Radio Białystok | Białoruś | Przedstawiciel Cichanouskiej Anatol Labiedźka skazany na 15 dni aresztu

Przedstawiciel Cichanouskiej Anatol Labiedźka skazany na 15 dni aresztu

9.10.2020, 14:06, akt. 19:03

Były przewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej (ZPO), przedstawiciel byłej kandydatki na prezydenta Białorusi Swiatłany Cichanouskiej, Anatol Labiedźka został skazany na 15 dni aresztu – poinformowało w piątek centrum obrony praw człowieka "Wiasna".

fotolia.com
fotolia.com

Labiedźka był sądzony za udział w nielegalnej akcji - podał portal TUT.by.

We wtorek (6.10) szef ZPO Mikałaj Kazłou poinformował, że Labiedźka przestał odpowiadać na telefon i nie przyszedł na umówione spotkanie.

Rzeczniczka mińskiej milicji Natalla Hanusiewicz powiedziała potem, że Labiedźka "został zatrzymany za wykroczenie administracyjne", choć nie powiedziała, o jaki artykuł chodzi ani gdzie polityk jest przetrzymywany.

Zatrzymanie Labiedźki skomentowała Cichanouska. "Reżim kolejny raz pokazał, że jego słowa nic nie znaczą. Mówił o gotowości przeprowadzenia reformy konstytucyjnej, a tymczasem został dziś zatrzymany Anatol Labiedźka, który koordynował pracę Społecznej Komisji Konstytucyjnej" – napisała na kanale w komunikatorze Telegram.

Podkreśliła, że Komisja szykowała projekt demokratycznych zmian i uzupełnień do konstytucji z 1994 r. "To zatrzymanie pokazało, że żadna reforma konstytucyjna za (Alaksandra) Łukaszenki nie jest możliwa. Nie wierzcie w słowa reżimu. Nie kierujcie do niego żadnych komunikatów z wyjątkiem jednego: że Łukaszenka powinien odejść" – oznajmiła.

Przypomniała, że kilka dni temu mianowała Labiedźkę swoim przedstawicielem w Komisji. "Zdawał sobie sprawę, co ryzykuje, zostając na Białorusi, ale nawet nie brał pod uwagę możliwości wyjazdu z kraju (…) To odważny czyn – działać otwarcie, nie ukrywając się. Chować się przed narodem przystoi tylko przedstawicielom dawnego reżimu. A my, większość narodu Białorusi, nie mamy czego ukrywać” – napisała.

"Białorusini się nie boją. Białorusini wiedzą, że w miejsce jednego człowieka pozbawionego wolności fizycznej powstanie dwóch. Dlatego nas nie można już powstrzymać. Zwyciężymy" – oświadczyła.

źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rosyjskie MSW: wobec Cichanouskiej nie toczy się w kraju żadna sprawa karna

8.10.2020, 22:44

W Rosji nie wszczynano żadnych spraw karnych wobec byłej kandydatki na prezydenta Białorusi Swiatłany Cichanouskiej - poinformowało w czwartek (8.10) rosyjskie MSW. List gończy za opozycjonistką ogłoszono natomiast na Białorusi.


Cichanouska poszukiwana listem gończym w Rosji

7.10.2020, 19:52

Była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska jest poszukiwana listem gończym na terytorium Rosji - poinformowała w środę (7.10) agencja TASS, powołując się na bazę MSW Rosji.


Białoruś: ordynator oddziału transfuzjologii skazana na grzywnę za udział w demonstracji

7.10.2020, 08:41

Ordynator oddziału transfuzjologii Centrum Naukowego Onkologii Dziecięcej Inessa Daronina została skazana na grzywnę wysokości 675 rubli białoruskich (1000 zł) za udział w opozycyjnej demonstracji w Mińsku – poinformował we wtorek (6.10) niezależny portal tut.by.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

michael715, Fotolia.com
16.10.2020, 08:13, akt. 08:18

Kanada nakłada kolejne sankcje na Białoruśźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok