Radio Białystok | Białoruś | Litwa: nadal będziemy wspierać białoruskie społeczeństwo obywatelskie

Litwa: nadal będziemy wspierać białoruskie społeczeństwo obywatelskie

24.11.2020, 19:06, akt. 19:40

Litwa aktywnie wspiera białoruskie społeczeństwo obywatelskie i będzie to robić nadal – oświadczył we wtorek (24.11) prezydent kraju Gitanas Nauseda po rozmowie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Prezydent Litwy: naszym obowiązkiem jest pomóc białoruskiemu społeczeństwu

Litwa aktywnie wspiera białoruskie społeczeństwo obywatelskie w walce o wartości demokratyczne i prawa człowieka

 - czytamy w komunikacie urzędu prezydenta Litwy, który cytuje Nausedę.

Prezydent podkreślił, że sytuacja na Białorusi się nie zmienia. 

Niestety, reżim nadal brutalnie tłumi pokojowo protestujących obywateli 

- oświadczył Nauseda przypominając, że przed kilkoma tygodniami został zabity Raman Bandarenka.

Nasze wsparcie dla narodu białoruskiego, jego walki o wolność wypływa z doświadczenia i bolesnych lekcji historii. Naszym moralnym obowiązkiem jest pomóc białoruskiemu społeczeństwu obywatelskiemu, ponieważ stanowiliśmy kiedyś jedno państwo, łączy nas wspólna historia 

- podkreślił prezydent.

Kraje bałtyckie jako pierwsze nałożyły sankcje na przedstawicieli władz Białorusi

Według komunikatu, prezydent zapewnił Cichanouską, że Litwa zawsze będzie aktywnie podnosiła kwestie praw człowieka na Białorusi w polityce międzynarodowej i będzie wspierać prawo Białorusinów do wolnego wyboru przedstawicieli władzy w uczciwych wyborach. W ocenie Nausedy, "decyzja Unii Europejskiej o rozszerzeniu sankcji na instytucje i firmy, które przyczyniają się do represji i wspierają finansowo reżim, jest właściwym krokiem". Prezydent zaapelował o jak najszybsze zastosowanie tych restrykcji. Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell poinformował w ubiegłym tygodniu, że Unia Europejska przygotuje sankcje wobec szefów firm i przedsiębiorstw bliskich władzom Białorusi w odpowiedzi na represje w tym kraju. Unia Europejska wprowadziła już sankcje wobec 59 osób. Osoby wpisane na listę sankcyjną mają zakaz wjazdu na terytorium UE oraz zostały objęte zamrożeniem aktywów. W ubiegły piątek Litwa, Łotwa i Estonia rozszerzyły o 28 osób listę białoruskich urzędników objętych sankcjami, mają oni zakaz wjazdu do tych państw. Kraje bałtyckie jako pierwsze 31 sierpnia nałożyły narodowe sankcje na przedstawicieli władz Białorusi, w tym na Alaksandra Łukaszenkę, za fałszowanie wyborów prezydenckich w tym kraju i stosowanie przemocy wobec uczestników pokojowych demonstracji. Lista ta była kilkakrotnie uzupełniana. Obecnie znajduje się na niej 150 osób. Swiatłana Cichanouska, rywalka Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, schroniła się na Litwie wkrótce po wyborach. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uniwersytet Wileński rozpoczął zbiórkę pieniędzy dla Białorusinów

20.11.2020, 16:29

Uniwersytet Wileński rozpoczął akcję zbierania pieniędzy w celu wsparcia białoruskich studentów i naukowców prześladowanych przez reżim Alaksandra Łukaszenki – poinformowała w piątek (20.11) uczelnia. Na konto zbiórki wpłynęło dotąd 1125 euro.


Łukaszenka o relacjach z Litwą i Polską

7.11.2020, 13:49

"Chcę jeszcze raz zaapelować z tego miejsca, tj. z Białoruskiej Elektrowni Atomowej: zacznijmy żyć w przyjaźni, zacznijmy współpracować" - zwrócił się do władz Polski i Litwy Alaksandr Łukaszenka podczas sobotniej (7.11) ceremonii otwarcia elektrowni atomowej w Ostrowcu.


W białoruskiej TV kraje ościenne nazwano byłymi republikami ZSRR, a Polskę - byłą PRL

7.10.2020, 19:45

W białoruskiej państwowej telewizji Ukrainę i Litwę określono jako byłe republiki ZSRR, a Polskę jako byłą PRL - podał w środę (7.10) niezależny białoruski portal Tut.by.


Media: ambasadorowie Polski i Litwy wyjechali z Białorusi

6.10.2020, 15:35

Ambasadorowie Polski i Litwy, Artur Michalski i Andrius Pulokas, wyjechali z Białorusi w poniedziałek (5.10) wieczorem, a ambasador Niemiec w tym kraju Manfred Huterer wyjeżdża we wtorek, został odwołany na konsultacje do Berlina - podał niezależny białoruski portal TUT.by.


Litwa, Łotwa i Estonia rozszerzyły sankcje wobec urzędników reżimu na Białorusi

25.09.2020, 17:59

Litwa, Łotwa i Estonia nałożyły w piątek (25.09) sankcje na kolejnych 98 przedstawicieli władz Białorusi odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów i stosowanie przemocy wobec pokojowych demonstrantów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok