Radio Białystok | Białoruś | Białoruska opozycja wzywa do obywatelskiego nieposłuszeństwa

Białoruska opozycja wzywa do obywatelskiego nieposłuszeństwa

23.09.2020, 12:35, akt. 12:38

Białoruska opozycja wezwała do natychmiastowego obywatelskiego nieposłuszeństwa po objęciu w środę (23.09) przez Alaksandra Łukaszenkę funkcji prezydenta. Ceremonia inauguracji odbyła się bez wcześniejszych zapowiedzi.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

„Apelujemy do wszystkich o natychmiastowe rozpoczęcie akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa” – napisał członek opozycyjnej Rady Koordynacyjnej Paweł Łatuszka w poście na Facebooku.

Paweł Łatuszka podkreślił, że on i jego sojusznicy nigdy nie pogodzą się ze „sfałszowanymi wyborami” Łukaszenki, i zażądał ponownego głosowania.

Dziś staliśmy się świadkami bezprecedensowej sytuacji. Ustępujący prezydent, który twierdzi, że zdobył ponad 80 proc. głosów w wyborach, przeprowadził specoperację swojej inauguracji. Pod ochroną OMON-u, w warunkach tajności, w wąskim kręgu zwiezionych na prędce urzędników

- oświadczył Paweł Łatuszka, podkreślając, że nie był obecny korpus dyplomatyczny.

Paweł Łatuszka napisał, że Łukaszenka miał szansę odejść, ale żądza władzy i paranoiczny strach sprawiły, że po raz kolejny złamał prawo. „Od dzisiaj nie jest on już prezydentem Republiki Białoruś” – zaznaczył.

O inauguracji Łukaszenki nie poinformowano publicznie, a rzeczniczka prezydenta odmówiła wcześniej podania jej daty. Jak podał portal TUT.by, telewizja państwowa nie prowadziła transmisji z uroczystości, chociaż przewiduje to ustawa „O prezydencie Republiki Białorusi”.

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Oficjalnie z wynikiem 80,1 proc. wygrał je Alaksandr Łukaszenka. Inauguracja według przepisów powinna się odbyć nie później niż 9 października.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Alaksandr Łukaszenka objął urząd prezydenta podczas niezapowiedzianej inauguracji

23.09.2020, 11:56

Alaksandr Łukaszenka objął funkcję prezydenta Białorusi – poinformowała w środę (23.09) przed południem państwowa agencja BiełTA. Ceremonia inauguracji odbyła się bez wcześniejszych zapowiedzi.„W tym momencie odbywa się inauguracja” – poinformowała BiełTA o godz. 11:30 (10:30 w Polsce).


Prezydent Litwy wzywa do "mocnego przesłania" dla władz Białorusi

23.09.2020, 07:39

Występując w ONZ prezydent Litwy Gitanas Nauseda wezwał we wtorek (22.09) społeczność międzynarodową do "mocnego przesłania" dla władz Białorusi, oskarżając je o łamanie prawa międzynarodowego i praw człowieka.


Litewski rząd: przygotowujemy się na ewentualność zamknięcia granicy z Białorusią

22.09.2020, 13:35

Litwa przygotowuje się na ewentualność zamknięcia granicy z Białorusią – oznajmił we wtorek (22.09) minister transportu Jarosław Narkiewicz. Poinformował, że z Polską jest uzgadniana możliwość alternatywnej trasy przewozowej z pominięciem Białorusi.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok