Radio Białystok | Białoruś | Łukaszenka: za protestami stoją USA, które działają przez ośrodki w Polsce i Czechach

Łukaszenka: za protestami stoją USA, które działają przez ośrodki w Polsce i Czechach

8.09.2020, 15:35, akt. 15:39

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek (08.09), że za protestami w jego kraju stoją Stany Zjednoczone, które działają poprzez ośrodki w Polsce i Czechach. Oznajmił, że nie ustąpi „tak po prostu”, ale nie wykluczył przedterminowych wyborów.

michael715, Fotolia.com
michael715, Fotolia.com

„Zapytaliśmy, kto jest tym (tj. popieraniem protestów na Białorusi) zainteresowany, w zasadzie z czyjej strony oczekiwał i oczekuje podstępów.(…) Za wszystkim w jego opinii stoją Amerykanie, a działają oni poprzez ośrodki w Polsce i Czechach” – powiedział dziennikarz TV Rossija-1 Jewgienij Rożkow, który był jednym z rosyjskich dziennikarzy przeprowadzających wywiad z Łukaszenką.

Rożkow dodał jednak, że zdaniem Łukaszenki są też przyczyny wewnętrzne – „to, że na Białorusi wyrosły dwa nowe pokolenia i powstała niewielka klasa "burżujów", którzy "chcą władzy"”.

Łukaszenka oświadczył też, że tylko on jest w stanie obronić Białorusinów i nie odejdzie tak po prostu.

"Nie odejdę tak po prostu. Urządzałem Białoruś przez ćwierć wieku. Nie rzucę tego tak po prostu. Poza tym jeśli odejdę, moich zwolenników będą wyrzynać" - przytoczył słowa Łukaszenki na kanale Telegramu inny uczestnik wywiadu z prezydentem, dziennikarz rozgłośni "Goworit Moskwa" Roman Babajan.

Prezydent nie wykluczył, że „trochę się zasiedział” na stanowisku. „Pokazują mnie nie tylko w telewizorze, ale nawet w żelazku i czajniku. Tak. Ale rzeczywiście tylko ja mogę teraz obronić Białorusinów” – przytoczył jego słowa Rożkow.

Według Babajana Łukaszenka nie wykluczył przeprowadzenia przedterminowych wyborów prezydenckich, ale po reformie konstytucji. "Jesteśmy gotowi przeprowadzić reformę konstytucji, a potem nie wykluczam przedterminowych wyborów prezydenckich" - zacytował go Babajan.

Łukaszenka oznajmił przy tym, że nie będzie prowadzić dialogu z opozycyjną Radą Koordynacyjną. „Nie będę rozmawiać z Radą Koordynacyjną opozycji, bo nie wiem, co to za ludzie. To nie jest żadna opozycja” – powiedział według tego samego źródła.

Wszystkie propozycje Rady nazwał „katastrofą dla Białorusi”. Według niego chce ona rozerwać wszystkie więzi Białorusi z „bratnią Rosją”, wprowadzić płatne nauczanie i opiekę zdrowotną oraz zniszczyć wszystkie białoruskie przedsiębiorstwa.

Łukaszenka oznajmił, że białoruska opozycjonistka Maryja Kalesnikawa została zatrzymana na granicy z Ukrainą „za złamanie zasad przekraczania granicy państwowej”. Według niego chciała ona uciec, gdyż „podobno ma na Ukrainie siostrę” – oznajmił Rożkow.

Kalesnikawa została w poniedziałek rano zatrzymana przez nieznanych ludzi w centrum Mińska i przestała odbierać telefon. We wtorek rano białoruskie służby graniczne oświadczyły, że została zatrzymana na granicy białorusko-ukraińskiej.

Łukaszenkę pytano też o dalszą integrację z Rosją. Odparł, że jest gotów ją kontynuować, ale „najpierw powinny zacząć funkcjonować wszystkie instytucje i projekty już istniejące w ramach Państwa Związkowego”.

Dodał, że zamierza w najbliższym czasie odwiedzić Rosję.

Wśród mediów, których dziennikarze przeprowadzili wywiad z Łukaszenką, była rozgłośnia „Goworit Moskwa”, Russia Today, Pierwszy Kanał TV i nadawca publiczny WGTRK. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef "Solidarności" po rozmowach w Mińsku: wiem, z czym jadę do Polski

8.09.2020, 14:56

„Wiem, z czym jadę do Polski” – powiedział we wtorek (08.09) po rozmowach w Mińsku przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. W białoruskiej stolicy rozmawiał o możliwym wsparciu z przedstawicielami demokratycznych związków zawodowych.


Michał Dworczyk: naszą rolą jest to, by temat Białorusi nie schodził z agendy UE

8.09.2020, 13:05

Polska się nie godzi, by Federacja Rosyjska uważała Białoruś za swoją strefę wpływów - podkreślił we wtorek (08.09) szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Naszą rolą jest to, by temat Białorusi nie schodził z agendy Unii Europejskiej - zadeklarował.


Mińskie podwórka w epoce protestu – tańce, nowe znajomości, walka o flagi

8.09.2020, 08:15

Codzienne spotkania, wspólne słuchanie muzyki, tańce i walka o flagi to nowa rzeczywistość mińskich podwórek w epoce protestu. W sytuacji, gdy władze blokują place, ludzie integrują się na swoich osiedlach. Dominuje biało-czerwono-biała symbolika.


Białoruś/ MSW: w niedzielę podczas protestów zatrzymano w kraju 633 osoby

7.09.2020, 11:41

Podczas niedzielnych protestów zatrzymano na Białorusi 633 osoby, z których 363 umieszczono w aresztach – poinformował w poniedziałek (7.09) resort spraw wewnętrznych tego kraju. Od 9 sierpnia na Białorusi odbywają się demonstracje przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok