Radio Białystok | Białoruś | W parlamencie białoruskim ustawa o pozbawianiu obywatelstwa za ekstremizm

W parlamencie białoruskim ustawa o pozbawianiu obywatelstwa za ekstremizm

13.11.2020, 17:44, akt. 18:09

Parlament Białorusi szykuje się do drugiego czytania ustawy umożliwiającej pozbawiania obywatelstwa za "ekstremizm" – poinformowała w piątek (13.11) przedstawicielka Komisji Praw Człowieka Białoruskiej Izby Reprezentantów Maryja Wasilewicz.

Fotolia.com
Fotolia.com

Przewiduje się możliwość utraty białoruskiego obywatelstwa na skutek udziału w terrorystycznej lub innej ekstremistycznej działalności albo przyniesienia poważnego uszczerbku interesom Białorusi

 – powiedziała Wasilewicz agencji BiełTA.

W projekcie wyjątkiem są sytuacje, gdy "ustanie obywatelstwa pomaga uniknąć odpowiedzialności za przestępstwo”.

Wasilewicz dodała, że planowane jest poszerzenie kategorii osób, które mają prawo otrzymać białoruskie obywatelstwo w trybie uproszczonym, a także doprecyzowanie podstaw odmowy przyjęcia wniosku przyznanie obywatelstwa.

Projekt został wniesiony przez rząd i przyjęty w pierwszym czytaniu 4 czerwca.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cichanouska: reżim Łukaszenki bliski paraliżu, nasza walka może przyjąć partyzancką formę

13.11.2020, 13:18

Białorusini nie ustaną w swej walce z reżimem Łukaszenki, ale może ona przybrać inną formę, bardziej partyzancką – powiedziała Swiatłana Cichanouska, rywalka Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. W jej przekonaniu "oczywistym jest, że reżim jest bliski paraliżu".


Białoruś: Zmarł pobity mężczyzna, zatrzymano lidera anarchistów

13.11.2020, 11:13

Zmarł młody mężczyzna, pobity w środę (11.11) przez niezidentyfikowanych mężczyzn w maskach w znanej z protestów przeciw Alaksandrowi Łukaszence mikrodzielnicy Mińska. W czwartek zatrzymano też jednego z liderów ruchu anarchistycznego Mikałaja Dziadoka.


Białoruś: dwoje brytyjskich dyplomatów uznanych za personae non gratae

10.11.2020, 08:27

Dwoje brytyjskich dyplomatów zostało uznanych przez władze Białorusi za personae non gratae – poinformowało w poniedziałek (9.11) białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


Łukaszenka nie zezwala Białorusinom na powrót do kraju

6.11.2020, 07:59

Alaksandr Łukaszenka nakazał w czwartek (5.11) straży granicznej nie wpuszczać do kraju obywateli, którzy wyjechali za granicę i chcą wrócić - za wyjątkiem Białorusinów wracających z Rosji. Jako powód podał zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.


Ekspert: można się spodziewać nasilenia represji

31.10.2020, 12:33

Na Białorusi można się spodziewać nasilenia represji ze strony władz i imitowania dialogu ze społeczeństwem, ale nie uda się zdusić nastrojów protestacyjnych – ocenił białoruski politolog Waler Karbalewicz.


Łukaszenka: jeśli ktoś dotknie żołnierza to powinien odejść bez rąk

30.10.2020, 13:55

Prezydent Białorusi zapowiedział wzmocnienie walki z opozycją. Aleksander Łukaszenka w trakcie wręczania nominacji generalskich dla najważniejszych oficerów białoruskiego MSW powiedział, że dla tych opozycjonistów, którzy przeszli tak zwaną czerwoną linię w walce z władzami nie będzie litości.


Cichanouska wezwała prywatny biznes do wsparcia strajku

26.10.2020, 15:03

Liderka opozycji białoruskiej Swiatłana Cichanouska wezwała w poniedziałek biznes prywatny, sferę IT, działaczy sportu i kultury do poparcia ogólnokrajowego strajku. Zapewniła, że strajki rozpoczęły się w państwowych zakładach pracy i na uczelniach.


Rozpoczęły się strajki na Białorusi po upływie terminu ultimatum Cichanouskiej

26.10.2020, 08:43

W niektórych zakładach na Białorusi rozpoczął się w poniedziałek (26.10) strajk - donoszą białoruskie media niezależne. Nocą z niedzieli na poniedziałek upłynął termin postawionego władzom w Mińsku przez Swiatłanę Cichanouską ultimatum. Opozycjonistka ogłosiła strajk generalny.


Szef MON: jesteśmy zgodni, że w interesie Polski leży niepodległość Białorusi

15.09.2020, 09:01

Jesteśmy zgodni, co do tego, że w interesie Polski leży niepodległość Białorusi – podkreślił we wtorek (15.09) szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych wsi. Białorusi.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok