Radio Białystok | Białoruś | Uniwersytet Wileński rozpoczął zbiórkę pieniędzy dla Białorusinów

Uniwersytet Wileński rozpoczął zbiórkę pieniędzy dla Białorusinów

20.11.2020, 16:29, akt. 16:40

Uniwersytet Wileński rozpoczął akcję zbierania pieniędzy w celu wsparcia białoruskich studentów i naukowców prześladowanych przez reżim Alaksandra Łukaszenki – poinformowała w piątek (20.11) uczelnia. Na konto zbiórki wpłynęło dotąd 1125 euro.

Асель Иржанова - stock.adobe.com
Асель Иржанова - stock.adobe.com

Na Uniwersytecie Wileńskim studiuje ok. 90 białoruskich studentów

Uczelnia chce umożliwić studiowanie większej liczbie obywateli Białorusi, a także przyjęcie prześladowanych przez reżim naukowców. Na Uniwersytecie Wileńskim studiuje obecnie około 90 białoruskich studentów.

Jak zaznaczył uniwersytet w komunikacie, zbiórkę postanowiono uruchomić po "zaostrzeniu represji ze strony oficjalnego rządu Białorusi wobec społeczności akademickiej tego kraju, kiedy to studenci, wykładowcy i badacze są masowo wydalani z uczelni za ich działalność obywatelską lub polityczną".

Nie możemy pozostać obojętni wobec zaistniałej sytuacji na Białorusi

 - mówi cytowany w komunikacie rektor Uniwersytetu Wileńskiego Rimvydas Petrauskas. 

Białorusini mogą bezpłatnie studiować w Wilnie

Rektor uczelni podkreśla, że "nasze wsparcie może posłużyć wyzwoleniu sąsiedniego narodu" i "jest to swego rodzaju inwestycja w przyszłe bezpieczeństwo naszego państwa". Według rektora do okazywania wszechstronnego wsparcia narodowi białoruskiemu "zobowiązuje wspólna historia i solidarność ze społeczeństwem sąsiedniego kraju". 

Represje reżimu politycznego nie mogą stać się dla Białorusinów przeszkodą w kształceniu się i rozwijaniu swoich talentów w środowisku akademickim

 - wskazuje Petrauskas. 

Już pod koniec sierpnia Uniwersytet Wileński zapowiedział, że Białorusini będą mogli bezpłatnie studiować na tej uczelni, a najlepsi na pierwszym roku studiów otrzymają stypendium w wysokości 200 euro. Z zaproszenia na studia w Wilnie skorzystało około 90 Białorusinów. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wyrzuceni białoruscy studenci wyjeżdżają z Białorusi 13.11.2020

13.11.2020, 13:57

Ich liczba zbliża się do sześciuset. Władze białoruskich uczelni wyrzucają studentów za polityczną i społeczną aktywność. Część z tych studentów wyjeżdża za granicę, w tym do Polski.


Apel o zaprzestanie prześladowań studentów na Białorusi

30.10.2020, 12:22

Ponad 60 wykładowców i współpracowników Akademii Sztuki w Mińsku podpisało się pod apelem o zaprzestanie prześladowania studentów i kadry pedagogicznej. Na Białorusi od kilku dni trwa zwalnianie z pracy nieposłusznych wykładowców oraz wyrzucanie z uczelni studentów, którzy uczestniczą w strajkach.


Siedlecki Uniwersytet przyjmie studentów z Białorusi

1.10.2020, 17:59

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach jest gotowy na przyjęcie studentów z Białorusi. Na antenie Radia Podlasie zapewnił o tym rektor uczelni prof. Mirosław Minkina. UPH oferuje blisko czterdzieści kierunków studiów.


Akcje studentów i biało-czerwono-białe protesty

26.09.2020, 09:13

Studenci mińskich uczelni mimo zatrzymań i procesów wychodzą na protesty. W Mińsku w piątek odbyły się kolejne akcje przy uczelniach. Punktowo kontynuowane są akcje solidarności w różnych częściach miasta.


Milczące akcje protestacyjne studentów na Białorusi

22.09.2020, 17:44

Milczące akcje protestacyjne na czołowych uniwersytetach w Mińsku. Studenci wyszli na dziedzińce swoich uczelni w milczeniu z kartkami papieru. Domagali się prawa do śpiewania.


"Solidarni z Białorusią"– stypendia NAWA dla studentów, naukowców i nauczycieli

18.09.2020, 08:29

W ramach rządowej inicjatywy „Solidarni z Białorusią” Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) wesprze stypendiami studentów, naukowców i nauczycieli. Ze wsparcia będzie mogło w sumie skorzystać 190 osób.


Uniwersytet Śląski przygotował 40 dodatkowych miejsc dla studentów z Białorusi

1.09.2020, 19:58

Uniwersytet Śląski przygotował 40 dodatkowych miejsc dla studentów z Białorusi. Uczelnia chce ułatwić młodym ludziom z tego kraju rekrutację i rozpoczęcie studiów. Termin naboru wydłużono dla nich do końca października.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok