Radio Białystok | Białoruś | Apel o zaprzestanie prześladowań studentów na Białorusi

Apel o zaprzestanie prześladowań studentów na Białorusi

30.10.2020, 12:22, akt. 12:26

Ponad 60 wykładowców i współpracowników Akademii Sztuki w Mińsku podpisało się pod apelem o zaprzestanie prześladowania studentów i kadry pedagogicznej. Na Białorusi od kilku dni trwa zwalnianie z pracy nieposłusznych wykładowców oraz wyrzucanie z uczelni studentów, którzy uczestniczą w strajkach.

Białystok solidarny z białoruskim teatrem, fot. Sylwia Krassowska
Białystok solidarny z białoruskim teatrem, fot. Sylwia Krassowska

Autorzy apelu napisali, że "kryzys polityczny w białoruskim społeczeństwie można rozwiązać tylko za pomocą dialogu, w którym wezmą udział przedstawiciele różnych grup społecznych". Podkreślają, że "taki dialog nie jest możliwy, gdy władze kraju wykorzystują środki służące prześladowaniom obywateli". Z informacji mediów wynika, że z Akademii Sztuki w Mińsku zwolniono trzech studentów, którzy uczestniczyli w protestach. Ze stołecznego Uniwersytetu Medycznego wyrzucono 22 studentów. Z Uniwersytetu Lingwistycznego skreślono 15 studentów, a z Uniwersytetu Ekonomicznego czterech studentów. To są na razie informacje niepełne, gdyż z wielu uczelni nie spłynęły informacje o sytuacji protestujących studentów.

Eksperci zwracają uwagę, że wyrzucone z uczelni studentki mogą kontynuować naukę na uniwersytetach zagranicznych, ale mężczyźni, jeśli nie zdążą szybko wyjechać za granicę, to zostaną powołani do odbycia zasadniczej służby wojskowej.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka we wtorek (27.10) polecił zwalniać z pracy strajkujących robotników, nauczycieli i lekarzy, oraz wyrzucać z uczelni protestujących studentów.

źródło: IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Andżelika Borys: represje dotknęły stu działaczy Związku Polaków na Białorusi

29.10.2020, 09:31

Różnego rodzaju represje po sierpniowych wyborach na Białorusi dotknęły około stu działaczy Związku Polaków na Białorusi (ZPB) - poinformowała szefowa tej organizacji Andżelika Borys. Kiedy OMON-owcy pałowali, nie pytali o pochodzenie - podkreśliła.


Poczobut: jeżeli fala protestów opadnie, nastąpi zemsta

28.10.2020, 08:30

Znaczna część protestujących na Białorusi woli kontynuować akcje, niż się zatrzymać. Wszyscy zdają sobie sprawę, że jeżeli fala protestów opadnie, nastąpi zemsta - powiedział działacz Związku Polaków na Białorusi i dziennikarz Andrzej Poczobut.


Łukaszenka: przeciw Białorusi rozpętano wojnę terrorystyczną

27.10.2020, 12:52

Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek (27.10), że przeciw Białorusi rozpętano wojnę terrorystyczną i należy temu położyć kres. Według niego uczestnicy protestów pod wieloma względami przekroczyli „czerwoną linię”.


Zakończył się protest przeciw Łukaszence

26.10.2020, 20:33

Bez incydentów zakończył się w poniedziałek protest emerytów w Mińsku, do którego dołączyli także studenci. Kilka tysięcy demonstrantów przeszło ulicami stolicy, protestując przeciw Alaksandrowi Łukaszence.


Ponad 230 osób zatrzymanych na akcjach protestacyjnych

26.10.2020, 15:06

Ponad 230 osób zostało w poniedziałek zatrzymanych na Białorusi podczas akcji protestacyjnych przeciw Alaksandrowi Łukaszence – poinformowało centrum praw człowieka Wiasna. Fakt zatrzymań potwierdziła mińska milicja.


Cichanouska wezwała prywatny biznes do wsparcia strajku

26.10.2020, 15:03

Liderka opozycji białoruskiej Swiatłana Cichanouska wezwała w poniedziałek biznes prywatny, sferę IT, działaczy sportu i kultury do poparcia ogólnokrajowego strajku. Zapewniła, że strajki rozpoczęły się w państwowych zakładach pracy i na uczelniach.


Rozpoczęły się strajki na Białorusi po upływie terminu ultimatum Cichanouskiej

26.10.2020, 08:43

W niektórych zakładach na Białorusi rozpoczął się w poniedziałek (26.10) strajk - donoszą białoruskie media niezależne. Nocą z niedzieli na poniedziałek upłynął termin postawionego władzom w Mińsku przez Swiatłanę Cichanouską ultimatum. Opozycjonistka ogłosiła strajk generalny.


Premier z Cichanouską m.in. o pomocy dla opozycji białoruskiej oraz osób represjonowanych

20.10.2020, 16:15

Prodemokratyczne dążenia Białorusinów, aktualna sytuacja na Białorusi i kształt dalszej pomocy dla opozycji oraz osób represjonowanych to główne tematy poruszone podczas wtorkowego (20.10) spotkania ze Swiatłaną Cichanouską - relacjonował premier Mateusz Morawiecki.


Mińsk: "Marsz mądrości" emerytów

19.10.2020, 17:42

W Mińsku odbył się trzeci protestacyjny marsz emerytów, tak zwany "Marsz mądrości". Był bardziej liczny od dwóch poprzednich - uczestniczyło w nim kilka tysięcy ludzi w podeszłym wieku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok