Radio Białystok | Białoruś | Białoruś: dwoje brytyjskich dyplomatów uznanych za personae non gratae

Białoruś: dwoje brytyjskich dyplomatów uznanych za personae non gratae

10.11.2020, 08:27, akt. 15:00

Dwoje brytyjskich dyplomatów zostało uznanych przez władze Białorusi za personae non gratae – poinformowało w poniedziałek (9.11) białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

"Strona białoruska nie zamyka drzwi do dialogu"

Decyzję taką podjęto "w związku z prowadzeniem przez nich działalności niezgodnej ze statusem dyplomaty oraz z celami pobytu na Białorusi" – powiedział rzecznik MSZ Anatol Hłaz w telewizji ONT.

Chodzi o attaché wojskowego Timothy’ego Wighta-Boycotta oraz zastępczynię ambasadora Lisę Thumwood.

Hłaz zaznaczył, że strona białoruska uznała ich za personae non gratae tylko dlatego, że uzyskała potwierdzenie "destruktywnego charakteru prowadzonej przez nich działalności". 

Tą decyzją strona białoruska w żaden sposób nie zamyka drzwi do dialogu z naszymi brytyjskimi kolegami i pozostawia je otwarte

 – zaznaczył Hłaz.

Dyplomaci zbierali informacje o przebiegu protestów

W telewizji ONT poinformowano, że według danych białoruskich organów ochrony prawa dyplomaci zbierali informacje o sytuacji politycznej na Białorusi oraz o przebiegu trwających tam protestów.

Według telewizji zauważono ich w minioną niedzielę, gdy obserwowali akcję protestacyjną opozycji w Mińsku. 

Według posiadanych informacji od maja tego roku dyplomaci nie raz spotykali się z przedstawicielami organizacji opozycyjnych, społecznych i obrony praw człowieka, a także struktur pozarządowych. Attache wojskowy niejednokrotnie odwiedzał prowincję w tym jednym celu 

– twierdzi ONT.

Thumwood natomiast "koordynowała pracę dziennikarzy brukselskiego biura BBC, którzy przybyli na Białoruś, by zrelacjonować pracę sztabu wyborczego byłej kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej i protestów". 

ONT utrzymuje, że dyplomaci już opuścili Białoruś.

Wielka Brytania wydaliła dwóch białoruskich dyplomatów 

Wielka Brytania wydaliła we wtorek (10.11) dwóch białoruskich dyplomatów, co jest odpowiedzią na wydalenie dzień wcześniej przez władze w Mińsku dwóch dyplomatów brytyjskich - poinformował minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Dzisiaj wydaliliśmy dwóch białoruskich dyplomatów w odpowiedzi na nieuzasadnione wydalenie (brytyjskich) dyplomatów. Wielka Brytania nie da się zastraszyć podejmowanymi przez reżim (Alaksandra) Łukaszenki próbami powstrzymania nas od mówienia o sfałszowanych wyborach i nikczemnej przemocy wobec narodu białoruskiego 

- napisał Raab na Twitterze.źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ambasadorowie państw UE dali zielone światło dla sankcji wobec Łukaszenki

4.11.2020, 15:42

Ambasadorowie państw UE w środę w Brukseli dali zielone światło dla kolejnych sankcji unijnych na przedstawicieli władz Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenkę, za sfałszowanie wyborów prezydenckich i stosowanie przemocy wobec protestujących - poinformowało źródło unijne.


Ponad 30 polskich dyplomatów opuści terytorium Białorusi

9.10.2020, 18:34

Ponad 30 polskich dyplomatów opuści terytorium Białorusi; powinni wyjechać już z Grodna i jeszcze w piątek będą przekraczać granicę polsko-białoruską - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.


Białoruś zażądała od Polski i Litwy ograniczenia liczby ich dyplomatów

2.10.2020, 15:40

Białoruskie MSZ zażądało od ambasad Polski i Litwy ograniczenia liczby dyplomatów pracujących na Białorusi - powiedział w piątek (2.10) rzecznik prasowy Anatol Hłaz, na którego powołuje się portal TUT.by.


Sąd w Mińsku odrzucił wniosek o uchylenie aresztu Kalesnikawej

21.09.2020, 18:50

Sąd w Mińsku odrzucił w poniedziałek (21.09) wniosek o uchylenie aresztu białoruskiej opozycjonistki Maryi Kalesnikawej; członkini prezydium Rady Koordynacyjnej pozostanie za kratami - podało Radio Swaboda.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok