Radio Białystok | Białoruś | Łatuszka przyjechał do Polski legalnie - na zaproszenie organizatorów Forum Ekonomicznego w Krynicy

Łatuszka przyjechał do Polski legalnie - na zaproszenie organizatorów Forum Ekonomicznego w Krynicy

2.09.2020, 17:15, akt. 17:20

Paweł Łatuszka przyjechał do Polski legalnie, na zaproszenie organizatorów Forum Ekonomicznego w Krynicy - podkreślił w komunikacie polski MSZ. Resort zdementował doniesienia białoruskich mediów, jakoby ambasada RP w Mińsku zorganizowała nielegalne działania ws. przewiezienia Łatuszki przez granicę.

Źródło fot.: POSG
Źródło fot.: POSG

Członek prezydium opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej Paweł Łatuszka oświadczył w środę, że przyjechał do Polski, by wziąć udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy, i nie wyemigrował ze swojego kraju.

"W związku z informacjami niektórych oficjalnych mediów Białorusi o rzekomym nielegalnym działaniu podjętym przez Ambasadę RP w Mińsku w celu przewiezienia przez granicę białorusko-polską pana Pawła Łatuszki MSZ RP informuje, że takie wydarzenia nie miały miejsca" - czytamy w oświadczeniu polskiego resortu dyplomacji.

"Pan Łatuszka przyjechał do Polski na zaproszenie organizatorów Forum Ekonomicznego w Krynicy. Przekroczył granicę legalnie. W ramach wizyty w Polsce zamierza odbyć szereg spotkań. Wszelkie insynuacje dotyczące rzekomo nielegalnych działań polskiej placówki dyplomatycznej w tym zakresie są dla nas niezrozumiałe i niecelowe" - podkreślił MSZ.

Według resortu dyplomacji insynuowanie nielegalnych działań ambasady RP to próba "przerzucenia na Polskę odpowiedzialności za brak zdolności władz białoruskich do dialogu z własnym społeczeństwem".

"Polska niezmiennie stoi na stanowisku, że taki dialog jest jedyną drogą do zapewnienia stabilnego rozwoju niepodległej, suwerennej, demokratycznej i prosperującej Białorusi" - podkreślił resort spraw zagranicznych.

Łatuszka informował w środę, że ma w Polsce zaplanowane kilka spotkań, w tym z przedstawicielami MSZ, rządu oraz białoruskiej diaspory. Poinformował również, że z Polski uda się na Litwę, a następnie wróci na Białoruś.

Przedstawiciel białoruskiej Rady Koordynacyjnej to były dyplomata i minister kultury, który za poparcie protestów został zwolniony ze stanowiska dyrektora Teatru im. Janki Kupały w Mińsku. W ślad za nim rezygnację złożyli aktorzy i większość pracowników teatru.

Łatuszka jest członkiem prezydium Rady Koordynacyjnej, powołanej z inicjatywy Swiatłany Cichanouskiej, opozycyjnej kandydatki w wyborach prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Aleś Zarembiuk

2.09.2020, 16:37

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Polscy sportowcy solidaryzują się ze sportowcami i społeczeństwem Białorusi [wideo]

2.09.2020, 10:16

Polscy sportowcy solidaryzują się ze sportowcami i społeczeństwem Białorusi. Wystąpili w spocie #JesteśmyZWami.


Premier Morawiecki i polscy europosłowie będą rozmawiać o sytuacji na Białorusi

2.09.2020, 08:56

W środę polscy europarlamentarzyści koalicji rządzącej i opozycji spotkają się, by rozmawiać o tym, jak UE powinna odpowiedzieć na sytuacje na Białorusi. W rozmowie weźmie udział poprzez wideołącze premier Mateusz Morawiecki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok