Radio Białystok | Białoruś | Łukaszenka o relacjach z Litwą i Polską

Łukaszenka o relacjach z Litwą i Polską

7.11.2020, 13:49, akt. 14:04

"Chcę jeszcze raz zaapelować z tego miejsca, tj. z Białoruskiej Elektrowni Atomowej: zacznijmy żyć w przyjaźni, zacznijmy współpracować" - zwrócił się do władz Polski i Litwy Alaksandr Łukaszenka podczas sobotniej (7.11) ceremonii otwarcia elektrowni atomowej w Ostrowcu.

twixx, Fotolia.com
twixx, Fotolia.com

"Zaczęli wchodzić z butami na nasz teren"

Narody Litwy i Białorusi, które pozostawały w jednym organizmie państwowym, od wieków "współżyły ze sobą normalnie i dotyczy to także ostatniego okresu - ocenił Łukaszenka. 

Niestety, bez powodu zaczęli nagle wchodzić z butami na nasz teren 

- powiedział w odniesieniu do kierownictwa Litwy.

Jeśli już dotarło do Was, że popełniliście błąd, to opuście ten teren i zacznijmy ze sobą współpracować: wy u siebie, a my u siebie", bez wchodzenia sobie w drogę. Zacznijmy znów normalnie współżyć. Jesteśmy przecież sąsiadami, a sąsiadów się nie wybiera

 - mówił zwracając się do władz w Wilnie.

Propozycja współpracy z Polską

Pod adresem nienazwanej wprost Polski - jak twierdzi agencja BiełTa - przywódca Białorusi, którego niedawne zwycięstwo w sierpniowych wyborach prezydenckich jest kwestionowane na Białorusi i przez społeczność międzynarodową, również skierował propozycję współpracy. 

Nie uda się Wam! Nie klękniemy przed Wami. Damy wam opór. Nawet, jeśli znaleźlibyśmy się samotni i okrążeni ze wszech stron, to będziemy reagować. Zacznijmy więc współdziałać. My ze swej strony jesteśmy gotowi do współpracy 

- mówił.

Budowie elektrowni sprzeciwiały się kraje bałtyckie i UE

Wybudowana przez rosyjski koncern elektrownia o mocy 2400 MW znajduje się w niewielkiej odległości od granic Wileńszczyzny, co budzi uzasadnione obawy władz Litwy o bezpieczeństwo stolicy i całego regionu. Niepokoju nie kryje również Łotwa, która zapowiedziała, że zrewiduje kontrakty na zakup energii elektrycznej z Rosji w związku z obawami, że Rosjanie mogą próbować sprzedawać do krajów bałtyckich energię wyprodukowaną w Ostrowcu.

Litwa przyjęła już wcześniej przepisy zakazujące zakupu energii elektrycznej z Białorusi. Obecnie Białoruś, Rosję, Estonię, Łotwę i Litwę obejmuje umowa BRELL, tj. porozumienie operatorów w sprawie koordynacji kontroli nad systemem energetycznym. Systemy energetyczne Litwy, Łotwy i Estonii zostaną fizycznie odłączone od systemów Białorusi i Rosji w 2025 roku po zsynchronizowaniu ich z systemami UE.

Elektrownia w Ostrowcu rozpoczęła pracę trzy tygodnie temu. 

Budowie elektrowni sprzeciwiały się kraje bałtyckie i Unia Europejska. Litwa uważa, że białoruska elektrownia jądrowa narusza międzynarodowe konwencje z Espoo i Aarhus i zasady współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA). Zarzuca też Mińskowi niewykonanie zaleceń sformułowanych w trakcie wykonywanych testów odporności elektrowni. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś: nowe sankcje UE nie pozostaną bez odpowiedzi

6.11.2020, 19:15

Wprowadzenie nowych sankcji Unii Europejskiej wobec Białorusi nie pozostanie bez odpowiedzi – powiedział w piątek (6.11) agencji Interfax-Zapad rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Anatol Hłaz.


Rosja: przekazaliśmy Białorusi dane o zachodnich planach destabilizacji kraju

6.11.2020, 12:10

Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR) Rosji przekazała Białorusi informacje o zachodnich planach destabilizacji sytuacji w tym kraju – poinformował w piątek (6.11) dyrektor SWR Siergiej Naryszkin.


Łukaszenka nie zezwala Białorusinom na powrót do kraju

6.11.2020, 07:59

Alaksandr Łukaszenka nakazał w czwartek (5.11) straży granicznej nie wpuszczać do kraju obywateli, którzy wyjechali za granicę i chcą wrócić - za wyjątkiem Białorusinów wracających z Rosji. Jako powód podał zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.


Łukaszenka: lekarze, którzy wyjechali do Polski, nie zostaną wpuszczeni z powrotem

5.11.2020, 15:16

Alaksandr Łukaszenka ostrzegł w czwartek (5.11), że białoruscy lekarze, którzy wyjadą zarabiać do Polski, nie zostaną wpuszczeni z powrotem na Białoruś. Mówił o tym na naradzie poświęconej pandemii koronawirusa.


Łukaszenka: abp Kondrusiewicz konsultował się w Polsce, jak zniszczyć Białoruś

2.11.2020, 13:43

Alaksandr Łukaszenka oznajmił w poniedziałek (2.11), że metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz konsultował się w Polsce, jak zniszczyć Białoruś. Miał mówić o tym na spotkaniu z prawosławnym egzarchą Białorusi, metropolitą mińskim i zasławskim Beniaminem.


Łukaszenka o zmierzchu swojej kariery: "Niedoczekanie wasze!"

31.10.2020, 12:47

"Niedoczekanie wasze!" – tak zareagował w piątek Alaksandr Łukaszenka na dywagacje na temat zmierzchu swojej kariery. Oświadczył też, że ten, kto "tnie żołnierza, powinien odejść bez rąk".


Ekspert: można się spodziewać nasilenia represji

31.10.2020, 12:33

Na Białorusi można się spodziewać nasilenia represji ze strony władz i imitowania dialogu ze społeczeństwem, ale nie uda się zdusić nastrojów protestacyjnych – ocenił białoruski politolog Waler Karbalewicz.


Łukaszenka: jeśli ktoś dotknie żołnierza to powinien odejść bez rąk

30.10.2020, 13:55

Prezydent Białorusi zapowiedział wzmocnienie walki z opozycją. Aleksander Łukaszenka w trakcie wręczania nominacji generalskich dla najważniejszych oficerów białoruskiego MSW powiedział, że dla tych opozycjonistów, którzy przeszli tak zwaną czerwoną linię w walce z władzami nie będzie litości.


Apel o zaprzestanie prześladowań studentów na Białorusi

30.10.2020, 12:22

Ponad 60 wykładowców i współpracowników Akademii Sztuki w Mińsku podpisało się pod apelem o zaprzestanie prześladowania studentów i kadry pedagogicznej. Na Białorusi od kilku dni trwa zwalnianie z pracy nieposłusznych wykładowców oraz wyrzucanie z uczelni studentów, którzy uczestniczą w strajkach.


Łukaszenka: Białoruś gotowa reagować na zagrożenia ze strony zachodnich sąsiadów

29.10.2020, 17:15

Białoruś jest gotowa adekwatnie reagować na ewentualne zewnętrzne zagrożenia ze strony swych zachodnich sąsiadów – oświadczył w czwartek (29.10) Alaksandr Łukaszenka, wyrażając pogląd, że Polakom "potrzebna jest cała Białoruś".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok