Radio Białystok | Białoruś | Ponad 30 polskich dyplomatów opuści terytorium Białorusi

Ponad 30 polskich dyplomatów opuści terytorium Białorusi

9.10.2020, 18:34, akt. 18:42

Ponad 30 polskich dyplomatów opuści terytorium Białorusi; powinni wyjechać już z Grodna i jeszcze w piątek będą przekraczać granicę polsko-białoruską - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach, fot. Joanna Szubzda
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach, fot. Joanna Szubzda

W miniony piątek Polska i Litwa podjęły decyzję o odwołaniu ambasadorów z Mińska na konsultacje. Wówczas białoruskie MSZ zażądało od ambasad obu krajów ograniczenia liczby dyplomatów na Białorusi.

Białoruś opuści w piątek ponad 30 dyplomatów, a łącznie z członkami ich rodzin będzie to ponad 100 osób.


"Ograniczenie polskiego personelu to nieprzyjazny gest, na który Polska w stosownym czasie i w stosownej formie odpowie" - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.


"Spotkaliśmy się z solidarnością większości państw europejskich, które mają akredytowanych ambasadorów w Mińsku, bo ambasador Niemiec został odwołany na konsultacje, podobnie postąpiła Łotwa, Szwecja, Czechy, Słowacja i kilka innych krajów" - dodał Przydacz. Zaznaczył, że niektóre kraje, jak Francja, wstrzymały akredytowanie swoich ambasadorów na Białoruś.

Wiceszef MSZ ocenił, że decyzja o ograniczeniu polskiego personelu dyplomatycznego w Mińsku najbardziej uderzy w Białorusinów, ponieważ większość wracających do Polski dyplomatów, to konsulowie odpowiedzialni m.in. za wydawanie wiz.


"Alaksandr Łukaszenka doprowadzi do sytuacji, w której będzie wydawanych dużo mniej wiz niż do tej pory, bo Polska odpowiada za wydawanie ok. 60 proc. wiz dla Białorusinów z całej strefy Schengen. Łukaszenka doprowadzi swój kraj nie tylko do izolacji w sensie dyplomatycznym i politycznym, ale teraz odbiera Białorusinom możliwość podróżowania po Europie i wyjazdów w dowolnych celach" - podkreślił Przydacz.


Decyzja Polski i Litwy o odwołaniu ambasadorów na konsultacje zbiegła się z wprowadzaniem sankcji wobec 40 przedstawicieli białoruskich władz za sfałszowanie sierpniowych wyborów prezydenckich i represje wobec osób protestujących przeciwko fałszerstwom. UE nie uznaje wyborów, w których oficjalnie wygrał Łukaszenka, za demokratyczne i zgodne z międzynarodowymi standardami i wezwała do ich powtórzenia.

Białoruś oskarża natomiast Polskę i Litwę o "destrukcyjną działalność" w związku z wyborami prezydenckimi z 9 sierpnia, których wyniki nie zostały uznane przez UE i USA.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w wydanym w minioną niedzielę oświadczeniu stwierdził, że żądania białoruskiego MSZ dotyczące ograniczenia liczby personelu dyplomatycznego w ambasadach Litwy i Polski w Mińsku są "nieuzasadnione" i "godne ubolewania".

W tym tygodniu rozpoczął się natomiast proces odwoływania ambasadorów państw UE, które mają swoje placówki na Białorusi na konsultacje do stolic.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przedstawiciel Cichanouskiej Anatol Labiedźka skazany na 15 dni aresztu

9.10.2020, 14:06

Były przewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej (ZPO), przedstawiciel byłej kandydatki na prezydenta Białorusi Swiatłany Cichanouskiej, Anatol Labiedźka został skazany na 15 dni aresztu – poinformowało w piątek centrum obrony praw człowieka "Wiasna".


Stany Zjednoczone doceniają Polskę m.in. za wspieranie Białorusi

8.10.2020, 22:27

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem pochwalił Polskę za zaangażowanie w Inicjatywę Trójmorza i wspieranie niepodległości Białorusi - przekazała w czwartek (8.10) rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus.


Łotwa i Estonia odwołują swoich ambasadorów z Białorusi na znak solidarności

8.10.2020, 08:51

Łotwa odwołała na konsultacje swego ambasadora na Białorusi – poinformował na Twitterze szef dyplomacji łotewskiej Edgars Rinkeviczs. Taką samą decyzję na znak solidarności z Polską i Litwą podjęła Estonia.


Media: ambasadorowie Polski i Litwy wyjechali z Białorusi

6.10.2020, 15:35

Ambasadorowie Polski i Litwy, Artur Michalski i Andrius Pulokas, wyjechali z Białorusi w poniedziałek (5.10) wieczorem, a ambasador Niemiec w tym kraju Manfred Huterer wyjeżdża we wtorek, został odwołany na konsultacje do Berlina - podał niezależny białoruski portal TUT.by.


Litwa i Polska wzywają swoich ambasadorów na Białorusi na konsultacje

5.10.2020, 20:32

Litwa i Polska wzywają swoich ambasadorów na Białorusi na konsultacje - poinformował litewski MSZ. Wcześniej na konsultacje do Mińska zostali wezwani ambasadorowie Białorusi w Warszawie i Wilnie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

michael715, Fotolia.com
16.10.2020, 08:13, akt. 08:18

Kanada nakłada kolejne sankcje na Białoruśźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok