Radio Białystok | Białoruś | Łotwa i Estonia odwołują swoich ambasadorów z Białorusi na znak solidarności

Łotwa i Estonia odwołują swoich ambasadorów z Białorusi na znak solidarności

8.10.2020, 08:51, akt. 08:53

Łotwa odwołała na konsultacje swego ambasadora na Białorusi – poinformował na Twitterze szef dyplomacji łotewskiej Edgars Rinkeviczs. Taką samą decyzję na znak solidarności z Polską i Litwą podjęła Estonia.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

"Z punktu widzenia Estonii presja Białorusi na Litwę i Polskę jest nieuzasadniona i budzi ubolewanie. Na znak protestu przeciw podjętym przez Białoruś krokom zdecydowaliśmy o odwołaniu do Tallina na konsultacje naszego ambasadora z Białorusi" – oświadczył szef dyplomacji estońskiej Urmas Reinsalu.

Estońskie MSZ podkreśliło, że odwołanie ambasadora na konsultacje jest krokiem politycznym, a nie prawnym. Oznacza to, że ambasador czasowo opuszcza państwo, ale jego status się nie zmienia, ma więc prawo powrotu do stolicy, gdzie jest akredytowany.

Polska i Litwa podjęły decyzję o odwołaniu ambasadorów z Mińska w piątek, gdy Unia Europejska wprowadziła sankcje wobec 40 przedstawicieli białoruskich władz za sfałszowanie sierpniowych wyborów prezydenckich i represje wobec osób protestujących przeciwko fałszerstwom.

Białoruskie MSZ zażądało tego dnia od ambasad Polski i Litwy ograniczenia liczby ich dyplomatów na Białorusi. "Z uwagi na jednoznacznie destrukcyjną działalność Polski i Litwy zaproponowano, aby do 9 października 2020 roku zrównały one skład swoich misji dyplomatycznych na Białorusi z białoruskimi misjami zagranicznymi w poszczególnych krajach" - powiedział wtedy rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cichanouska poszukiwana listem gończym w Rosji

7.10.2020, 19:52

Była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska jest poszukiwana listem gończym na terytorium Rosji - poinformowała w środę (7.10) agencja TASS, powołując się na bazę MSW Rosji.


Media: ambasadorowie Polski i Litwy wyjechali z Białorusi

6.10.2020, 15:35

Ambasadorowie Polski i Litwy, Artur Michalski i Andrius Pulokas, wyjechali z Białorusi w poniedziałek (5.10) wieczorem, a ambasador Niemiec w tym kraju Manfred Huterer wyjeżdża we wtorek, został odwołany na konsultacje do Berlina - podał niezależny białoruski portal TUT.by.


Litwa i Polska wzywają swoich ambasadorów na Białorusi na konsultacje

5.10.2020, 20:32

Litwa i Polska wzywają swoich ambasadorów na Białorusi na konsultacje - poinformował litewski MSZ. Wcześniej na konsultacje do Mińska zostali wezwani ambasadorowie Białorusi w Warszawie i Wilnie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

michael715, Fotolia.com
16.10.2020, 08:13, akt. 08:18

Kanada nakłada kolejne sankcje na Białoruśźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok