Radio Białystok | Białoruś | Cichanouska do milicji i urzędników: to jest dzień wyboru

Cichanouska do milicji i urzędników: to jest dzień wyboru

25.10.2020, 13:08, akt. 13:14

W niedzielę upływa termin ultimatum postawionego przez białoruską opozycjonistkę Swiatłanę Cichanouską władzom w Mińsku. Każdy funkcjonariusz struktur siłowych i urzędnik wybierze, czy stoi po stronie narodu, czy przełożonych - napisała Cichanouska.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Liderka opozycji zapowiedziała, że w poniedziałek w kraju rozpocznie się strajk generalny, jeśli do niedzieli włącznie Alaksandr Łukaszenka nie spełni trzech żądań: ma on ogłosić swoją dymisję, doprowadzić do całkowitego zaprzestania przemocy na ulicach i do zwolnienia wszystkich więźniów politycznych.

Dzisiejsza niedziela to dzień wyboru. Każdy funkcjonariusz struktur siłowych wybiera dziś, kogo broni: swojego narodu czy swoich przełożonych. Każdy urzędnik dziś wybiera, komu służy: narodowi czy reżimowi 

- oznajmiła w serwisie Telegram kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich.

Wspieram wszystkich Białorusinów, którzy wyjdą dzisiaj na ulice z żądaniami narodowego ultimatum. I wesprę każdego urzędnika i funkcjonariusza struktur siłowych, który wyrazi solidarność z narodem tego dnia

 - zapewniła.

Niezależne białoruskie media informują, że w mieście zaczęły się problemy z łącznością przez mobilny internet. Serwis Tut.by podaje, że od rana w różnych miejscach w stolicy widać sprzęt wojskowy i busy z funkcjonariuszami struktur siłowych.

W związku z zapowiedzią strajku ambasada USA w Mińsku wydała komunikat, w którym wezwała swoich obywateli przebywających na Białorusi, by nie brali działu w masowych akcjach, zrobili zapasy wody, jedzenia i leków, a także mieli zapas gotówki na co najmniej trzy dni.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Mińsku przeszedł marsz kobiet, ambasada USA apeluje o robienie zapasów

24.10.2020, 17:03

Ulicami Mińska przeszedł w sobotę (24.10) kolejny marsz kobiet. Obrońcy praw człowieka informują o co najmniej 10 zatrzymanych. Ambasada USA na Białorusi apeluje do swoich obywateli o zrobienie zapasów wody, jedzenia i leków w związku z możliwym strajkiem generalnym.


Nie będzie dużej demonstracji poparcia dla Łukaszenki

23.10.2020, 17:38

Białoruskie struktury prorządowe zrezygnowały z planów organizacji dużej demonstracji poparcia dla Aleksandra Łukaszenki. W piątek (23.10) sam prezydent Białorusi oznajmił, że jest przeciwny organizowaniu wiecu "ze względów na bezpieczeństwo jego uczestników".


Łukaszenka: w niedzielę w Mińsku będzie zaprowadzony porządek

21.10.2020, 14:47

W niedzielę w Mińsku będzie zaprowadzony porządek - zapowiedział Alaksandr Łukaszenka. Od sierpnia co niedzielę na Białorusi odbywają się wielotysięczne marsze opozycji. Portal Nasza Niwa pisze, że na tę niedzielę (25.10) planowana jest wielka prołukaszenkowska demonstracja.


Białoruś wprowadza 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających z Polski

20.10.2020, 20:05

Ministerstwo zdrowia Białorusi zadecydowało we wtorek (20.10), że osoby przybywające z 28 państw, m.in. z Polski, będą musiały przez 10 dni po przekroczeniu granicy przestrzegać samoizolacji. Wymogi zaostrzono ze względu na sytuację epidemiczną w tych krajach.


Łukaszenka: znajdziemy każdego protestującego

20.10.2020, 18:47

Alaksandr Łukaszenka zagroził we wtorek (20.10), że znajdzie każdego uczestnika protestów. Jak dodał, każdy z nich "odpowie za swoje działania". Jego wypowiedź cytuje państwowa agencja BiełTA.


Cichanouska do milicji: do niedzieli przejdźcie na stronę narodu

20.10.2020, 10:58

Kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska wezwała we wtorek (20.10) struktury siłowe, by do niedzieli przeszły na stronę narodu. Opozycjonistka obiecała funkcjonariuszom, że unikną lustracji.


Mińsk: "Marsz mądrości" emerytów

19.10.2020, 17:42

W Mińsku odbył się trzeci protestacyjny marsz emerytów, tak zwany "Marsz mądrości". Był bardziej liczny od dwóch poprzednich - uczestniczyło w nim kilka tysięcy ludzi w podeszłym wieku.


Białoruś ściga Cichanouską za wzywanie do obalenia ustroju

16.10.2020, 14:06

Białoruś wysłała list gończy za byłą kandydatką opozycji na prezydenta Swiatłaną Cichanouską za apele do obalenia przemocą ustroju konstytucyjnego; poszukiwania mają charakter międzypaństwowy - poinformowało w piątek (16.10) MSW Rosji.


Swiatłana Cichanouska chce powtórzenia wyborów pod kontrolą międzynarodową

14.10.2020, 08:19

Na praskiej konferencji Forum 2000 liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedział we wtorek (13.10), że na Białorusi powinny odbyć się wybory prezydenckie pod kontrolą międzynarodową. "Nie może być w nich ograniczonej listy kandydatów" – podkreśliła.


Ponad 30 polskich dyplomatów opuści terytorium Białorusi

9.10.2020, 18:34

Ponad 30 polskich dyplomatów opuści terytorium Białorusi; powinni wyjechać już z Grodna i jeszcze w piątek będą przekraczać granicę polsko-białoruską - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok