Radio Białystok | Białoruś | Michał Dworczyk: naszą rolą jest to, by temat Białorusi nie schodził z agendy UE

Michał Dworczyk: naszą rolą jest to, by temat Białorusi nie schodził z agendy UE

8.09.2020, 13:05, akt. 15:02

Polska się nie godzi, by Federacja Rosyjska uważała Białoruś za swoją strefę wpływów - podkreślił we wtorek (08.09) szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Naszą rolą jest to, by temat Białorusi nie schodził z agendy Unii Europejskiej - zadeklarował.

Michał Dworczyk, fot. Adam Guz/KPRM
Michał Dworczyk, fot. Adam Guz/KPRM

W rozmowie w Radiu Wrocław Dworczyk ocenił, że Federacja Rosyjska deklaruje wprost wypowiedziami swoich urzędników i polityków, że Białoruś to strefa wpływów Rosji.

„My tego nie akceptujemy, ale fakty są właśnie takie, że prezydent Władimir Putin i politycy rosyjscy mówią, iż Białoruś to ich strefa wpływów. My staramy się aktywizować inne kraje europejskie do działań, które nie pozwolą Rosji na przekroczenie tej czerwonej linii, jaką jest podjęcie ponadnormatywnych działań, jakim jest na przykład interwencja” - powiedział szef KPRM.

Dworczyk przyznał, że w sprawie Białorusi Unia Europejska jest podzielona. „Co trzeba też uczciwie powiedzieć” - zaznaczył.

„Są kraje, które mają większą empatię i są bardziej zainteresowane sytuacją na Białorusi. I do tych krajów należą kraje bałtyckie, te należące do grupy V4, czy w ogóle kraje Europy środkowo-wschodniej. Natomiast kraje w zachodniej części Unii Europejskiej tę wrażliwość mają o wiele mniejszą. I nasza rola polega między innymi na tym, by temat Białorusi nie schodził z agendy i był priorytetem w dyskusjach i pracach Unii Europejskiej” - powiedział minister.

Przypomniał, że stanowisko Polski w sprawie Białorusi jest jednoznaczne i niezmienne: Białoruś powinna być suwerennym i niepodległym krajem, a Polska jako kraj jest gotowa pomagać zarówno na arenie międzynarodowej jak i w kontaktach bilateralnych, by tak się stało.

„W dobrze rozumianym interesie państwa polskiego w naszym interesie, w interesie Polski jest to, by za naszą wschodnią granicą była suwerenna, niepodległa Białoruś. Kraj stabilny i demokratyczny” - powiedział Dworczyk.

Jak zaznaczył, dlatego też premier Mateusz Morawiecki ogłosił utworzenie pakietu solidarności z Białorusią, w ramach którego są uruchamiane programy nastawione na wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, pomoc osobom represjonowanym czy wspieranie wolnych mediów. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef "Solidarności" spotka się w środę w Warszawie ze Swiatłaną Cichanouską

8.09.2020, 10:31

Szef "Solidarności" Piotr Duda spotka się w środę (09.09) w Warszawie z opozycyjną kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia, Swiatłaną Cichanouską - poinformował rzecznik przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski.


Przewodniczący NSZZ "Solidarność": chcemy dowiedzieć się, jak pomóc robotnikom na Białorusi

8.09.2020, 09:25

„Chcemy usłyszeć z pierwszych ust, jak "Solidarność" mogłaby pomóc związkom zawodowym i robotnikom na Białorusi” – powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, który przyjechał do Mińska, by spotkać się z przedstawicielami niezależnych związków zawodowych.


Białoruś/ MSW: w niedzielę podczas protestów zatrzymano w kraju 633 osoby

7.09.2020, 11:41

Podczas niedzielnych protestów zatrzymano na Białorusi 633 osoby, z których 363 umieszczono w aresztach – poinformował w poniedziałek (7.09) resort spraw wewnętrznych tego kraju. Od 9 sierpnia na Białorusi odbywają się demonstracje przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok