Radio Białystok | Białoruś | Rosja: przekazaliśmy Białorusi dane o zachodnich planach destabilizacji kraju

Rosja: przekazaliśmy Białorusi dane o zachodnich planach destabilizacji kraju

6.11.2020, 12:10, akt. 12:13

Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR) Rosji przekazała Białorusi informacje o zachodnich planach destabilizacji sytuacji w tym kraju – poinformował w piątek (6.11) dyrektor SWR Siergiej Naryszkin.

irra_irra, Fotolia.com
irra_irra, Fotolia.com

Dajemy spojrzenie od strony zachodniej, jak patrzy ona na te procesy, jak je analizuje, ocenia, jakie działania podejmuje, by zdestabilizować sytuację na Białorusi. Przekazujemy te dane także partnerom białoruskim

 – powiedział Naryszkin w wywiadzie dla agencji RIA Nowosti.

Jesteśmy oczywiście zaniepokojeni tymi wydarzeniami, które mają miejsce na Białorusi. Staramy się podpowiedzieć naszym partnerom, to, co myślą i robią zachodni oponenci. Liczymy na to, że to doświadczenie będzie przydatne 

– dodał.

Na Białorusi od 9 sierpnia trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Według oficjalnych władz w Mińsku są one inspirowane przez kraje zachodnie, by zdestabilizować sytuację na Białorusi. Podobne stanowisko prezentuje Rosja, w tym SWR.

Wcześniej Naryszkin mówił m.in., że USA inspirują i finansują białoruskie protesty, dążąc do zmiany ustroju politycznego w tym kraju. Twierdził również, że "ekstremiści" są szkoleni w Polsce, Gruzji, na Ukrainie i w krajach bałtyckich. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ekspert: można się spodziewać nasilenia represji

31.10.2020, 12:33

Na Białorusi można się spodziewać nasilenia represji ze strony władz i imitowania dialogu ze społeczeństwem, ale nie uda się zdusić nastrojów protestacyjnych – ocenił białoruski politolog Waler Karbalewicz.


Poczobut: jeżeli fala protestów opadnie, nastąpi zemsta

28.10.2020, 08:30

Znaczna część protestujących na Białorusi woli kontynuować akcje, niż się zatrzymać. Wszyscy zdają sobie sprawę, że jeżeli fala protestów opadnie, nastąpi zemsta - powiedział działacz Związku Polaków na Białorusi i dziennikarz Andrzej Poczobut.


Rosjanie podzieleni ws. wspierania gospodarki Białorusi

5.10.2020, 20:25

51 proc. Rosjan popiera udzielanie przez ich kraj pomocy gospodarczej Białorusi, ale niewiele mniej - 45 proc. - jest temu przeciwnych - wynika z sondażu niezależnego ośrodka Centrum Lewady. Tylko 28 proc. Rosjan uważnie śledzi protesty w sąsiednim kraju.


Łukaszenka grozi, że "weźmie się" za tranzyt towarów z Litwy i Łotwy

5.10.2020, 16:13

Jeśli Białoruś "weźmie się" za tranzyt z Litwy i Łotwy, litewskie punkty logistyczne będą stratne o nawet jedną czwartą - oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z szefem białoruskiego Państwowego Komitetu Celnego Jurym Siańką.


Putin: problemy powyborcze na Białorusi wkrótce będą uregulowane

2.10.2020, 15:02

Prezydenci Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka, rozmawiali w piątek (2.10) telefonicznie - podały służby prasowe Kremla. Putin wyraził przekonanie, że problemy, które powstały na Białorusi po wyborach prezydenckich, zostaną wkrótce uregulowane.


Rosja przekaże Białorusi pierwszą transzę pożyczki do końca roku

16.09.2020, 23:05

Rosja przekaże Białorusi pierwszą transzę kredytu, wynoszącą miliard dolarów, do końca bieżącego roku, a pozostałe pół miliarda dolarów w 2021 roku – oświadczył w środę (16.09) minister finansów Rosji Anton Siłuanow.


Putin podczas rozmów z Łukaszenką obiecał 1,5 mld kredytu dla Białorusi

14.09.2020, 18:36

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek (14.09) w czasie rozmów w Soczi z przywódcą Białorusi Alaksandrem Łukaszenką, że Moskwa udzieli Białorusi kredytu w wys. 1,5 mld USD. Podkreślił, że Białorusini powinni sami rozwiązać sytuację w swoim kraju.


Cichanouska do Rosjan: protest na Białorusi nigdy nie był antyrosyjski

9.09.2020, 11:47

Białoruski protest nigdy nie był walką przeciwko Rosji – zapewniła w środę (9.09) była kandydatka na prezydenta Swiatłana Cichanouska w apelu skierowanym do Rosjan.


Rosja krytykuje Zachód za potępianie reżimu Łukaszenki

1.09.2020, 15:44

Szef rosyjskiego MSZ skrytykował zachodnie państwa za potępienie reżimu Aleksandra Łukaszenki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok