Radio Białystok | Białoruś | Organizacje pozarządowe: Kalesnikawa, Znak i Salej więźniami politycznymi

Organizacje pozarządowe: Kalesnikawa, Znak i Salej więźniami politycznymi

10.09.2020, 12:47, akt. 12:48

Białoruskie organizacje pozarządowe uznały członków prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej Maryję Kalesnikawą i Maksima Znaka oraz prawnika Ilję Saleja za więźniów politycznych. W wydanym w czwartek (10.09) wspólnym oświadczeniu wezwały do ich natychmiastowego uwolnienia.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


Organizacje przypomniały, że Kalesnikawa i Znak mają status podejrzanych w sprawie o wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa państwa i zostali aresztowani. W związku z podejrzeniem popełnienia tego samego przestępstwa zatrzymano także Saleja.

"Kategorycznie nie zgadzamy się z taką prawną kwalifikacją działań Kalesnikawej, Znaka i Saleja i wszystkich członków Rady Koordynacyjnej, uważamy je za sztuczną, tendencyjną, nie odpowiadającą charakterowi i zadaniom Rady i jawnie umotywowaną politycznie" - napisano.

Wyrażono przekonanie, że sprawa karna wobec Kalesnikawej, Znaka i Saleja jest politycznie umotywowana i ma na celu zakończenie ich legalnej działalności albo zmianę jej charakteru.

Zwrócono też uwagę, że "całkowicie nielegalne" metody działania zastosowane przez białoruskie służby specjalne (w tym porwanie i próba siłowego wywiezienia za granicę Kalesnikawej) i groźby zastosowania siły fizycznej kierowane pod adresem opozycjonistki "tym bardziej podkreślają polityczny i nielegalny charakter tej sprawy".

"Oświadczamy, że uznajemy Kalesnikawą, Znaka i Saleja za więźniów politycznych" i żądamy ich natychmiastowego uwolnienia oraz zakończenia prowadzonej wobec nich sprawy.

Wezwano też władze do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, zakończenia represji politycznych i przemocy w kraju.

Wśród sygnatariuszy wspólnego oświadczenia datowanego na 10 września są m.in. Centrum obrony praw człowieka Wiasna, białoruski Pen Club, Niezależne Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ). (PAP)

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Adwokat: władze groziły Kalesnikawej śmiercią

10.09.2020, 11:11

Członkini opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej Maryja Kalesnikawa oświadczyła, że podczas próby deportowania z Białorusi na Ukrainę założono jej worek na głowę i zagrożono zabiciem – poinformowała w czwartek (10.09) jej adwokat Ludmiła Kazak.


Politycy PiS i opozycji deklarują udział w spotkaniu z premierem ws. sytuacji na Białorusi

10.09.2020, 10:41

Przedstawiciele PiS i wszystkich ugrupowań opozycyjnych w Sejmie deklarują udział w spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim ws. sytuacji na Białorusi, które miałoby się odbyć w przyszłym tygodniu.


Białoruś: zatrzymany członek Koordynacyjnej Rady M. Znak

9.09.2020, 09:35

Na Białorusi zatrzymany został adwokat Maksim Znak. Tym samym z członków prezydium opozycyjnej Koordynacyjnej Rady na wolności przebywa tylko Swiatłana Aleksijewicz - laureatka literackiej nagrody Nobla.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok