Radio Białystok | Białoruś | Bp Kasabucki nie wyklucza wszczęcia przeciw niemu sprawy karnej

Bp Kasabucki nie wyklucza wszczęcia przeciw niemu sprawy karnej

25.11.2020, 13:46, akt. 14:00

Wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej bp Juryj Kasabucki, który pod nieobecność abp. Tadeusza Kondrusiewicza kieruje Kościołem katolickim na Białorusi, nie wykluczył, że zostanie przeciw niemu wszczęta sprawa karna. Napisał o tym na Facebooku.

Fotolia.com
Fotolia.com

"Nie wykluczam, że wkrótce do grupy osób, które siedzą na kratami, zostaną włączeni także duchowni czy biskup. Trwają represje, trwają przesłuchania i jest możliwe wszczęcie sprawy karnej przeciwko mnie i o. Siarhiejowi (Lepinowi)" – napisał Kasabucki. "Jestem gotów" - dodał.

Wcześniej Kasabucki potępił zniszczenie zaimprowizowanego przez mieszkańców Mińska miejsca pamięci pobitego na śmierć działacza Ramana Bandarenki. Napisał na Facebooku, że "zniszczenie ludowego miejsca pamięci, które pojawiło się na miejscu brutalnego zatrzymania Ramana Bandarenki, to kolejna próba unicestwienia szlachetnego, czystego światła, które mają w sobie nasi mieszkańcy".

Alaksandr Lukaszenka wezwał potem władze Mińska do zaprowadzenia porządku w mieście. W szczególności skrytykował powstawanie w stolicy spontanicznych miejsc upamiętnień, które według niego są potencjalnie "miejscem rozpoczęcia wojny domowej".

Dzień później Prokuratura Generalna Białorusi wydała oficjalne ostrzeżenia o niedopuszczalności łamania prawa dla bp. Kasabuckiego oraz rzecznika Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej Siarhieja Lepina za publiczne potępienie zniszczenia miejsca pamięci Bandarenki.

Od prawie trzech miesięcy abp Kondrusiewicz przebywa za granicą. Władze białoruskie nie wpuściły go na Białoruś, której jest obywatelem, unieważniając mu paszport.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Litwa: nadal będziemy wspierać białoruskie społeczeństwo obywatelskie

24.11.2020, 19:06

Litwa aktywnie wspiera białoruskie społeczeństwo obywatelskie i będzie to robić nadal – oświadczył we wtorek (24.11) prezydent kraju Gitanas Nauseda po rozmowie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.


Łukaszenka: Białorusi zależy na bezkonfliktowej współpracy z innymi krajami

24.11.2020, 18:01

Białorusi zależy na bezkonfliktowej współpracy z innymi krajami – oświadczył we wtorek (24.11) Alaksandr Łukaszenka na uroczystości składania listów uwierzytelniających przez ambasadorów państw obcych. Odrzucił przy tym zewnętrzną presję polityczną i gospodarczą.


KGB: zakończono wstępne śledztwo ws. Babaryki

24.11.2020, 15:14

Wydział śledczy białoruskiego KGB zakończył wstępne śledztwo w sprawie niedoszłego kandydata na prezydenta Białorusi Wiktara Babaryki, który został oskarżony m.in. o łapówkarstwo i pranie pieniędzy – poinformowano we wtorek (24.11) na stronie białoruskiego KGB.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok