Radio Białystok | Białoruś | Litwa, Łotwa i Estonia rozszerzyły sankcje wobec urzędników reżimu na Białorusi

Litwa, Łotwa i Estonia rozszerzyły sankcje wobec urzędników reżimu na Białorusi

25.09.2020, 17:59, akt. 18:02

Litwa, Łotwa i Estonia nałożyły w piątek (25.09) sankcje na kolejnych 98 przedstawicieli władz Białorusi odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów i stosowanie przemocy wobec pokojowych demonstrantów.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Pierwszą decyzję o nałożeniu sankcji na 30 przedstawicieli władz Białorusi, w tym na Alaksandra Łukaszenkę, państwa bałtyckie podjęły pod koniec sierpnia.

MSZ Litwy poinformowało w piątek, że na uzupełnionej czarnej liście państw bałtyckich znalazło się 98 białoruskich urzędników, m.in. sędziowie, funkcjonariusze administracji prezydenta i struktur siłowych.

Szef litewskiej dyplomacji Linas Linkeviczius powiedział agencji BNS, że decyzja o rozszerzeniu listy objętych sankcjami podjęto na skutek „opóźniania decyzji Unii Europejskiej o wprowadzeniu wspólnych sankcji” oraz potajemnej inauguracji prezydentury Alaksandra Łukaszenki, która odbyła się w środę w Mińsku.

Nałożenie unijnych sankcji na białoruskich urzędników blokuje Cypr, który domaga się stanowczych kroków wymierzonych w Turcję.

"Nadal pracujemy nad europejskim rozwiązaniem” - powiedział Linas Linkeviczius. Zaznaczył, że „zdecydowana większość kolegów rozumie, że jest to konieczne”, ale, jak podkreślił, „czas ucieka, więc po konsultacji z Łotyszami i Estończykami zdecydowaliśmy się na rozszerzenie listy (osób objętych sankcjami - PAP) przez nasze kraje”.

"Minęło już sporo czasu i to jest najmniej, co możemy zrobić w odpowiedzi na bicie ludzi i prawdopodobnie popełniane przestępstwa” - dodał minister.

Zdaniem Linasa Linkevicziusa UE nadal powinna dążyć do wspólnych sankcji i negocjować pomoc dla ofiar represji na Białorusi.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok