Radio Białystok | Białoruś | Emeryci protestowali w Mińsku - zatrzymano dwie osoby

Emeryci protestowali w Mińsku - zatrzymano dwie osoby

6.10.2020, 08:40, akt. 08:43

Emeryci przemaszerowali w poniedziałek (5.10) ulicami Mińska protestując przeciwko oficjalnym wynikom wyborów prezydenckich na Białorusi, dającym zwycięstwo Alaksandrowi Łukaszence. Dwie osoby zatrzymano.

Demonstracja "Solidarni z Białorusią" w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska [Archiwum]
Demonstracja "Solidarni z Białorusią" w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska [Archiwum]

Emeryci, którzy protestowali również przeciwko stosowaniu przemocy wobec uczestników opozycyjnych demonstracji trwających od dnia wyborów 9 sierpnia, spotkali się na placu Niepodległości, po czym przeszli prospektem Niepodległości do placu Październikowego i na plac Zwycięstwa, by wyrazić solidarność z opozycyjnie nastrojonymi studentami pobliskiego uniwersytetu lingwistycznego. Tam demonstracja liczyła około 200 osób.

Emeryci porozmawiali trochę ze studentami, którzy machali do nich z okien, po czym przeszli do placu białoruskiego pisarza Jakuba Kołasa, gdzie złożyli kwiaty pod jego pomnikiem, odśpiewali kilka pieśni i zrobili sobie zdjęcie pamiątkowe. Tam protest się zakończył i uczestnicy rozeszli się do domu, wykrzykując przedtem „Każdy poniedziałek!”.

Kiedy na placu Kołasa prawie nikogo już nie było, milicjanci zabrali dwóch uczestników akcji. „Są wiezieni na milicję, żeby porozmawiać” – powiedziała rzeczniczka stołecznej milicji Natalla Hanusiewicz, którą zacytowała agencja Interfax-Zapad.

Portale serwisu naviny.by i Radia Swaboda opublikowały fotoreportaże z protestu. Uczestnicy, w większości mający na twarzach maseczki ochronne, nieśli transparenty za takimi napisami jak „Białoruś – bez przemocy”, „Emeryci za zmianami” czy „Nie wierzę Łukaszence, białoruskiej telewizji i Russia Today, wierzę swoim dzieciom i (białoruskiej noblistce) Swiatłanie Aleksijewicz”.

Niektóre osoby były ubrane na biało-czerwono, a więc barwach używanej przez opozycję biało-czerwono-białej flagi, miały biało-czerwone parasole lub wydziergane z białej czy czerwonej włóczki czapki. Część demonstrantów niosła kwiaty. Skandowano: „Babcie są z wami!” i „Niech żyje Białoruś!”.

źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cichanouska w wywiadzie dla "Spiegla": popieram sankcje wobec władz Białorusi

6.10.2020, 08:32

"Jeśli w naszym kraju nic się nie zmieni, należy wprowadzić ukierunkowane sankcje gospodarcze wobec firm lub osób wspierających finansowo reżim na Białorusi" - powiedziała w poniedziałek (5.10) Swiatłana Cichanouska w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel".


Litwa i Polska wzywają swoich ambasadorów na Białorusi na konsultacje

5.10.2020, 20:32

Litwa i Polska wzywają swoich ambasadorów na Białorusi na konsultacje - poinformował litewski MSZ. Wcześniej na konsultacje do Mińska zostali wezwani ambasadorowie Białorusi w Warszawie i Wilnie.


Rosjanie podzieleni ws. wspierania gospodarki Białorusi

5.10.2020, 20:25

51 proc. Rosjan popiera udzielanie przez ich kraj pomocy gospodarczej Białorusi, ale niewiele mniej - 45 proc. - jest temu przeciwnych - wynika z sondażu niezależnego ośrodka Centrum Lewady. Tylko 28 proc. Rosjan uważnie śledzi protesty w sąsiednim kraju.


Łukaszenka grozi, że "weźmie się" za tranzyt towarów z Litwy i Łotwy

5.10.2020, 16:13

Jeśli Białoruś "weźmie się" za tranzyt z Litwy i Łotwy, litewskie punkty logistyczne będą stratne o nawet jedną czwartą - oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z szefem białoruskiego Państwowego Komitetu Celnego Jurym Siańką.


Premier: warunkiem wstępnym realizacji planu dla Białorusi jest demokratyzacja kraju

5.10.2020, 11:05

Przyjęty na posiedzeniu Rady Europejskiej plan gospodarczy to perspektywa dla demokratycznej Białorusi; warunkiem wstępnym jego realizacji jest rozpoczęcie procesu demokratyzacji w tym kraju - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok