Radio Białystok | Białoruś | Na najbliższym posiedzeniu liderów europejskich premier przedstawi "Plan Marshalla" dla Białorusi

Na najbliższym posiedzeniu liderów europejskich premier przedstawi "Plan Marshalla" dla Białorusi

14.09.2020, 16:14, akt. 16:30

Zakończyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów z przedstawicielami opozycji na temat sytuacji na Białorusi. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk ocenił trzygodzinne spotkanie jako owocne.

Marsz Solidarności z Białorusią w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Marsz Solidarności z Białorusią w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Jak zaznaczył, dyskusja była merytoryczna, a jej uczestnicy są zgodni co do tego, że najistotniejsza jest suwerenność Białorusi.


Oczywiście, różnimy w drogach dojścia do tego. Możemy różnić się w kwestiach związanych ze szczegółami i tutaj Konfederacja podkreślała kilkakrotnie rozbieżność tych poglądów, ale ten cel nadrzędny, czyli suwerenność Białorusi, która w konsekwencji daje też bezpieczeństwo i stabilność dla Polski jest bezdyskusyjna - powiedział Michał Dworczyk.


Polska ma zaproponować partnerom w Unii Europejskiej "plan Marshalla dla Białorusi". Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki ma zgłosić propozycję w imieniu Grupy Wyszehradzkiej.


To jest projekt i propozycja szeregu działań, głównie gospodarczych, ale nie tylko, które byłyby zaoferowane Białorusi w przypadku powtórzenia i odbycia prawidłowo przeprowadzonych wyborów. To jest propozycja pomocy dla Białorusi i pewnej mapy drogowej, związanej z utworzeniem funduszu stabilizacji - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.


Szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów powiedział o rozmowie prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki w Soczi, że "nie ma nic nadzwyczajnego w spotykaniu się polityków". Według służb prasowych Kremla rozmowa ma charakter roboczy.

Michał Dworczyk powiedział, że nie będzie zgody na wpływanie Rosji na demokratyczne procesy na Białorusi.


Absolutnie nie ma zgody na to, żeby Federacja Rosyjska w sposób ponadnormatywny angażowała się w wydarzenia na Białorusi. Nie mówiąc o interwencji wojskowej, bo takie głosy też się pojawiały przestrzeni medialnej, na zasadzie próby zastraszenia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. O tym w ogóle nie mówimy, bo to jest kompletnie nieakceptowalne. Ale również wpływanie na procesy demokratyczne i wydarzenia na Białorusi i wszelkie inne jest niedopuszczalne - mówił Michał Dworczyk.


Kremlowskie służby prasowe poinformowały, że nie przewidziano podpisania jakichkolwiek umów, czy porozumień, a po zakończeniu nie zaplanowano konferencji prasowej. Strona rosyjska podała, że w trakcie rozmowy zostaną poruszone kwestie związane z integracją Rosji i Białorusi, wspólnymi projektami gospodarczymi i energetycznymi. Jednak w ocenie rosyjskich komentatorów, Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka najwięcej uwagi poświęcą protestom białoruskiej opozycji, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na sytuację Białorusi.

Komentatorzy przypominają, że białoruski prezydent od kilku tygodni zabiega o wsparcie Moskwy w rozwiązaniu trudnej sytuacji. Jak zauważają białoruscy opozycjoniści, Aleksander Łukaszenka liczy na finansową pomoc, dzięki której mógłby uspokoić nastroje w swoim kraju.

Podczas spotkania przedstawiciele rządu mówili o rozwoju wydarzeń na Białorusi, dyskutowano też o możliwych formach pomocy.

Na Białorusi nie ustają protesty po wyborach prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia. Opozycja i wielu Białorusinów uważa, że wyniki zostały sfałszowane.


źródło: IAR | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rada Praw Człowieka ONZ zbierze się na pilnym posiedzeniu ws. Białorusi

14.09.2020, 13:23

Rada Praw Człowieka ONZ w poniedziałek (14.09) zgodziła się zebrać na pilnym posiedzeniu w sprawie sytuacji praw człowieka na Białorusi. Spotkanie odbędzie się na wniosek występujących w imieniu Unii Europejskiej Niemiec.


Władze Białorusi unieważniły paszport abp. Kondrusiewicza

14.09.2020, 11:47

Pański paszport obywatela Białorusi został uznany za nieważny przez organy spraw wewnętrznych – poinformował Państwowy Komitet Graniczny w piśmie skierowanym do zwierzchnika białoruskich katolików, abp. Tadeusza Kondrusiewicza.


Białystok solidarny z białoruskim teatrem [zdjęcia]

13.09.2020, 07:18

To gest wsparcia dla represjonowanych aktorów z Mińska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok