracowników, przyjaciół i rodziny".

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruskie opozycjonistki i społeczeństwo laureatami nagrody McCaina

14.10.2020, 13:17

Białoruskie społeczeństwo i opozycjonistki Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa, Weranika Capkała zostali laureatami nagrody wolności im. Johna McCaina przyznawanej przez International Republican Institute. O wyróżnieniu organizacja poinformowała na Twitterze.


Sąd w Mińsku odrzucił skargę na areszt Maryi Kalesnikawej

25.09.2020, 12:52

Sąd miejski w Mińsku orzekł w piątek (25.09), że wcześniejsza decyzja sądu rejonowego o aresztowaniu białoruskiej opozycjonistki Maryi Kalesnikawej była prawomocna – poinformowała agencja Interfax Zachód.


Sąd w Mińsku odrzucił wniosek o uchylenie aresztu Kalesnikawej

21.09.2020, 18:50

Sąd w Mińsku odrzucił w poniedziałek (21.09) wniosek o uchylenie aresztu białoruskiej opozycjonistki Maryi Kalesnikawej; członkini prezydium Rady Koordynacyjnej pozostanie za kratami - podało Radio Swaboda.


Maryja Kalesnikawa oskarżona o wzywanie do działań na szkodę bezpieczeństwa państwa

16.09.2020, 18:03

Białoruska opozycjonistka Maryja Kalesnikawa została oskarżona o wzywanie do działań na szkodę bezpieczeństwa państwa - poinformował w środę (16.09) białoruski Komitet Śledczy. Dodano, że Kalesnikawa pozostaje w areszcie.


Organizacje pozarządowe: Kalesnikawa, Znak i Salej więźniami politycznymi

10.09.2020, 12:47

Białoruskie organizacje pozarządowe uznały członków prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej Maryję Kalesnikawą i Maksima Znaka oraz prawnika Ilję Saleja za więźniów politycznych. W wydanym w czwartek (10.09) wspólnym oświadczeniu wezwały do ich natychmiastowego uwolnienia.


Adwokat: władze groziły Kalesnikawej śmiercią

10.09.2020, 11:11

Członkini opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej Maryja Kalesnikawa oświadczyła, że podczas próby deportowania z Białorusi na Ukrainę założono jej worek na głowę i zagrożono zabiciem – poinformowała w czwartek (10.09) jej adwokat Ludmiła Kazak.


Przedstawiciele opozycji: po zatrzymaniu Kalesnikawej grożono przemocą

10.09.2020, 09:28

Po zatrzymaniu Maryi Kalesnikawej grożono przemocą fizyczną – poinformował sztab Wiktara Babaryki, niedoszłego kandydata w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi, powołując się na prawniczkę opozycjonistki.


Kalesnikawa ma status podejrzanej w sprawie o próbę przejęcia władzy

9.09.2020, 16:54

Maryja Kalesnikawa ma status podejrzanej w sprawie karnej z artykułu mówiącego o wzywaniu do przejęcia władzy i działaniu na szkodę bezpieczeństwa narodowego – poinformowała w środę (9.09) portal TUT.by adwokatka zatrzymanej członkini prezydium Rady Koordynacyjnej.


Członkini Rady Koordynacyjnej Kalesnikawa jest w areszcie w Mińsku

9.09.2020, 12:43

Członkini prezydium opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej Maryja Kalesnikawa została aresztowana – powiedział jej ojciec Alaksandr Kalesnikau portalowi TUT.by. Dodał, że jego córka znajduje się w areszcie na ul. Akrescina w Mińsku.


Białoruś: Kalesnikawa przetrzymywana w obozie homelskim

8.09.2020, 15:41

Zatrzymana rano na granicy białorusko-rosyjskiej Maryja Kalesnikawa znajduje się w jednostce wojskowej straży granicznej w obwodzie homelskim, w rejonie mozyrskim – poinformował we wtorek (08.09) w komunikacie sztab niedopuszczonego do wyborów Wiktara Babaryki.


Ukraińska straż graniczna: Kalesnikawa nie przybyła na żadne z przejść granicznych z Ukrainą

8.09.2020, 09:40

Dwóch białoruskich opozycjonistów, Anton Radniankou i Iwan Kraucou, przechodzi procedurę wjazdu na terytorium Ukrainy; Maryja Kalesnikawa nie przybyła na żadne z przejść granicznych z Ukrainą - poinformowała we wtorek (08.09) ukraińska straż graniczna.


Milicja w Mińsku: nasze struktury nie zatrzymywały Maryi Kalesnikawej

7.09.2020, 11:53

Mińska milicja przekazała w poniedziałek (7.09), że jej funkcjonariusze nie dokonywali zatrzymania członkini Rady Koordynacyjnej Maryi Kalesnikawej. Wcześniej media, powołując się na świadków, informowały o jej zatrzymaniu przez nieustalone osoby. Kalesnikawa nie odbiera telefonu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok