Radio Białystok | Białoruś | Kanada nakłada kolejne sankcje na Białoruś

Kanada nakłada kolejne sankcje na Białoruś

16.10.2020, 08:13, akt. 08:18

Kanada nałożyła kolejne sankcje w reakcji na naruszanie praw człowieka na Białorusi; dotyczą one 31 osób. Sankcje wprowadzono w koordynacji z działaniami Unii Europejskiej i USA – poinformowało w czwartek (16.10) kanadyjskie MSZ.

michael715, Fotolia.com
michael715, Fotolia.com

„Dodatkowe sankcje są nakładane w odpowiedzi na brutalne i ustawiczne naruszanie praw człowieka, popełniane na Białorusi. Ich celem jest utrzymanie międzynarodowej presji na rząd Białorusi w sprawie pokojowego rozwiązania obecnego kryzysu w drodze negocjacji. Ogłoszone dziś sankcje podkreślają szeroki międzynarodowy sprzeciw wobec całkowitego ignorowania przez rząd Białorusi podstawowych zasad demokracji i braku poszanowania praw człowieka” - napisano w komunikacie.

31 osób, które znalazły się na ogłoszonej liście sankcyjnej, nie będzie mogło wjechać na teren Kanady, ich potencjalne kanadyjskie aktywa zostały zamrożone, zaś Kanadyjczycy na terenie kraju i poza nim nie mogą brać udziału w żadnych transakcjach powiązanych z tymi osobami i ich aktywami. Osoby wymienione na kanadyjskiej liście znalazły się wcześniej na liście sankcji przyjętej przez UE.

Cytowany w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Francois-Philippe Champagne powiedział, że „Kanada solidaryzuje się z narodem Białorusi w chwili, gdy walczy on o przywrócenie poszanowania praw człowieka i ustanowienie demokracji w kraju”.

Sprawa Białorusi jest jednym z tematów poruszanych podczas trwającej obecnie wizyty ministra spraw zagranicznych Kanady w kilku krajach UE. W czwartek Champagne uczestniczył w Brukseli w wideokonferencji z szefem dyplomacji UE Josepem Borrellem. W komunikacie po rozmowach napisano, że dotyczyły one m.in. rozwiązań w sprawie Białorusi przyjętych przez ministrów spraw zagranicznych krajów UE w ostatni poniedziałek.

Pierwsza część kanadyjskich sankcji, wobec 11 białoruskich polityków i urzędników, została nałożona 29 września.

W uzupełniającym komunikacie na stronie kanadyjskiego MSZ podkreślono, że Kanada jest mocno zaangażowana w próby rozwiązania problemu na Białorusi, ale „nie ma żadnych podstaw by uważać, że rząd Białorusi podejmuje rzeczywiste próby znalezienia rozwiązania w drodze negocjacji z opozycją”.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejny górnik Biełaruśkalija przykuł się w proteście przeciw przemocy

15.10.2020, 11:01

Kolejny górnik białoruskiego koncernu państwowego Biełaruśkalij przykuł się kajdankami na przodku, by zaprotestować „przeciwko przestępczym działaniom nielegalnego kierownictwa kraju” – poinformował w czwartek (15.10) komitet strajkowy Bielaruśkalija.


Wyrok trzech dni aresztu i rewizja u dziennikarza Biełsatu

14.10.2020, 19:11

Sąd w Witebsku skazał w środę dziennikarza telewizji Biełsat Zmiciera Kazakiewicza na trzy dni aresztu za rzekomy udział w demonstracji, po czym milicjanci i śledczy pojechali wraz z nim do jego domu przeprowadzić rewizję – poinformowała redakcja Biełsatu.


Wiceszef MSZ: wybory prezydenckie na Białorusi muszą zostać powtórzone

14.10.2020, 15:27

Wybory prezydenckie na Białorusi, które zostały sfałszowane i nie doprowadziły do wyboru prezydenta tego kraju, muszą zostać powtórzone - powiedział w środę (14.10) wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Jak dodał, to jednoznaczne stanowisko nie tylko Polski, ale wszystkich państw UE.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok