Radio Białystok | Białoruś | Szef Komitetu Wojskowego NATO: jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na Białorusi

Szef Komitetu Wojskowego NATO: jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na Białorusi

25.09.2020, 11:54, akt. 11:55

NATO jest zaniepokojone sytuacją na Białorusi i monitoruje prowadzone w regionie manewry wojskowe – powiedział w piątek (25.09) w Wilnie przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego Stuart Peach, który gości na Litwie z oficjalną wizytą.

Flaga NATO - fot. Sylwia Krassowska
Flaga NATO - fot. Sylwia Krassowska

"Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na Białorusi i nadal monitorujemy ćwiczenia w regionie budzące niepokój NATO” - powiedział dziennikarzom marszałek Stuart Peach.

Potwierdził raz jeszcze stanowisko NATO, że "Sojusz nie stanowi zagrożenia dla Białorusi ani jej obywateli”. Stuart Peach powtórzył również obawy sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga dotyczące działań rządu Białorusi wobec pokojowych demonstrantów. "Sekretarz generalny wezwał władze Białorusi do poszanowania wolności słowa i prawa do protestu” - przypomniał.

W ramach oficjalnej wizyty na Litwie szef Komitetu Wojskowego NATO spotkał się z dowódcą Litewskich Sił Zbrojnych generałem broni Valdemarasem Rupszysem.

Przewidziane są też spotkania z ministrem obrony narodowej Raimundasem Karoblisem oraz przewodniczącym parlamentu Viktorasem Pranckietisem. Peach odwiedzi natowskie Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego w Wilnie oraz wysłucha raportów Sztabu Obrony Litewskich Sił Zbrojnych na temat stanu bezpieczeństwa w regionie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wielokilometrowe kolejki ciężarówek przed przejściami granicznymi z Białorusią

25.09.2020, 08:51

Ponad 20-kilometrowa kolejka aut ciężarowych czeka przed przejściem granicznym z Białorusią w Bobrownikach w Podlaskiem.


Michaił Gorbaczow wyraził poparcie dla protestów na Białorusi

25.09.2020, 08:24

Pierwszy i ostatni prezydent ZSRR, twórca pieriestrojki Michaił Gorbaczow oświadczył w czwartek (24.09), że uważnie obserwuje sytuację na Białorusi i popiera uczestników odbywających się tam protestów. "Białorusini - zuchy" - ocenił Michaił Gorbaczow w rozmowie z portalem Podjom.


Dwóch dziennikarzy Biełsatu zatrzymano przy mińskim areszcie

25.09.2020, 07:41

Dwaj dziennikarze Biełsatu Aleś Lubienczuk i Dzianis Hanczarenka zostali zatrzymani przy mińskim areszcie, gdzie oczekiwali na mających w czwartek (24.09) wyjść na wolność dwóch fotoreporterów. O zatrzymaniu poinformowało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok