Radio Białystok | Białoruś | Białoruś/ MSW: w niedzielę podczas protestów zatrzymano w kraju 633 osoby

Białoruś/ MSW: w niedzielę podczas protestów zatrzymano w kraju 633 osoby

7.09.2020, 11:41, akt. 11:47

Podczas niedzielnych protestów zatrzymano na Białorusi 633 osoby, z których 363 umieszczono w aresztach – poinformował w poniedziałek (7.09) resort spraw wewnętrznych tego kraju. Od 9 sierpnia na Białorusi odbywają się demonstracje przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim.

Fotolia.com
Fotolia.com

Według MSW w niedzielę (6.09) na Białorusi odbyły się 42 akcje protestu, w których wzięło udział ok. 31 tys. ludzi.

Szacunki mediów niezależnych mówią o znacznie wyższej liczbie uczestników – według najskromniejszych obliczeń tylko w Mińsku zgromadziło się w niedzielę ponad 100 tysięcy ludzi. Na platformie internetowej Gołos, w której mogą rejestrować się uczestnicy akcji, zapisało się w niedzielę ponad 170 tys. ludzi.

W Mińsku zatrzymania miały miejsce jeszcze przed rozpoczęciem opozycyjnego Marszu Jedności, a także już po tym, gdy akcja się zakończyła i ludzie w małych grupach rozchodzili się po stolicy.

Protesty odbywały się także w innych miastach. Do brutalnych zatrzymań doszło podczas protestu w Grodnie – wynika z relacji mediów niezależnych, powołujących się na świadków. Milicja miała tam użyć wobec demonstrantów gazu łzawiącego.

Zatrzymywano również ludzi w Baranowiczach, Mohylewie, Brześciu i Witebsku.

Niedziela była 29. dniem protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich na Białorusi, które według oficjalnych wyników wygrał Alaksandr Łukaszenka. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Spotkanie premiera z Cichanouską będzie dotyczyć ewentualnych sposobów pomocy Białorusi

7.09.2020, 10:14

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że zaplanowane na środę (9.09) spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego ze Swiatłaną Cichanouską będzie dotyczyć m.in. ewentualnych, dodatkowych sposobów pomocy dla Białorusi i wypracowania modelu wspierania białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego.


Białoruś/ Zatrzymania przed pałacem prezydenckim

6.09.2020, 20:43

W pobliżu pałacu prezydenckiego w Mińsku doszło do zatrzymań niedługo po tym, gdy odeszła stamtąd większość protestujących przeciwko sfałszowanym wyborom szefa państwa białoruskiego z 9 sierpnia. Po południu w niedzielę zgromadziło się tam co najmniej kilkadziesiąt tysięcy demonstrantów.


Białoruś/ MSW: około 30 osób zatrzymano w Mińsku na akcjach protestacyjnych

5.09.2020, 22:50

Około 30 osób zatrzymano w sobotę na akcjach protestu w Mińsku - poinformowała rzeczniczka stołecznych struktur MSW Białorusi Natalja Hanusiewicz, cytowana przez agencję Interfax-Zapad. W białoruskiej stolicy trwa marsz kobiet.


Dworczyk: każda represjonowana na Białorusi osoba może liczyć na wsparcie państwa polskiego

5.09.2020, 22:31

Domagamy się zaprzestania represji politycznych na Białorusi; dopóki one trwają, każda represjonowana osoba może liczyć na wparcie państwa polskiego – zadeklarował w sobotę Michał Dworczyk na wspólnej konferencji z białoruską opozycjonistką Wolhą Kawalkawą.


Paweł Łatuszka z opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej apelował w Białymstoku o wsparcie w walce z reżimem

5.09.2020, 07:15

Rozmawiali o obecnej sytuacji na Białorusi i o koniecznym wsparciu ze strony Polski oraz Unii Europejskiej. Białystok odwiedził członek prezydium opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej Paweł Łatuszka.


Cichanouska wzywa ONZ do potępienia przemocy na Białorusi

4.09.2020, 19:30

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wezwała w piątek ONZ do potępienia brutalnej przemocy, stosowanej przez służby bezpieczeństwa wobec demonstrantów na Białorusi. Zaapelowała także o wysłanie na Białoruś misji obserwacyjnej ONZ.


Łatuszka przyjechał do Polski legalnie - na zaproszenie organizatorów Forum Ekonomicznego w Krynicy

2.09.2020, 17:15

Paweł Łatuszka przyjechał do Polski legalnie, na zaproszenie organizatorów Forum Ekonomicznego w Krynicy - podkreślił w komunikacie polski MSZ. Resort zdementował doniesienia białoruskich mediów, jakoby ambasada RP w Mińsku zorganizowała nielegalne działania ws. przewiezienia Łatuszki przez granicę.


Białoruska straż graniczna bez podania przyczyny nie wpuściła do kraju arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza

31.08.2020, 19:12

Białoruska straż graniczna nie pozwoliła wrócić na Białoruś metropolicie mińskiemu Tadeuszowi Kondrusiewiczowi. Zwierzchnik kościoła katolickiego na Białorusi przez przejście Kuźnica Białostocka – Bruzhi wracał z tygodniowego odpoczynku w Polsce.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok