Radio Białystok | Białoruś | Sąd w Mińsku odrzucił skargę na areszt Maryi Kalesnikawej

Sąd w Mińsku odrzucił skargę na areszt Maryi Kalesnikawej

25.09.2020, 12:52, akt. 12:55

Sąd miejski w Mińsku orzekł w piątek (25.09), że wcześniejsza decyzja sądu rejonowego o aresztowaniu białoruskiej opozycjonistki Maryi Kalesnikawej była prawomocna – poinformowała agencja Interfax Zachód.

Fotolia.com
Fotolia.com

Sąd miejski odrzucił skargę adwokatów Maryi Kalesnikawej. Tym samym ma ona pozostać w areszcie do 8 listopada – poinformowano.

W ubiegłym tygodniu obrońcy próbowali przed sądem rejonowym zaskarżyć decyzję o jej aresztowaniu. Skargę odrzucono, a adwokaci zapowiedzieli skierowanie skargi do sądu miejskiego.

Piątkowe posiedzenie odbywało się za drzwiami zamkniętymi bez udziału Maryi Kalesnikawej. Dziennikarzy i zgromadzone w sądzie osoby wpuszczono dopiero na ogłoszenie decyzji.

W sądzie był obecny jeden z adwokatów Maryi Kalesnikawej Alaksandr Pylczanka. Jej druga obrończyni od czwartku przebywa w areszcie. Jak poinformowano - w związku z postępowaniem administracyjnym.

Ojciec Maryi Kalesnikawej powiedział, że jego córka czuje się dobrze, udało się przekazać jej do aresztu w Żodzinie leki na alergię.

Maryia Kalesnikawa oraz adwokaci Maksim Znak i Illja Salej przebywają w areszcie jako podejrzani w sprawie karnej o wezwania do przejęcia władzy. Prokuratura Generalna wszczęła to postępowanie wobec opozycyjnej Rady Koordynacyjnej.

Maryia Kalesnikawa i Maksim Znak są członkami prezydium Rady. Maryię Kalesnikawą najpierw próbowano zmusić do wyjazdu z kraju, a następnie umieszczono w areszcie i postawiono jej zarzuty.

Cała trójka jest uznawana przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźniów politycznych.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef Komitetu Wojskowego NATO: jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na Białorusi

25.09.2020, 11:54

NATO jest zaniepokojone sytuacją na Białorusi i monitoruje prowadzone w regionie manewry wojskowe – powiedział w piątek (25.09) w Wilnie przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego Stuart Peach, który gości na Litwie z oficjalną wizytą.


Michaił Gorbaczow wyraził poparcie dla protestów na Białorusi

25.09.2020, 08:24

Pierwszy i ostatni prezydent ZSRR, twórca pieriestrojki Michaił Gorbaczow oświadczył w czwartek (24.09), że uważnie obserwuje sytuację na Białorusi i popiera uczestników odbywających się tam protestów. "Białorusini - zuchy" - ocenił Michaił Gorbaczow w rozmowie z portalem Podjom.


Dwóch dziennikarzy Biełsatu zatrzymano przy mińskim areszcie

25.09.2020, 07:41

Dwaj dziennikarze Biełsatu Aleś Lubienczuk i Dzianis Hanczarenka zostali zatrzymani przy mińskim areszcie, gdzie oczekiwali na mających w czwartek (24.09) wyjść na wolność dwóch fotoreporterów. O zatrzymaniu poinformowało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok