Radio Białystok | Białoruś | Szef MON: jesteśmy zgodni, że w interesie Polski leży niepodległość Białorusi

Szef MON: jesteśmy zgodni, że w interesie Polski leży niepodległość Białorusi

15.09.2020, 09:01, akt. 09:04

Jesteśmy zgodni, co do tego, że w interesie Polski leży niepodległość Białorusi – podkreślił we wtorek (15.09) szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych wsi. Białorusi.

Białystok solidarny z białoruskim teatrem, fot. Sylwia Krassowska
Białystok solidarny z białoruskim teatrem, fot. Sylwia Krassowska

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział po poniedziałkowym spotkaniu z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, w porozumieniu z i w imieniu Grupy Wyszehradzkiej, zaproponuję tzw. Plan Marshalla dla Białorusi.Na najbliższym posiedzeniu liderów europejskich premier przedstawi "Plan Marshalla" dla BiałorusiMariusz Błaszczak we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia na uwagę, że po tym spotkaniu "właściwie wszystkie strony, które brały w nim udział, mówiły, że w sprawie Białorusi Polacy nauczyli się mówić jednym głosem", odparł: "to bardzo dobry sygnał, który mówi o tym, że jeżeli chodzi o naszą przyszłość, a nasza przyszłość jest związana z tym, co się dzieje za naszymi granicami, jesteśmy zgodni".


Jesteśmy zgodni co do tego, że w interesie Polski leży niepodległość Białorusi. To jest ta dawna koncepcja jeszcze marszałka Józefa Piłsudskiego sprzed ponad 100 lat, i rzeczywiście tak, jak niepodległość Ukrainy jest gwarancją tego, że jesteśmy bezpieczni, tak i niepodległość Białorusi jest również taką gwarancją - zaznaczył minister.


Przyznał, że bardzo się cieszy również z tego, że "jesteśmy tu aktywni". Szef MON wskazał na inicjatywę premiera Morawieckiego, przedstawioną podczas spotkania Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie. "Zaakceptowaną przez premierów rządów Czech, Słowacji i Węgier, żeby wyjść właśnie z takim Planem Marshalla, żeby wyjść z formułą finansowego wsparcia dla Białorusi" - podkreślił.

Pytany, kiedy możemy oczekiwać przedstawienia tego planu, minister obrony odpowiedział, że "w ciągu najbliższych dni na forum Unii Europejskiej premier Mateusz Morawiecki przedstawi taki projekt". Dodał, że "spotkanie Komisji Europejskiej i przede wszystkim spotkanie liderów, szefów państw i rządów Unii Europejskiej będzie w ciągu najbliższych 10 dni". 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W poniedziałek co najmniej 46 wyroków za udział w protestach

14.09.2020, 20:49

Co najmniej 46 wyroków zapadło w poniedziałek (14.09) wobec osób, które były uczestnikami pokojowych protestów – poinformowało centrum ochrony praw człowieka Wiasna. Ogółem zasądzono im co najmniej 552 dni aresztu oraz grzywny.


Putin podczas rozmów z Łukaszenką obiecał 1,5 mld kredytu dla Białorusi

14.09.2020, 18:36

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek (14.09) w czasie rozmów w Soczi z przywódcą Białorusi Alaksandrem Łukaszenką, że Moskwa udzieli Białorusi kredytu w wys. 1,5 mld USD. Podkreślił, że Białorusini powinni sami rozwiązać sytuację w swoim kraju.


Rada Praw Człowieka ONZ zbierze się na pilnym posiedzeniu ws. Białorusi

14.09.2020, 13:23

Rada Praw Człowieka ONZ w poniedziałek (14.09) zgodziła się zebrać na pilnym posiedzeniu w sprawie sytuacji praw człowieka na Białorusi. Spotkanie odbędzie się na wniosek występujących w imieniu Unii Europejskiej Niemiec.


Białystok solidarny z białoruskim teatrem [zdjęcia]

13.09.2020, 07:18

To gest wsparcia dla represjonowanych aktorów z Mińska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok