Radio Białystok | Białoruś | Cichanouska: reżim Łukaszenki bliski paraliżu, nasza walka może przyjąć partyzancką formę

Cichanouska: reżim Łukaszenki bliski paraliżu, nasza walka może przyjąć partyzancką formę

13.11.2020, 13:18, akt. 13:39

Białorusini nie ustaną w swej walce z reżimem Łukaszenki, ale może ona przybrać inną formę, bardziej partyzancką – powiedziała Swiatłana Cichanouska, rywalka Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. W jej przekonaniu "oczywistym jest, że reżim jest bliski paraliżu".

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

"Władze nie znają granic w stosowaniu przemocy"

- Walka będzie kontynuowana - zapewniła Cichanouska, która od trzech miesięcy przebywa na Litwie. Jej zdaniem ta walka "może przybrać inną formę".

Sądzę, że ludzie zdecydują się na bardziej partyzancką formę, władze bowiem nie znają granic w stosowaniu przemocy 

- wskazała.

Po tym, jak w minioną niedzielę (8 listopada) na Białorusi zostało zatrzymanych ponad 1000 osób protestujących, według Cichanuoskiej, jest opracowywana "strategia i taktyka dalszych działań".

Rozważamy kolejny krok, który jest doprecyzowywany 

- powiedziała.

Cichanouska: reżim jest bliski paraliżu 

W ocenie liderki białoruskiej opozycji demokratycznej ogólnokrajowy strajk, który ogłosiła przed kilkoma tygodniami, gdy Łukaszenka nie spełnił warunków narodowego ultimatum zaprzestania przemocy i zwolnienia wszystkich więźniów politycznych - spełnił swe zadanie. Podkreśla, że "potrzebny był bodziec, bo ludzie już są zmęczeni".

Liderka białoruskich protestów podkreśla, że do ogólnokrajowego strajku przygotowywała się nie tylko opozycja, ale też reżim, który "rzucił duże siły propagandowe, ideologiczne, ludzie byli zastraszani, przekupywani". 

Strajk zapoczątkował ruch, który trwa. Wzmacniają się struktury samoorganizacji, niezależnych związków zawodowych 

- mówi.

W ocenie Cichanouskiej "oczywistym jest, że reżim jest bliski paraliżu". 

- Władza nie spełnia swych podstawowych funkcji, a jedynie walczy z protestującymi. Ministerstwo oświaty walczy ze studentami, ministerstwo zdrowia z medykami - wskazuje i podkreśla, że zauważalny jest też rozłam w strukturach władzy, że z pracy rezygnuje i na "jasną stronę" przechodzi coraz więcej urzędników i mundurowych. 

Są to głównie specjaliści średniego szczebla, bo ci najważniejsi chcą jeszcze zabezpieczyć siebie i swoje rodziny. Oni potrzebują więcej czasu 

- mówi.

"Popieranie dyktatora, kładzie cień na samą Rosję"

Liderka białoruskiej opozycji ubolewa, że "reżim nie usłyszał apeli o zorganizowanie okrągłego stołu, propozycji OBWE pośredniczenia w negocjacjach". Wskazuje, "zbudował wokół siebie mur i teraz jedynym wyjściem jest wywieranie na reżim presji zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej".

Według Cichnouskiej obecnie "omawiane jest tzw. punktowe gospodarcze wywieranie nacisku na poszczególnych ludzi, biznes, na portfel Łukaszenki". 

W momencie, gdy zabraknie pieniędzy na wypłaty dla struktur siłowych, reżim padnie, gdyż utrzymuje się wyłącznie dzięki przemocy 

- wskazuje liderka białoruskich protestów. 

Przytacza przykład, że jedna z norweskich organizacji, która współpracuje z największą białoruską spółką handlową, oznajmiła, że nie będzie kupowała białoruskiej produktów, jeżeli ta spółka będzie zwalniała ludzi z pracy.

Jest to bardzo konkretna pomoc, jedno z możliwych działań zewnętrznych, na jakie liczymy 

- powiedziała Cichanuoska, dziękując państwom świata demokratycznego za okazaną dotychczas pomoc.

"Łukaszenka to bankrut polityczny, który stał się toksyczny dla większości państw, również dla Rosji" - wskazuje Cichanouska - "Popieranie dyktatora, który niszczy swój naród, kładzie cień na samą Rosję”.

Cichanuoska nie wyklucza, że z udziałem Rosji planowana jest zmiana władzy, przygotowywany jest "nowy, swój kandydat", który zastąpi Łukaszenkę, ale jak zaznacza, "Białorusini już nie zaakceptują takich reguł gry".

Nawet jeżeli Białoruś wybierze tzw. podstawioną osobę, to będzie to wybór wolny i sprawiedliwy 

- powiedziała Swietłana Cichanouska.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś: Zmarł pobity mężczyzna, zatrzymano lidera anarchistów

13.11.2020, 11:13

Zmarł młody mężczyzna, pobity w środę (11.11) przez niezidentyfikowanych mężczyzn w maskach w znanej z protestów przeciw Alaksandrowi Łukaszence mikrodzielnicy Mińska. W czwartek zatrzymano też jednego z liderów ruchu anarchistycznego Mikałaja Dziadoka.


Ekspert: można się spodziewać nasilenia represji

31.10.2020, 12:33

Na Białorusi można się spodziewać nasilenia represji ze strony władz i imitowania dialogu ze społeczeństwem, ale nie uda się zdusić nastrojów protestacyjnych – ocenił białoruski politolog Waler Karbalewicz.


Cichanouska wezwała prywatny biznes do wsparcia strajku

26.10.2020, 15:03

Liderka opozycji białoruskiej Swiatłana Cichanouska wezwała w poniedziałek biznes prywatny, sferę IT, działaczy sportu i kultury do poparcia ogólnokrajowego strajku. Zapewniła, że strajki rozpoczęły się w państwowych zakładach pracy i na uczelniach.


Rozpoczęły się strajki na Białorusi po upływie terminu ultimatum Cichanouskiej

26.10.2020, 08:43

W niektórych zakładach na Białorusi rozpoczął się w poniedziałek (26.10) strajk - donoszą białoruskie media niezależne. Nocą z niedzieli na poniedziałek upłynął termin postawionego władzom w Mińsku przez Swiatłanę Cichanouską ultimatum. Opozycjonistka ogłosiła strajk generalny.


Cichanouska do milicji i urzędników: to jest dzień wyboru

25.10.2020, 13:08

W niedzielę upływa termin ultimatum postawionego przez białoruską opozycjonistkę Swiatłanę Cichanouską władzom w Mińsku. Każdy funkcjonariusz struktur siłowych i urzędnik wybierze, czy stoi po stronie narodu, czy przełożonych - napisała Cichanouska.


Cichanouska do milicji: do niedzieli przejdźcie na stronę narodu

20.10.2020, 10:58

Kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska wezwała we wtorek (20.10) struktury siłowe, by do niedzieli przeszły na stronę narodu. Opozycjonistka obiecała funkcjonariuszom, że unikną lustracji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok