Radio Białystok | Białoruś | Michaił Gorbaczow wyraził poparcie dla protestów na Białorusi

Michaił Gorbaczow wyraził poparcie dla protestów na Białorusi

25.09.2020, 08:24, akt. 08:26

Pierwszy i ostatni prezydent ZSRR, twórca pieriestrojki Michaił Gorbaczow oświadczył w czwartek (24.09), że uważnie obserwuje sytuację na Białorusi i popiera uczestników odbywających się tam protestów. "Białorusini - zuchy" - ocenił Michaił Gorbaczow w rozmowie z portalem Podjom.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Michaił Gorbaczow powiedział, że lubi Białorusinów i wie o nich wiele z czasów, gdy mieszkańcy ówczesnej republiki ZSRR przyjeżdżali do pracy do Kraju Stawropolskiego na południu Rosji, skąd pochodzi i gdzie rozpoczynał swoją karierę polityczną. Dodał następnie: "Białorusini - zuchy. Teraz już mają charakter. To bardzo dobrze".

Zapewnił, że uważnie śledzi wydarzenia w sąsiednim kraju. Zdaniem Michaiła Gorbaczowa sytuacja związana z protestami "nie minie tak po prostu", bowiem zaczyna się "ogromna sprawa". Protestujący będą się jeszcze musieli "natrudzić" i jest to sprawa "dla obecnej młodzieży" - ocenił.

Masowe protesty na Białorusi wybuchły po wyborach prezydenckich w sierpniu, po których Centralna Komisja Wyborcza uznała za zwycięzcę Alaksandra Łukaszenkę.

Michaił Gorbaczow wypowiadał się dzień po środowej, niezapowiedzianej oficjalnie, inauguracji Łukaszenki na urząd prezydenta. UE, USA, Niemcy, Czechy, Słowacja, Litwa, Szwecja i Dania poinformowały po niej, że nie uznają Łukaszenki za prawomocnego prezydenta.

Z kolei premier RP Mateusz Morawiecki oświadczył w środę, że "wybory, które nie są demokratyczne, nie mogą prowadzić do uznania kogokolwiek za prezydenta kraju". "Białoruś musi być suwerenna, a niezbędnym warunkiem tego są uczciwe wybory, w których to Białorusini, a nie aparat represji zdecydują o wyborze władz" - powiedział.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dwóch dziennikarzy Biełsatu zatrzymano przy mińskim areszcie

25.09.2020, 07:41

Dwaj dziennikarze Biełsatu Aleś Lubienczuk i Dzianis Hanczarenka zostali zatrzymani przy mińskim areszcie, gdzie oczekiwali na mających w czwartek (24.09) wyjść na wolność dwóch fotoreporterów. O zatrzymaniu poinformowało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.


Szef MSZ Wielkiej Brytanii: przygotowujemy sankcje wobec winnych represji na Białorusi

24.09.2020, 17:21

Wielka Brytania przygotowuje sankcje wobec osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka na Białorusi - poinformował w czwartek (24.09) brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.


Andrzej Duda: państwa UE powinny wspierać dążenia społeczeństwa białoruskiego do decydowania o własnym kraju

24.09.2020, 16:08

Państwa Unii Europejskiej powinny wspierać dążenia społeczeństwa białoruskiego do decydowania o własnym kraju i jego władzach - oświadczył w czwartek (24.09) prezydent Andrzej Duda na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.


Rada Koordynacyjna: szóstej kadencji Łukaszenki nie uznaje większość Białorusinów

24.09.2020, 14:58

Legalności szóstej kadencji prezydenckiej Alaksandra Łukaszenki nie uznaje większość Białorusinów – napisali w czwartek (24.09) w oświadczeniu przedstawiciele opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. Potępili oni środowe (23.09) brutalne rozpędzenie protestów i zatrzymania.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok