Radio Białystok | Białoruś | Białoruś anuluje ważność akredytacji dziennikarzy zagranicznych

Białoruś anuluje ważność akredytacji dziennikarzy zagranicznych

2.10.2020, 17:28, akt. 17:32

Akredytacje dziennikarzy zagranicznych pracujących na Białorusi zostają anulowane z dniem 2 października br. - podało w piątek (2.10) MSZ w Mińsku. Oznacza to, że zagraniczni korespondenci nie mogą wykonywać pracy.

Fotolia.com
Fotolia.com

Anulowanie akredytacji jest częścią procedury ponownego akredytowania zagranicznych dziennikarzy pracujących na Białorusi. Od poniedziałku, 5 października, komisja akredytująca korespondentów rozpocznie prace w nowym składzie - podało MSZ. 

Planujemy techniczne otworzenie przyjmowania wniosków online od rana w poniedziałek - zapowiedziało ministerstwo.

MSZ oznajmiło, że dotychczasowy regulamin akredytowania dziennikarzy zagranicznych został przyjęty w 2008 roku i "nie odpowiadał już poziomowi rozwoju gałęzi medialnej i nowym tendencjom w ustawodawstwie".

W związku z przyjęciem nowego rozporządzenia ważność wydanych wcześniej akredytacji zostaje oficjalnie anulowana z dniem 2 października 2020 roku - poinformowało ministerstwo.

Oświadczyło, że państwowa koncepcja bezpieczeństwa informacyjnego wyznacza jako jeden z celów "suwerenność informacyjną" Białorusi. 

W obecnej sytuacji jesteśmy zmuszeni do realizowania naszego suwerennego prawa i zastosowania niezbędnych kroków obronnych, w tym poprzez nowe zasady regulaminu akredytacji - podało ministerstwo.

MSZ wyraziło przekonanie, że nowy regulamin pozwoli ministerstwu i zagranicznym dziennikarzom "na zbudowanie nowego, bardziej skutecznego i przejrzystego modelu współdziałania w celu rozpowszechniania za granicą obiektywnych i różnorodnych informacji o Białorusi".

Według niezależnego Radia Swaboda 29 sierpnia pozbawionych zostało akredytacji czworo dziennikarzy tej rozgłośni, dwoje dziennikarzy agencji AFP, dwie dziennikarki BBC, trzech dziennikarzy niemieckiej telewizji ARD, dwóch dziennikarzy agencji Associated Press i również dwóch z agencji Reutera, a także dziennikarz Radio France Internationale.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Redaktorzy mediów niezależnych: trwa czystka przestrzeni medialnej

30.09.2020, 16:17

Na Białorusi trwa czystka przestrzeni medialnej – mówili w środę (30.09) podczas konferencji poświęconej sytuacji mediów niezależnych redaktorzy naczelni portalu TUT.by, internetowej Naszej Niwy i dyrektor agencji BiełaPAN.


Kary aresztu dla kolejnych niezależnych białoruskich dziennikarzy

25.09.2020, 15:44

Dwaj dziennikarze Biełsatu Aleś Lubianczuk i Dzianis Hanczarenka zostali w piątek (25.09) skazani na kary aresztu i grzywny. W areszcie przebywa redaktor naczelny Naszej Niwy Jahor Marcinowicz i co najmniej ośmiu reporterów. Trójka innych wyszła z aresztu w czwartek (24.09).


Dwóch dziennikarzy Biełsatu zatrzymano przy mińskim areszcie

25.09.2020, 07:41

Dwaj dziennikarze Biełsatu Aleś Lubienczuk i Dzianis Hanczarenka zostali zatrzymani przy mińskim areszcie, gdzie oczekiwali na mających w czwartek (24.09) wyjść na wolność dwóch fotoreporterów. O zatrzymaniu poinformowało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.


29 krajów potępiło blokadę internetu na Białorusi

18.09.2020, 08:26

Departament Stanu USA opublikował w czwartek oświadczenie ws. blokowania internetu przez władze Białorusi po sierpniowych wyborach prezydenckich, co "stanowi naruszenie swobody słowa i praw człowieka". Deklarację wydały wspólnie władze 29 krajów, w tym Polski.


Fotoreporterzy z Białorusi skazani na 11 dni aresztu

16.09.2020, 18:44

Dwaj fotoreporterzy, którzy zostali zatrzymani w kawiarni po niedzielnym marszu protestu w Mińsku i od tamtej pory byli przetrzymywani w areszcie, zostali skazani w środę (16.09) na 11 dni aresztu za „udział w nielegalnej akcji masowej”.


Były dziennikarz telewizji państwowej skazany na 15 dni aresztu

11.09.2020, 14:40

Na 15 dni aresztu za udział w „nielegalnej akcji” skazał w piątek (11.09) sąd w Mińsku Dzmitryja Siemczankę. To były członek grupy dziennikarzy obsługujących głowę państwa, czyli tzw. poolu prezydenckiego. W sierpniu odszedł z telewizji ONT na fali protestów.


Białoruś/ Prawnik: sytuacja mediów niezależnych jest bardzo zła

6.09.2020, 08:57

Po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia sytuacja mediów niezależnych na Białorusi, która wcześniej była zła, stała się po prostu katastrofalna – powiedział Aleh Ahiejeu, prawnik i wiceszef białoruskiego Niezależnego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ).

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok