Radio Białystok | Białoruś | Redaktorzy mediów niezależnych: trwa czystka przestrzeni medialnej

Redaktorzy mediów niezależnych: trwa czystka przestrzeni medialnej

30.09.2020, 16:17, akt. 16:33

Na Białorusi trwa czystka przestrzeni medialnej – mówili w środę (30.09) podczas konferencji poświęconej sytuacji mediów niezależnych redaktorzy naczelni portalu TUT.by, internetowej Naszej Niwy i dyrektor agencji BiełaPAN.

Fotolia.com
Fotolia.com

"Czystka przestrzeni medialnej" na Białorusi

"Czystką przestrzeni medialnej" nazwali sytuację mediów niepaństwowych ich przedstawiciele: redaktor naczelna TUT.by Maryna Załatawa, szef Naszej Niwy Jahor Marcinowicz i dyrektor BiełaPAN Dzmitryj Naważyłau.

Konferencję poświęconą sytuacji mediów niezależnych na Białorusi zorganizowało w środę (30.09) niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ). W jej trakcie zaprezentowano również wyniki monitoringu mediów w czasie kampanii wyborczej i wyborów.

Maryna Załatawa skomentowała wtorkową decyzję ministerstwa informacji o pozbawieniu TUT.by, największego białoruskiego portalu informacyjnego, statusu medium internetowego.

Zastosowano wobec nas nie metodę zablokowania strony internetowej, a pozbawienia dziennikarzy możliwości obecności podczas ważnych wydarzeń – powiedziała. 

Chodzi przede wszystkim o możliwość legalnego relacjonowania protestów powyborczych.

Według Załatawej jest to działanie podobne do kroków wobec dziennikarzy mediów zagranicznych – MSZ nie wydawał im akredytacji umożliwiających relacjonowanie wyborów na Białorusi lub odbierał akredytację.

Pozbawienie TUT.by statusu medium internetowego pozbawia jego reporterów prawa do pracy podczas protestów. Załatawa wskazała, że nawet dopełnienie formalności i akredytacja nie chronią dziennikarzy przed zatrzymaniem. Zapowiedziała jednak, że odtąd reporterzy TUT.by nie będą wysyłani na relacjonowanie protestów.

Blokada internetu podczas protestów

W sytuacji blokady internetu (jest wyłączany podczas każdego dużego protestu) i braku informacji w mediach oficjalnych relacje niezależnych reporterów są praktycznie jedynym źródłem wiedzy na temat przebiegu protestów. Otrzymanie rzetelnych informacji umożliwia przede wszystkim praca reporterów takich mediów, jak TUT.by, Nasza Niwa, Biełsat, Radio Swaboda, Euroradio czy BiełaPAN, a w przypadku miejscowości innych niż Mińsk - także mediów regionalnych.

Naczelny białoruskojęzycznej internetowej Naszej Niwy wskazał z kolei na sprawę karną, którą wszczęto w związku z publikacją artykułu w tej gazecie. Jahor Marcinowicz ma w związku z tym status podejrzanego w sprawie o zniesławienie w związku ze słowami jednego z rozmówców Naszej Niwy. Wskazywał także m.in. na zablokowanie strony internetowej.

Władze zablokowały także dostęp do strony internetowej portalu Naviny.by, należącego do agencji BiełaPAN.

Zatrzymano 207 reporterów

Dziennikarze TUT.by, Naszej Niwy, BiełaPANu byli zatrzymywani podczas pracy przy relacjonowaniu protestów i skazywani na kary aresztu za rzekomy udział w nich.

Barys Harecki z BAŻ powiedział, że według danych na środę w aresztach przebywa 11 dziennikarzy, a od dnia wyborów 9 sierpnia zatrzymano 207 reporterów. W tym czasie 54 padło ofiarą przemocy ze strony struktur siłowych.

W czasie kampanii wyborczej i protestów powyborczych zatrzymywani byli dziennikarze większości działających na Białorusi mediów niepaństwowych, w tym Radia Swaboda, telewizji Biełsat (której władze odmawiają akredytacji), Euroradia i innych.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kary aresztu dla kolejnych niezależnych białoruskich dziennikarzy

25.09.2020, 15:44

Dwaj dziennikarze Biełsatu Aleś Lubianczuk i Dzianis Hanczarenka zostali w piątek (25.09) skazani na kary aresztu i grzywny. W areszcie przebywa redaktor naczelny Naszej Niwy Jahor Marcinowicz i co najmniej ośmiu reporterów. Trójka innych wyszła z aresztu w czwartek (24.09).


Dwóch dziennikarzy Biełsatu zatrzymano przy mińskim areszcie

25.09.2020, 07:41

Dwaj dziennikarze Biełsatu Aleś Lubienczuk i Dzianis Hanczarenka zostali zatrzymani przy mińskim areszcie, gdzie oczekiwali na mających w czwartek (24.09) wyjść na wolność dwóch fotoreporterów. O zatrzymaniu poinformowało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.


29 krajów potępiło blokadę internetu na Białorusi

18.09.2020, 08:26

Departament Stanu USA opublikował w czwartek oświadczenie ws. blokowania internetu przez władze Białorusi po sierpniowych wyborach prezydenckich, co "stanowi naruszenie swobody słowa i praw człowieka". Deklarację wydały wspólnie władze 29 krajów, w tym Polski.


Były dziennikarz telewizji państwowej skazany na 15 dni aresztu

11.09.2020, 14:40

Na 15 dni aresztu za udział w „nielegalnej akcji” skazał w piątek (11.09) sąd w Mińsku Dzmitryja Siemczankę. To były członek grupy dziennikarzy obsługujących głowę państwa, czyli tzw. poolu prezydenckiego. W sierpniu odszedł z telewizji ONT na fali protestów.


Łukaszenka: za protestami stoją USA, które działają przez ośrodki w Polsce i Czechach

8.09.2020, 15:35

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek (08.09), że za protestami w jego kraju stoją Stany Zjednoczone, które działają poprzez ośrodki w Polsce i Czechach. Oznajmił, że nie ustąpi „tak po prostu”, ale nie wykluczył przedterminowych wyborów.


Białoruś/ Prawnik: sytuacja mediów niezależnych jest bardzo zła

6.09.2020, 08:57

Po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia sytuacja mediów niezależnych na Białorusi, która wcześniej była zła, stała się po prostu katastrofalna – powiedział Aleh Ahiejeu, prawnik i wiceszef białoruskiego Niezależnego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ).

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok