Radio Białystok | Białoruś | Szef "Solidarności" spotka się w środę w Warszawie ze Swiatłaną Cichanouską

Szef "Solidarności" spotka się w środę w Warszawie ze Swiatłaną Cichanouską

8.09.2020, 10:31, akt. 10:32

Szef "Solidarności" Piotr Duda spotka się w środę (09.09) w Warszawie z opozycyjną kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia, Swiatłaną Cichanouską - poinformował rzecznik przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

W poniedziałek (07.09) Piotr Duda udał się na Białoruś; Lewandowski w komunikacie przekazał, że we wtorek, po wizycie w Mińsku szef "Solidarności" wraca do kraju.

"Piotr Duda skrócił swój pobyt w Mińsku, bo jutro (w środę - PAP) w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej (ul. Prosta 30) odbędzie się spotkanie ze Swiatłaną Cichanouską. Oprócz lidera Związku w spotkaniu udział wezmą również przedstawiciele władz "Solidarności"" - poinformował Lewandowski w komunikacie.

Dodał, że spotkanie rozpocznie się o 11:30 i będzie trwało pół godziny.

Jak przekazał Lewandowski, Piotr Duda podczas wizyty w Mińsku spotkał się z liderem Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych (BKDZZ) Aleksandrem Jaroszukiem i innymi przedstawicielami Kongresu. "To z jednej stron gest poparcia, ale również bardzo konkretna rozmowa o bardzo konkretnej pomocy "Solidarności" dla protestujących Białorusinów" - podkreślił Lewandowski.

W środę w Kancelarii Premiera, Cichanouska ma rozmawiać z szefem rządu Mateuszem Morawieckim. Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał przed paroma dniami, że tematami rozmów ma być sytuacja na Białorusi, uwolnienie więźniów politycznych i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego.

9 sierpnia na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, które według Centralnej Komisji Wyborczej wygrał prezydent Alaksandr Łukaszenka, zdobywając 80,1 proc. głosów. Liderka opozycji Swiatłana Cichanouska, według oficjalnych wyników, zdobyła zaledwie 10,1 proc. głosów. Od 9 sierpnia trwają protesty Białorusinów, którzy uważają, że wybory zostały sfałszowane.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przewodniczący NSZZ "Solidarność": chcemy dowiedzieć się, jak pomóc robotnikom na Białorusi

8.09.2020, 09:25

„Chcemy usłyszeć z pierwszych ust, jak "Solidarność" mogłaby pomóc związkom zawodowym i robotnikom na Białorusi” – powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, który przyjechał do Mińska, by spotkać się z przedstawicielami niezależnych związków zawodowych.


Mińskie podwórka w epoce protestu – tańce, nowe znajomości, walka o flagi

8.09.2020, 08:15

Codzienne spotkania, wspólne słuchanie muzyki, tańce i walka o flagi to nowa rzeczywistość mińskich podwórek w epoce protestu. W sytuacji, gdy władze blokują place, ludzie integrują się na swoich osiedlach. Dominuje biało-czerwono-biała symbolika.


Białoruś/ MSW: w niedzielę podczas protestów zatrzymano w kraju 633 osoby

7.09.2020, 11:41

Podczas niedzielnych protestów zatrzymano na Białorusi 633 osoby, z których 363 umieszczono w aresztach – poinformował w poniedziałek (7.09) resort spraw wewnętrznych tego kraju. Od 9 sierpnia na Białorusi odbywają się demonstracje przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie






Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe










źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok