Radio Białystok | Białoruś | Media: ambasadorowie Polski i Litwy wyjechali z Białorusi

Media: ambasadorowie Polski i Litwy wyjechali z Białorusi

6.10.2020, 15:35, akt. 15:46

Ambasadorowie Polski i Litwy, Artur Michalski i Andrius Pulokas, wyjechali z Białorusi w poniedziałek (5.10) wieczorem, a ambasador Niemiec w tym kraju Manfred Huterer wyjeżdża we wtorek, został odwołany na konsultacje do Berlina - podał niezależny białoruski portal TUT.by.

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Białorusi Artur Michalski, źródło: GOV.PL
Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Białorusi Artur Michalski, źródło: GOV.PL

W poniedziałek (5.10) wieczorem szef polskiego MSZ Zbigniew Rau poinformował o decyzji w sprawie odwołania na konsultacje części ambasadorów państw UE akredytowanych na Białorusi.


"W porozumieniu z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych (European External Action Service - EEAS) i państwami członkowskimi UE podjęliśmy decyzję o odwołaniu na konsultacje części ambasadorów akredytowanych w Republice Białorusi" - napisał szef polskiej dyplomacji na Twitterze.


Podziękował jednocześnie "za solidarność wyrażoną z Polską i Litwą przez partnerów z UE". "Priorytetem pozostaje wsparcie dla Białorusinów i ich dążenia do demokratyzacji kraju. Potrzebujemy kanałów komunikacji oraz możliwości działania na rzecz suwerennej i demokratycznej Republiki Białorusi. Wszelkie próby napiętnowania jakiegokolwiek państwa członkowskiego UE spotkają się z jednoznaczną, solidarną odpowiedzią" - oświadczył Rau.

Wcześniej tego dnia MSZ Litwy przekazało, że wzywa na konsultacje swojego ambasadora w Mińsku.

Białoruskie MSZ zażądało w piątek od ambasad Polski i Litwy ograniczenia liczby ich dyplomatów na Białorusi. "Z uwagi na jednoznacznie destrukcyjną działalność Polski i Litwy zaproponowano, aby do 9 października 2020 roku zrównały one skład swoich misji dyplomatycznych na Białorusi z białoruskimi misjami zagranicznymi w poszczególnych krajach" - powiedział wtedy rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz.

Przedstawicielstwo Unii Europejskiej na Białorusi oceniło we wtorek, że żądania MSZ Białorusi w sprawie ograniczenia przez Polskę i Litwę liczby ich dyplomatów w Mińsku są "godne ubolewania i przeciwskuteczne". "Polska i Litwa były zmuszone do odwołania swoich ambasadorów na konsultacje. Takie próby obrania za cel poszczególnych państw członkowskich nie poskutkują osłabieniem naszej jedności" - zapewniła misja UE. Podkreślono, że Unia jest zbudowana na solidarności i mówi jednym głosem.

Zaznaczono, że wszystkie państwa członkowskie UE wzywają białoruskie władze do zakończenia przemocy i represji, uwolnienia wszystkich zatrzymanych pokojowych demonstrantów i więźniów politycznych, poszanowania wolności mediów i społeczeństwa obywatelskiego i rozpoczęcia powszechnego narodowego dialogu, by zapewnić Białorusi suwerenną, niepodległą, demokratyczną i pomyślną przyszłość.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cichanouska chciałaby spotkać się z Putinem

6.10.2020, 08:52

Była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska powiedziała, że chciałaby spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, żeby zrozumieć, dlaczego popiera Alaksandra Łukaszenkę – poinformowano w poniedziałek (5.10) w jej sztabie.


Emeryci protestowali w Mińsku - zatrzymano dwie osoby

6.10.2020, 08:40

Emeryci przemaszerowali w poniedziałek (5.10) ulicami Mińska protestując przeciwko oficjalnym wynikom wyborów prezydenckich na Białorusi, dającym zwycięstwo Alaksandrowi Łukaszence. Dwie osoby zatrzymano.


Litwa i Polska wzywają swoich ambasadorów na Białorusi na konsultacje

5.10.2020, 20:32

Litwa i Polska wzywają swoich ambasadorów na Białorusi na konsultacje - poinformował litewski MSZ. Wcześniej na konsultacje do Mińska zostali wezwani ambasadorowie Białorusi w Warszawie i Wilnie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok