Radio Białystok | Białoruś | Białoruś: nowe sankcje UE nie pozostaną bez odpowiedzi

Białoruś: nowe sankcje UE nie pozostaną bez odpowiedzi

6.11.2020, 19:15, akt. 19:20

Wprowadzenie nowych sankcji Unii Europejskiej wobec Białorusi nie pozostanie bez odpowiedzi – powiedział w piątek (6.11) agencji Interfax-Zapad rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Anatol Hłaz.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

W tej chwili spokojnie i dokładnie wszystko analizujemy. Ta decyzja na pewno nie pozostanie bez odpowiedzi, która nastąpi już w najbliższym czasie 

– oświadczył Hłaz.

W piątek weszła w życie druga lista unijnych sankcji na przedstawicieli władz Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenkę, za sfałszowanie wyborów prezydenckich i przemoc wobec protestujących. Nowa lista obejmuje 15 przedstawicieli władz białoruskich, w tym Łukaszenkę. Osoby te są objęte zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów.

Rosja przyłączy się do białoruskich kontrsankcji wobec UE

Rosja przyłączy się do białoruskich kontrsankcji wobec Unii Europejskiej - podała agencja Interfax. Jak zauważają rosyjscy dziennikarze, w wielu kwestiach związanych z ruchem wizowym Moskwę i Mińsk łączą formalne i nieformalne porozumienia.

Aleksander Łukaszenka już wcześniej zapowiedział, że nie pozostawi decyzji Unii Europejskiej bez odpowiedzi. Według agencji Interfax, do kontrsankcji będzie musiała przyłączyć się Moskwa, związana z Mińskiem porozumieniami. Należy się spodziewać, że osoby wskazane przez białoruskie służby zostaną pozbawione możliwości wjazdu na teren Białorusi i automatycznie również Rosji.

Część rosyjskich komentatorów niezależnych zwraca uwagę, że Kreml znalazł się w niezręcznej sytuacji, ponieważ nie wszystkie pomysły Aleksandra Łukaszenki są na rękę władzom Rosji. Komentatorzy podkreślają, że Mińsk będzie działał emocjonalnie, kierując się osobistymi urazami Aleksandra Łukaszenki, a Moskwa automatycznie zostanie zmuszona do zamknięcia granic dla osób, z którymi być może chciałaby utrzymywać kontakty.

źródło: PAP/IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


UE: weszły w życie sankcje na Łukaszenkę i przedstawicieli władz Białorusi

6.11.2020, 17:37

W piątek (6.11) weszła w życie druga lista unijnych sankcji na przedstawicieli władz Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenkę, za sfałszowanie wyborów prezydenckich i przemoc wobec protestujących.


Rosja: przekazaliśmy Białorusi dane o zachodnich planach destabilizacji kraju

6.11.2020, 12:10

Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR) Rosji przekazała Białorusi informacje o zachodnich planach destabilizacji sytuacji w tym kraju – poinformował w piątek (6.11) dyrektor SWR Siergiej Naryszkin.


Ambasadorowie państw UE dali zielone światło dla sankcji wobec Łukaszenki

4.11.2020, 15:42

Ambasadorowie państw UE w środę w Brukseli dali zielone światło dla kolejnych sankcji unijnych na przedstawicieli władz Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenkę, za sfałszowanie wyborów prezydenckich i stosowanie przemocy wobec protestujących - poinformowało źródło unijne.


Kanada nakłada kolejne sankcje na Białoruś

16.10.2020, 08:13

Kanada nałożyła kolejne sankcje w reakcji na naruszanie praw człowieka na Białorusi; dotyczą one 31 osób. Sankcje wprowadzono w koordynacji z działaniami Unii Europejskiej i USA – poinformowało w czwartek (16.10) kanadyjskie MSZ.


Rosjanie podzieleni ws. wspierania gospodarki Białorusi

5.10.2020, 20:25

51 proc. Rosjan popiera udzielanie przez ich kraj pomocy gospodarczej Białorusi, ale niewiele mniej - 45 proc. - jest temu przeciwnych - wynika z sondażu niezależnego ośrodka Centrum Lewady. Tylko 28 proc. Rosjan uważnie śledzi protesty w sąsiednim kraju.


Łukaszenka grozi, że "weźmie się" za tranzyt towarów z Litwy i Łotwy

5.10.2020, 16:13

Jeśli Białoruś "weźmie się" za tranzyt z Litwy i Łotwy, litewskie punkty logistyczne będą stratne o nawet jedną czwartą - oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z szefem białoruskiego Państwowego Komitetu Celnego Jurym Siańką.


Ukraina przyłączy się do europejskich sankcji przeciwko białoruskiemu reżimowi

3.10.2020, 11:39

Ukraina przyłączy się do europejskich sankcji przeciwko Białorusi - zapowiadają władze w Kijowie. Wczoraj 40 przedstawicieli białoruskiego reżimu zostało objętych sankcjami Unii Europejskiej. To odpowiedź na fałszerstwa wyborcze i brutalne represje na Białorusi.


Rosja przekaże Białorusi pierwszą transzę pożyczki do końca roku

16.09.2020, 23:05

Rosja przekaże Białorusi pierwszą transzę kredytu, wynoszącą miliard dolarów, do końca bieżącego roku, a pozostałe pół miliarda dolarów w 2021 roku – oświadczył w środę (16.09) minister finansów Rosji Anton Siłuanow.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok