Radio Białystok | Białoruś | Swiatłana Cichanouska chce powtórzenia wyborów pod kontrolą międzynarodową

Swiatłana Cichanouska chce powtórzenia wyborów pod kontrolą międzynarodową

14.10.2020, 08:19, akt. 08:25

Na praskiej konferencji Forum 2000 liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedział we wtorek (13.10), że na Białorusi powinny odbyć się wybory prezydenckie pod kontrolą międzynarodową. "Nie może być w nich ograniczonej listy kandydatów" – podkreśliła.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Występując na odbywającym się online spotkaniu, Swiatłana Cichanouska zaznaczyła też, że protesty na Białorusi nie są geopolitycznym starciem Rosji z Unią Europejską, ale wewnętrzną sprawą Białorusi. Jej zdaniem opozycja przedstawia minimalistyczne żądanie przeprowadzenia nowych, tym razem, jak podkreśliła, sprawiedliwych wyborów, których celem byłoby zakończenie dyktatury w kraju.

Swiatłana Cichanouska chce, żeby każdy kandydat przedstawił swoją wizję dla Białorusi. Podkreśliła, że Białoruś dąży do dobrych stosunków ze wszystkimi sąsiadami.

Minister spraw zagranicznych Czech Tomasz Petrziczek, który uczestniczył w panelu z Cichanouską w ramach Forum 2000 powiedział, że UE nie zabiega o zmianę stosunków Białorusi z Rosją. Podkreślił, że po wyborach Białorusini sami zdecydują, z kim chcą współpracować. Dodał, że nie można spodziewać się powiewających nad Mińskiem flag Unii.

Zdaniem Tomasza Petrziczka UE chce wspierać społeczeństwo obywatelskie, powinna też przygotować kompleksowy plan, w którym po wyborach na Białorusi zaoferowana powinna być współpraca ekonomiczna z tym krajem, wsparcie dla niezależnych mediów lub stypendia dla Białorusinów w krajach UE.

Swiatłana Cichanouska na konferencji stwierdziła, że dotychczasowe starania opozycji o dialog z przedstawicielami władz do niczego nie doprowadziły, dlatego też widziałaby chętnie międzynarodową mediację ze strony dowolnego kraju. Jej zdaniem korzystny byłby także udział Rosji. Zwróciła uwagę, że obecne protesty mają inny charakter niż te w roku 2010, gdy Łukaszenka także zadeklarował po wyborach swoje zwycięstwo.

Szef czeskiej dyplomacji ze swojej strony wyraził nadzieję, że zmiana sytuacji na Białorusi nie będzie trwała tak długo, jak w Polsce lat 80. XX wieku, gdy od powstania Solidarności do obalenia komunizmu musiało minąć 9 lat. Zdaniem Tomasza Petrziczka Zachód powinien być przygotowany na ewentualność, że reżim Łukaszenki utrzyma się jeszcze jakiś czas.

Międzynarodowe spotkania Forum 2000 zainaugurowali w 1997 r. prezydent Czech Vaclav Havel, pisarz Elie Wiesel i japoński filantrop, prezes fundacji Nippon, Yohei Sasakawa, którzy na progu nowego tysiąclecia chcieli w Pradze stworzyć przestrzeń do debat i dyskusji z udziałem przedstawicieli różnych dyscyplin i środowisk. 24. edycja Forum, które zakończy się w środę, po raz pierwszy całkowicie została zorganizowana w internecie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawie 1400 osób rannych podczas protestów w Mińsku

14.10.2020, 08:00

Co najmniej 1376 osób odniosło obrażenia na skutek interwencji sił bezpieczeństwa w Mińsku w sierpniu i wrześniu tego roku – poinformował we wtorek (13.10) portal Mediazona Biełaruś, powołując się na swoją analizę dokumentów uzyskanych od źródła w Komitecie Śledczym.


Cichanouska: jeśli Łukaszenka nie ustąpi do 25 października, będzie ogólnokrajowy strajk

13.10.2020, 16:55

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zapowiedziała we wtorek (13.10), że ogłosi ogólnokrajowy strajk, jeżeli do 25 października włącznie Alaksandr Łukaszenka nie spełni trzech żądań, w tym nie ogłosi swojej dymisji.


5068 nowych zakażeń koronawirusem w kraju, 183 w Podlaskiem

13.10.2020, 10:57

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 5068 osób. Zmarło 63 chorych – podał we wtorek (13.10) resort zdrowia. Najwięcej – 898 zakażeń zanotowano w woj. małopolskim.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok