Radio Białystok | Białoruś | Litwa i Polska wzywają swoich ambasadorów na Białorusi na konsultacje

Litwa i Polska wzywają swoich ambasadorów na Białorusi na konsultacje

5.10.2020, 20:32, akt. 20:35

Litwa i Polska wzywają swoich ambasadorów na Białorusi na konsultacje - poinformował litewski MSZ. Wcześniej na konsultacje do Mińska zostali wezwani ambasadorowie Białorusi w Warszawie i Wilnie.

Podpisanie deklaracji w sprawie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz ws. Białorusi, fot. Krystyna Maj/KPRM
Podpisanie deklaracji w sprawie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz ws. Białorusi, fot. Krystyna Maj/KPRM


Litewski MSZ na swojej stronie internetowej podał, że wezwanie dyplomatów na konsultacje posłuży zmniejszeniu napięcia i utrzymaniu przedstawicielstwa dyplomatycznego na szczeblu ambasadorskim.

Minister Linas Linkevicius napisał na Twitterze, że jest to też wsparcie dla Białorusinów. "To ważny powód, aby utrzymać otwarte kanały komunikacji" - czytamy we wpisie. Szef MSZ Litwy dodał, że dalsze żądania ograniczenia personelu dyplomatycznego na Białorusi spotkają się z odpowiednią reakcją.

W piątek (2.10) Białoruś zażądała od Polski i Litwy zmniejszenia liczby ich personelu dyplomatycznego. Warszawa i Wilno odpowiedziały, że nie planują odwoływania swych przedstawicieli na Białorusi i ograniczenia obecności dyplomatów.

W sobotę (3.10) białoruskie MSZ poinformowało, że propozycje w sprawie redukcji korpusu dyplomatycznego są wiążące. Tymczasem Mińsk również wezwał dziś swoich ambasadorów w Polsce i na Litwie na konsultacje.

Jak informuje na swojej stronie Radio Swoboda, decyzja o odwołaniu dyplomatów zapadła jeszcze 2 października, po tym, gdy Unia Europejska nałożyła sankcje na czterdziestu przedstawicieli białoruskiego reżimu.


źródło: IAR | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rosjanie podzieleni ws. wspierania gospodarki Białorusi

5.10.2020, 20:25

51 proc. Rosjan popiera udzielanie przez ich kraj pomocy gospodarczej Białorusi, ale niewiele mniej - 45 proc. - jest temu przeciwnych - wynika z sondażu niezależnego ośrodka Centrum Lewady. Tylko 28 proc. Rosjan uważnie śledzi protesty w sąsiednim kraju.


Łukaszenka grozi, że "weźmie się" za tranzyt towarów z Litwy i Łotwy

5.10.2020, 16:13

Jeśli Białoruś "weźmie się" za tranzyt z Litwy i Łotwy, litewskie punkty logistyczne będą stratne o nawet jedną czwartą - oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z szefem białoruskiego Państwowego Komitetu Celnego Jurym Siańką.


Premier: warunkiem wstępnym realizacji planu dla Białorusi jest demokratyzacja kraju

5.10.2020, 11:05

Przyjęty na posiedzeniu Rady Europejskiej plan gospodarczy to perspektywa dla demokratycznej Białorusi; warunkiem wstępnym jego realizacji jest rozpoczęcie procesu demokratyzacji w tym kraju - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok