Radio Białystok | Białoruś | Rada Koordynacyjna: szóstej kadencji Łukaszenki nie uznaje większość Białorusinów

Rada Koordynacyjna: szóstej kadencji Łukaszenki nie uznaje większość Białorusinów

24.09.2020, 14:58, akt. 15:03

Legalności szóstej kadencji prezydenckiej Alaksandra Łukaszenki nie uznaje większość Białorusinów – napisali w czwartek (24.09) w oświadczeniu przedstawiciele opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. Potępili oni środowe (23.09) brutalne rozpędzenie protestów i zatrzymania.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Oświadczenie Rady Koordynacyjnej

Większość Białorusinów nie uznaje legalności kolejnej kadencji Łukaszenki i domaga się nowych, przejrzystych wyborów – napisali członkowie Rady.

Rada Koordynacyjna potępia działania osób, które stosowały siłę wobec pokojowych obywateli, korzystających ze swojego prawa do protestu, i domaga się natychmiastowego zaprzestania przemocy

- czytamy w oświadczeniu.

W środę Łukaszenka w czasie niezapowiedzianej i ukrytej przed opinią publiczną ceremonii objął urząd prezydenta – już po raz szósty od 1994 r.

W efekcie doszło do kolejnego nasilenia protestu. Według oficjalnych danych w środę zatrzymano 364 osoby. Struktury siłowe brutalnie rozpędzały i zatrzymywały demonstrantów.

W oświadczeniu Rada wskazała, że w chwili złożenia przysięgi Łukaszenki ustała jego poprzednia kadencja, natomiast nowa jest nielegalna, ponieważ nie uznaje jej większość Białorusinów.

Autorzy podkreślają, że wybory odbyły się z wieloma naruszeniami i przy "bezprecedensowym poziomie fałszerstw”. "Dlatego społeczeństwo nie uznało ogłoszonych przez Centralną Komisję Wyborczą oficjalnych wyników wyborów" – napisano. Protesty na Białorusi nie ustają od 9 sierpnia.

W wyniku wyborów kraj znalazł się w ostrym kryzysie społeczno-politycznym, utrudnionym przez pogorszenie się sytuacji gospodarczej – wskazano.

Rada zaapelowała do przedstawicieli wszystkich struktur i szczebli białoruskich władz, by „podjęły działania w celu obrony suwerenności, niepodległości, integralności terytorialnej i zapewnienia bezpieczeństwa Białorusi". Po raz kolejny struktura ta wezwała też przedstawicieli władz do dialogu.

Jak powtórzono, Rada Koordynacyjna, utworzona z inicjatywy kandydatki opozycji w wyborach Swiatłany Cichanouskiej, jest gotowa stać się platformą społeczną dla takiego dialogu - „wyłącznie w ramach prawa i przy bezwzględnym przestrzeganiu prawa białoruskiego”.

"Popierają nas setki tysięcy Białorusinów” – wskazali autorzy. „Rozpocznijmy dialog i nie dopuśćmy do rozłamu wśród Białorusinów” – zaapelowali.

Władze Białorusi wszczęły wobec kierownictwa Rady Koordynacyjnej postępowanie karne dotyczące rzekomych "wezwań do przejęcia władzy”.

Niemal wszyscy członkowie jej siedmioosobowego prezydium (z wyjątkiem noblistki Swiatłany Aleksijewicz) zostali aresztowani lub wyjechali za granicę z obawy o swoje bezpieczeństwo.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier: wybory, które nie są demokratyczne nie mogą prowadzić do uznania kogokolwiek za prezydenta kraju

23.09.2020, 17:56

Białoruś musi być suwerenna, a niezbędnym warunkiem tego są uczciwe wybory, w których to Białorusini, a nie aparat represji zdecydują o wyborze władz; wybory, które nie są demokratyczne nie mogą prowadzić do uznania kogokolwiek za prezydenta kraju - podkreślił w środę (23.09) premier Mateusz Morawiecki.


Białoruska opozycja wzywa do obywatelskiego nieposłuszeństwa

23.09.2020, 12:35

Białoruska opozycja wezwała do natychmiastowego obywatelskiego nieposłuszeństwa po objęciu w środę (23.09) przez Alaksandra Łukaszenkę funkcji prezydenta. Ceremonia inauguracji odbyła się bez wcześniejszych zapowiedzi.


Białoruś: kolejne procesy zatrzymanych demonstrantów

22.09.2020, 09:10

Na Białorusi dziś (22.09) kolejne procesy sądowe uczestników ostatnich demonstracji opozycji. W weekend w Mińsku służby specjalne podczas marszów opozycji zatrzymały około 900 osób.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok