Radio Białystok | Białoruś | Białoruś: Zatrzymania i rewizje wśród dziennikarzy

Białoruś: Zatrzymania i rewizje wśród dziennikarzy

23.12.2020, 14:18, akt. 14:22

Na Białorusi funkcjonariusze służb bezpieczeństwa przeprowadzili we wtorek (22.12) zatrzymania dziennikarzy i rewizje w ich mieszkaniach i biurach. Rewizja odbyła się w domu szefowej Press Clubu Ały Szarko, a założycielkę tej organizacji Julię Słucką zatrzymano w Mińsku.

Fotolia.com
Fotolia.com

Szarko po kilkugodzinnej rewizji została przewieziona do Departamentu Śledztw Finansowych Komitetu Kontroli Państwowej Białorusi. Do tego samego departamentu została przewieziona z lotniska w Mińsku, po przylocie na Białoruś, założycielka Press Clubu Julia Słucka. Jednocześnie odbyły się rewizje w jej mieszkaniu, w biurze Press Clubu i w mieszkaniach dwóch pracowników tej organizacji.

Komitet Kontroli Państwowej poinformował, że prowadzi kontrolę dotyczącą "faktów naruszenia przepisów podatkowych" przez osoby pracujące w Press Clubie m.in. "w związku z napłynięciem dużych sum finansowych z zagranicy".

Press Club należy do międzynarodowej sieci takich organizacji. Białoruski klub organizuje wykłady i seminaria dla dziennikarzy.

Jak informuje Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ), milicja zatrzymała we wtorek (22.12) dziennikarza mediów lokalnych w Drohiczynie w obwodzie brzeskim Siarhieja Hardzijewicza. W Witebsku przeszukane zostało mieszkanie dziennikarza Źmiciera Kazakiewicza. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś: w tym tygodniu mogą przesłuchać całą redakcję gazety Nasza Niwa

7.12.2020, 15:52

Cała 20-osobowa redakcja najstarszej niezależnej białoruskiej gazety "Nasza Niwa" może być przesłuchana w tym tygodniu. Pierwsi dziennikarze mają w poniedziałek (7.12) pójść na przesłuchanie do Komitetu Śledczego, a kolejni w nadchodzących dniach.


Dwóm dziennikarkom TV Biełsat grozi więzienie

23.11.2020, 19:31

Daria Czulcowa nie odzyskała wolności. Operatorka kamery pracująca dla telewizji "Biełsat" odbywała 7-dniowy areszt i w niedzielę (22.11) powinna była wyjść na wolność. Tak się jednak nie stało.


Prześladowania niezależnych dziennikarzy na Białorusi 23.11.2020

23.11.2020, 13:54

Aresztują, wypisują mandaty i biją. Represje wobec białoruskich niezależnych dziennikarzy się wzmacniają.


Białoruś: Dziennikarka, która pisała o zabitym działaczu, w areszcie KGB

20.11.2020, 10:30

Dziennikarka portalu Tut.by Kaciaryna Barysiewicz, która napisała tekst o pobitym na śmierć działaczu Andreju Bandarence, znajduje się w areszcie KBG – poinformował w czwartek (19.11) portal Tut.by.


Białoruś anuluje ważność akredytacji dziennikarzy zagranicznych

2.10.2020, 17:28

Akredytacje dziennikarzy zagranicznych pracujących na Białorusi zostają anulowane z dniem 2 października br. - podało w piątek (2.10) MSZ w Mińsku. Oznacza to, że zagraniczni korespondenci nie mogą wykonywać pracy.


Białoruś/ Prawnik: sytuacja mediów niezależnych jest bardzo zła

6.09.2020, 08:57

Po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia sytuacja mediów niezależnych na Białorusi, która wcześniej była zła, stała się po prostu katastrofalna – powiedział Aleh Ahiejeu, prawnik i wiceszef białoruskiego Niezależnego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ).

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok