Radio Białystok | Białoruś | Łukaszenka grozi, że "weźmie się" za tranzyt towarów z Litwy i Łotwy

Łukaszenka grozi, że "weźmie się" za tranzyt towarów z Litwy i Łotwy

5.10.2020, 16:13, akt. 16:16

Jeśli Białoruś "weźmie się" za tranzyt z Litwy i Łotwy, litewskie punkty logistyczne będą stratne o nawet jedną czwartą - oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z szefem białoruskiego Państwowego Komitetu Celnego Jurym Siańką.

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach, fot. Joanna Szubzda
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach, fot. Joanna Szubzda


Jak relacjonuje agencja BiełTA, Łukaszenka "zainteresował się" sytuacją na granicach z Litwą, Łotwą, Polską i Ukrainą.


- Szczególnie, jeśli chodzi o dwa bałtyckie państwa - Litwę i Łotwę. Tak jak mi pan raportuje, prawie 40 proc. ciężarówek, które wiozą ładunek na Białoruś, w tym roku jadzie z Litwy i Łotwy. To ogromna liczba. Jeśli weźmiemy się za ten potok, to logistyczne punkty Litwy będą o jedną czwartą stratne - oświadczył Łukaszenka.


Zaznaczył też, że Białoruś i Rosja prowadzą rozmowy o "reorientacji białoruskich ładunków (produktów naftowych, nawozów potasowych i innych towarów) z kierunku bałtyckiego do (rosyjskiego) portu Ust-Ługa" - napisała BiełTA.

"Są u nas zbudowane duże centra logistyczne. Wiele usług, w tym dla naszych przedsiębiorstw i dla przedsiębiorstw krajów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, świadczonych jest na tej Litwie. Ale, o ile wiem, te usługi możemy świadczyć dla tych przewoźników na Białorusi. Jak widzi pan rozwiązanie tego problemu?" - zwrócił się do Siańki Łukaszenka.

Szef komitetu celnego oznajmił, że "Białoruś jest gotowa do tego, by wiele prac i funkcji realizować na terytorium swojego kraju". "W tym też te prace, które tradycyjnie były świadczone dla naszego biznesu za granicą - na Litwie, w Polsce" - zaznaczył. Dodał, że na Białorusi zbudowane są transportowo-logistyczne centra, które mogą świadczyć różne usługi związane m.in. z magazynowaniem czy sortowaniem towarów.

W ubiegłym tygodniu MSZ Białorusi ogłosiło, że Mińsk wprowadza sankcje wobec państw bałtyckich w odpowiedzi na restrykcje z ich strony. 31 sierpnia państwa bałtyckie ogłosiły listy sankcyjne, na których znalazł się Łukaszenka i 29 białoruskich urzędników. 25 września listę tę rozszerzono o kolejne ok. 100 osób.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy przedsiębiorcy apelują o zniesienie kwarantanny dla pracowników z Białorusi

5.10.2020, 13:51

O zniesienie kwarantanny dla pracowników z Białorusi zatrudnionych w Polsce zaapelowali w poniedziałek (5.10) podlascy przedsiębiorcy. Jak mówią, firmy potrzebują "rąk do pracy".


Premier: warunkiem wstępnym realizacji planu dla Białorusi jest demokratyzacja kraju

5.10.2020, 11:05

Przyjęty na posiedzeniu Rady Europejskiej plan gospodarczy to perspektywa dla demokratycznej Białorusi; warunkiem wstępnym jego realizacji jest rozpoczęcie procesu demokratyzacji w tym kraju - powiedział premier Mateusz Morawiecki.


Białoruś: Zmarł mężczyzna, który mówił, że pobito go w areszcie

4.10.2020, 09:02

41-letni mężczyzna, który twierdził, że pobito go w areszcie, zmarł w sobotę (3.10) w szpitalu w Mińsku – poinformował niezależny białoruski portal tut.by.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok