Radio Białystok | Białoruś | Szef MSZ Wielkiej Brytanii: przygotowujemy sankcje wobec winnych represji na Białorusi

Szef MSZ Wielkiej Brytanii: przygotowujemy sankcje wobec winnych represji na Białorusi

24.09.2020, 17:21, akt. 17:27

Wielka Brytania przygotowuje sankcje wobec osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka na Białorusi - poinformował w czwartek (24.09) brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Przemawiając w Izbie Gmin, szef brytyjskiej dyplomacji powiedział, że przeprowadzone w środę potajemne zaprzysiężenie Alaksandra Łukaszenki na kolejną kadencję na stanowisku prezydenta Białorusi jedynie wzmacnia jego brak legitymacji.

"Po pierwsze, nie akceptujemy wyników tych sfałszowanych wyborów. Po drugie, potępiamy bandytyzm stosowany wobec narodu białoruskiego" - podkreślił Dominic Raab. Jak dodał "niezbędne jest pociągnięcie do odpowiedzialności osób winnych sfałszowania wyborów i łamania praw człowieka".

Oświadczył, że chociaż Wielka Brytania jest skłonna przyłączyć się do ukierunkowanych sankcji przeciwko osobom odpowiedzialnym za łamanie praw człowieka, nad którymi debatuje Unia Europejska, opóźnienia w Brukseli oznaczają, że Londyn dołączy do innych sojuszników - Stanów Zjednoczonych i Kanady - aby wraz z nimi przyjąć takie sankcje.

Biorąc pod uwagę to opóźnienie i oszukańczą inaugurację Łukaszenki, poleciłem zespołowi ds. sankcji w MSZ, aby przygotował sankcje Magnitskiego wobec osób odpowiedzialnych za poważne naruszenia praw człowieka. Koordynujemy działania z USA i Kanadą, aby w trybie pilnym przygotować odpowiednie listy osób

- poinformował Dominic Raab.

"Zastosujemy wszystkie dostępne nam narzędzia, by pociągnąć Łukaszenkę i jego reżim do odpowiedzialności" - podkreślił. "Wzywamy go do podjęcia poważnego i wiarygodnego dialogu z opozycją, w razie potrzeby w drodze mediacji, aby ułatwić pokojowe rozwiązanie obecnego kryzysu. Takiego, który odzwierciedla i szanuje wolę narodu białoruskiego" - mówił Dominic Raab, zastrzegając, że jeśli władze Białorusi na to nie odpowiedzą, Wielka Brytania wraz z partnerami podejmą dalsze kroki.

Dominic Raab dodał, że Wielka Brytania podwoi kwotę wsparcia finansowego udzielanego obrońcom praw człowieka, niezależnym mediom i organizacjom społecznym, przekazując w ciągu najbliższych dwóch lat dodatkowe 1,5 miliona funtów. Ta kwota obejmuje 800 tys. funtów wsparcia dla dziennikarzy, w szczególności obecnych na Białorusi.

Tysiące Białorusinów wyszły w środę wieczorem na ulice stolicy Mińska i innych miast, protestując przeciwko niezapowiedzianej inauguracji Łukaszenki, która odbyła się rano. W czasie protestów zatrzymano co najmniej 360 osób. Demonstracje na Białorusi odbywają się codziennie od 9 sierpnia, gdy przeprowadzone zostały w tym kraju wybory prezydenckie. Jak podały władze, Łukaszenka zdobył w nich ponad 80 proc. głosów.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier: wybory, które nie są demokratyczne nie mogą prowadzić do uznania kogokolwiek za prezydenta kraju

23.09.2020, 17:56

Białoruś musi być suwerenna, a niezbędnym warunkiem tego są uczciwe wybory, w których to Białorusini, a nie aparat represji zdecydują o wyborze władz; wybory, które nie są demokratyczne nie mogą prowadzić do uznania kogokolwiek za prezydenta kraju - podkreślił w środę (23.09) premier Mateusz Morawiecki.


Wiceszef MSZ Przydacz w "The Independent": UE musi zdecydowanie działać ws. Białorusi

22.09.2020, 09:55

Mimo ostrzeżeń prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ponownie użył brutalnej siły wobec demonstrantów. Polska i jej unijni partnerzy nie mają innego wyjścia niż zareagować natychmiast - napisał w "The Independent" wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.


Białoruś: kolejne procesy zatrzymanych demonstrantów

22.09.2020, 09:10

Na Białorusi dziś (22.09) kolejne procesy sądowe uczestników ostatnich demonstracji opozycji. W weekend w Mińsku służby specjalne podczas marszów opozycji zatrzymały około 900 osób.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok