Radio Białystok | Białoruś | Akcje studentów i biało-czerwono-białe protesty

Akcje studentów i biało-czerwono-białe protesty

26.09.2020, 09:13, akt. 09:16

Studenci mińskich uczelni mimo zatrzymań i procesów wychodzą na protesty. W Mińsku w piątek odbyły się kolejne akcje przy uczelniach. Punktowo kontynuowane są akcje solidarności w różnych częściach miasta.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

"Siedzący protest” studentów

Studenci uniwersytetu informatyki i radioelektroniki wyszli w ciągu dnia na "siedzący protest”. Ponad sto osób siedziało na schodach uczelni, by w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec polityki władz.

Na akcje wychodzili także studenci innych uczelni – jedni ustawiali się w łańcuchy solidarności, inni wspólnie śpiewali. Studentki koledżu artystycznego zorganizowały z kolei artystyczną akcję poparcia dla aresztowanej Maryi Kalesnikawej.

Media niezależne opublikowały nagranie, na którym młody człowiek zostaje złapany i wepchnięty do samochodu osobowego przez nieznanych mężczyzn. Najprawdopodobniej był to jeden ze studentów, którzy wcześniej uczestniczyli w proteście.

Pomimo brutalnych zatrzymań i procesów za udział "w nielegalnych akcjach” studenci pozostają jedną z najaktywniejszych grup protestu. Portal Naviny.by pisał w piątek (25.09) o tym, że chociaż w niektórych uczelniach wykładowcy solidaryzują się z podopiecznymi, to działania administracji uczelni są jednoznaczne i prowadzą do wyciszenia protestu.

Władze uniwersytetu językowego w Mińsku wydały np. okólnik zabraniający protestów, a jedno z wejść do budynku zostało zablokowane, by uniemożliwić akcję - oficjalnie podano, że trwają prace remontowe. Wykładowcy, którzy w nagraniu wideo poparli protest studentów, zostali wezwani "na dywanik" do rektora.


Białoruscy studenci są zatrzymywani i karani grzywnami

Od 1 września, dnia rozpoczęcia roku akademickiego, kiedy odbyły się najbardziej masowe akcje, zakończone brutalnymi zatrzymaniami, białoruscy studenci są zatrzymywani i karani grzywnami za udział "w nielegalnych akcjach”.

Władze zapowiedziały już wzmocnienie pracy "profilaktycznej i ideologicznej w sferze młodzieżowej”. Do takich działań wezwał białoruski lider Alaksandr Łukaszenka.

W Mińsku i innych miastach w piątek odbyły się też punktowe akcje solidarności. Ludzie zbierali się przy stacjach metra i wzdłuż ulic. Ze względu na narastające ciągle represje wobec uczestników protestów, na demonstracje w ciągu tygodnia wychodzą niewielkie grupy ludzi.

W Mińsku w piątek grupa kobiet w biało-czerwonych strojach i z parasolkami w takich samych barwach przeszła ulicami miasta do metra Puszkińska, gdzie znajduje się upamiętnienie zabitego demonstranta Alaksandra Tarajkouskiego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Litwa, Łotwa i Estonia rozszerzyły sankcje wobec urzędników reżimu na Białorusi

25.09.2020, 17:59

Litwa, Łotwa i Estonia nałożyły w piątek (25.09) sankcje na kolejnych 98 przedstawicieli władz Białorusi odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów i stosowanie przemocy wobec pokojowych demonstrantów.


Kary aresztu dla kolejnych niezależnych białoruskich dziennikarzy

25.09.2020, 15:44

Dwaj dziennikarze Biełsatu Aleś Lubianczuk i Dzianis Hanczarenka zostali w piątek (25.09) skazani na kary aresztu i grzywny. W areszcie przebywa redaktor naczelny Naszej Niwy Jahor Marcinowicz i co najmniej ośmiu reporterów. Trójka innych wyszła z aresztu w czwartek (24.09).


Alaksandr Łukaszenka: Białorusini będą musieli nostryfikować dyplomy polskich uczelni

25.09.2020, 14:18

Studenci z Białorusi, którzy uczą się w Polsce, będą musieli nostryfikować dyplom, by podjąć pracę w kraju – oświadczył w piątek (25.09) nieuznawany przez Zachód białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok