Radio Białystok | Białoruś | Były dziennikarz telewizji państwowej skazany na 15 dni aresztu

Były dziennikarz telewizji państwowej skazany na 15 dni aresztu

11.09.2020, 14:40, akt. 14:44

Na 15 dni aresztu za udział w „nielegalnej akcji” skazał w piątek (11.09) sąd w Mińsku Dzmitryja Siemczankę. To były członek grupy dziennikarzy obsługujących głowę państwa, czyli tzw. poolu prezydenckiego. W sierpniu odszedł z telewizji ONT na fali protestów.

Hortigüela - Fotolia.com
Hortigüela - Fotolia.com

- Siemczanka został uznany za winnego udziału w nielegalnej akcji i skazany na 15 dni aresztu – poinformował portal informacyjny Onliner.

W czwartek (10.09) po południu żona Siemczanki poinformowała, że został on zatrzymany. Dopiero rano w piątek rodzina dowiedziała się, z jakiego artykułu będzie sądzony.

Siemczance zarzucono udział w nielegalnej akcji. On sam mówił w sądzie, że był tam jako dziennikarz i nie uczestniczył w proteście.

Jest to już kolejny przypadek ukarania reportera za rzekomy udział w proteście.

Siemczanka był wcześniej dziennikarzem telewizji ONT i członkiem poolu prezydenckiego, czyli uznawanej za najbardziej prestiżową w mediach państwowych grupę dziennikarzy relacjonujących działalność prezydenta.

13 sierpnia na fali pierwszych protestów po wyborach prezydenckich i najbrutalniejszych działań ze strony struktur siłowych, pojawiła się informacja o jego odejściu z telewizji.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś: w czwartek 36 wyroków za protesty

11.09.2020, 11:21

36 osób zostało w czwartek (10.09) ukaranych za udział w akcjach protestu uznanych przez władze za nielegalne – podało Radio Swaboda, powołując się na centrum praw człowieka Wiasna. Procesy uczestników odbywają się codziennie.


Adwokat: władze groziły Kalesnikawej śmiercią

10.09.2020, 11:11

Członkini opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej Maryja Kalesnikawa oświadczyła, że podczas próby deportowania z Białorusi na Ukrainę założono jej worek na głowę i zagrożono zabiciem – poinformowała w czwartek (10.09) jej adwokat Ludmiła Kazak.


W Mińsku zatrzymano siedem studentek

10.09.2020, 08:00

Wieczorem w środę (09.09) doszło do zatrzymania siedmiu młodych kobiet w mińskiej dzielnicy Malinauka, gdzie studenci medycyny wyszli na protest – podało Radio Swaboda. Milicja w białoruskiej stolicy potwierdziła zatrzymania.


Białoruś: zatrzymany członek Koordynacyjnej Rady M. Znak

9.09.2020, 09:35

Na Białorusi zatrzymany został adwokat Maksim Znak. Tym samym z członków prezydium opozycyjnej Koordynacyjnej Rady na wolności przebywa tylko Swiatłana Aleksijewicz - laureatka literackiej nagrody Nobla.


Białoruś/ Prawnik: sytuacja mediów niezależnych jest bardzo zła

6.09.2020, 08:57

Po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia sytuacja mediów niezależnych na Białorusi, która wcześniej była zła, stała się po prostu katastrofalna – powiedział Aleh Ahiejeu, prawnik i wiceszef białoruskiego Niezależnego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ).

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok